Mała sypialnia – jak sprawić, by była i przytulna, i funkcjonalna?

Mała sypialnia, mimo niewielkiego metrażu, wciąż musi spełniać te same funkcje, co ta przestronna. Chodzi o to, aby było tu wygodnie, klimatycznie, przytulnie. Nie może zabraknąć funkcjonalności. Od tego bowiem zależy należyty odpoczynek.

W małej sypialni znaczenie mają meble, dekoracje i oświetlenie. Jak dobierać poszczególne elementy, aby przestrzeń ta była estetyczna i komfortowa podczas codziennego użytkowania?

Dopasowane meble i pozostałe elementy wyposażenia

W niewielkiej sypialni każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie. Nie obejdzie się tutaj bez wygodnego łóżka, ale przemyślenia wymagają pozostałe meble. Zamiast tych tradycyjnych, stojących, lepiej postawić na zabudowane wnęki, szafki bądź półki wiszące. Dzięki temu mamy miejsce do przechowywania, ale można zadbać o wygodne poruszanie się po całym pomieszczeniu.

Ciekawym dodatkiem są lustra, które mogą zagościć na drzwiach przesuwnych od szafy. Za ich pomocą łatwo optycznie powiększyć sypialnię, dzięki czemu sprawia ona wrażenie bardziej przestronnej, a zatem wygodniejszej w użytkowaniu.

Obok łóżka dobrze jest wygospodarować miejsce na szafkę nocną, na której zagości lampka. Będzie tu choć kawałek blatu do odłożenia książki czy telefonu, a także innych podręcznych drobiazgów.

Oświetlenie – dla funkcjonalności i klimatu sypialni

Bardzo ważne jest oświetlenie. Lampy zastosowane w sypialni decydują o odbiorze całego pomieszczenia. Pozwalają na wygodne użytkowanie tej przestrzeni zarówno za dnia, jak w porze wieczorowej oraz nocą. Jak jednak dobrać oświetlenie? Dopasowanie do zastosowanej aranżacji to wciąż nie wszystko.

Na suficie musi się pojawić lampa, która będzie spełniała rolę oświetlenia głównego. Sprawdzi się zatem klasyczna lampa wisząca lub plafon. Obie propozycje dostępne są do zakupienia na stronie https://lightplus.pl/. Konstrukcje wiszące będą odpowiednie do sypialni, które mają standardową wysokość. W tych bardzo małych, niewymiarowych lub nietypowo niskich lepiej sprawdzą się płaskie plafony, które w niewielkim stopniu odstają od powierzchni sufitu.

Na szafce nocnej powinna zagościć lampka nocna. Jeśli zaś obok łóżka nie ma takiej szafki, przydadzą się kinkiety zainstalowane nad wezgłowiem. Dzięki nim będzie można czytać przed snem, ale i bezpiecznie poruszać się po sypialni w nocy lub z samego rana, np. szykując się do pracy, bez ryzyka budzenia osoby śpiącej obok w łóżku.

Dekoracje, które dopełniają całości

Przydadzą się dekoracje, bo to one są wisienką na torcie każdej aranżacji. Jakie jednak wybrać do tak ograniczonej przestrzeni? Zamiast stawiać na przedmioty tylko o walorach ozdobnych, wybierzmy funkcjonalne elementy wyposażenia, które są i praktyczne, i dekoracyjne. Mogą to być lampy o ciekawych detalach, konstrukcjach czy kształtnych kloszach. Innym rozwiązaniem jest lustro w unikalnym kształcie albo stolik nocny na rzeźbionych nóżkach.

W sypialni potrzebujemy atmosfery, która sprzyja odpoczynkowi. Tutaj musimy móc się wyciszyć i zregenerować. Zadbajmy zatem nie tylko o higienę snu, ale i wyposażenie tej szczególnej przestrzeni.

1 comment
  1. Na pewno ważne jest, aby sypialnia była wygodna, wtedy na pewno będzie przytulna i będzie zachęcała do wypoczynku. U mnie bardzo dużo daje materac, który jest dobrej jakości i śpi się na nim super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like