Tabletki do szamb pytamy eksperta, czym grozi ich niestosowanie…

Tabletki do szamb: pytamy eksperta, czym grozi ich niestosowanie…

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest systemem kanalizacyjnym dla wielu polskich gospodarstw domowych w zabudowie jednorodzinnej. W teorii to system ekologiczny i ekonomiczny, mało problematyczny w obsłudze, łatwy w zaadaptowaniu itd. Czym grozi jego zaniedbanie? Dlaczego kluczową rolę w eksploatacji pełnią bakterie do szamb? Odpowiedzi udzielił nam specjalista z serwisu aktywatory.pl.

Po co stosować tabletki do szamb? Czy w ściekach nie ma naturalnych szczepów bakterii?

Oczywiście, że są i w teorii powinny wystarczyć do prawidłowej pracy przydomowej oczyszczalni. Ale tylko w teorii… – rozpoczyna nasz rozmówca. W praktyce jednak sprawa ma się inaczej. Do szamba dopływają ścieki ubogie we florę bakteryjną, aby sprawnie rozkładana była materia organiczna trzeba dodatkowo zasilić zbiornik w bakterie, enzymy i witaminy. Służą do tego aktywatory, czyli bakterie do szamb do zadań specjalnych. Rozpoczynają one proces samooczyszczania na nowym systemie kanalizacyjnym.

Później jednak, gdy już proces rozkładu materii organicznej się ustabilizuje, również zachodzi konieczność dozowania – biopreparaty do szamb podaje się średnio raz na tydzień lub dwa, są to np. ekologiczne tabletki do szamba lub proszek do szamba. Co dają bakterie do szamba? Stale utrzymują optymalne warunki do pracy przydomowej oczyszczalni, które zaburza dopływ detergentów w ściekach – one zabijają przecież kolonie bakteryjne i spowalniają cały proces.

Fot. Tabletki do szamba BioTAB Max z Aktywatory.pl

Co, jeśli pomniemy bakterie do szamb i pozwolimy, by system „żył swoim życiem”?

To zwykle „cuchnące” problemy, których naprawienie jest albo problematyczne, albo kosztowne… albo jedno i drugie. Jeśli środek do szamba nie jest dozowany zgodnie z zaleceniami producenta, wówczas stałe zanieczyszczenia mogą nie być efektywnie upłynniane i będą sedymentować, czyli powoli opadać na dno. W efekcie zmniejsza się pojemność szamba, a ścieki wybijają lub cofają się.

Bakterie do szamb i aktywatory mają też inne zadania, wśród których jednym z głównych jest rozpuszczanie tłuszczów – one są szczególnie problematyczne i niebezpieczne. Mogą działać jak spoiwo, które zatyka rury kanalizacyjne oraz budują osady na dnie zbiornika. Ekologiczne tabletki do szamb (Aktywatory.pl/21-biopreparaty-do-szamb) są tutaj wyjątkowo skuteczne, bo zabezpieczają nie tylko sam osadnik, ale też rury kanalizacyjne.

Jak działają tabletki do szamba? Warto wspomnieć o ich roli w dezodoryzacji. Jak już wspomniałem, biopreparaty do szamb redukują tłuszcze, a to one odpowiadają za tworzenie się tzw. cuchnącego kożucha, który to unosi się na powierzchni

Jak stosować tabletki do szamb, gdzie kupić?

Biopreparaty do szamb, które oferujemy na aktywatory.pl to produkty bardzo łatwe w dozowaniu. Środek do szamba w odpowiednio odmierzonej dawce (proporcjonalnej do pojemności zbiornika) wrzucamy bezpośrednio przez właz lub muszlę klozetową. Polecamy tę drugą opcję, gdyż bakterie do szamb działają wówczas także z korzyścią dla rur kanalizacyjnych (rozpuszczają tłuszczowe złogi).

Tabletki do szamb można kupić w internetowym sklepie aktywatory.pl. To kilkadziesiąt produktów, wszystkie wyselekcjonowane pod kątem efektywności, ekologii i wysokiej wydajności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like