Nie przepłacaj, czyli jak wybrać idealne mieszkanie w dobrej cenie

Nie przepłacaj, czyli jak wybrać idealne mieszkanie w dobrej cenie

Rynek nieruchomości to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków, tak inwestycyjnych, jak i konsumenckich. Ponieważ mieszkania (albo szerzej: nieruchomości) traktowane są przez wielkie korporacje jako pewne inwestycje, ich ceny są sztucznie windowane, a zwykli ludzie i drobni inwestorzy nie mają szans na zakup własnej nieruchomości. Mało kto może sobie pozwolić na to, by pierwsze mieszkanie kupić bez kredytu.

Kupowanie mieszkania to skomplikowany i wieloetapowy proces. Choć z pozoru nie różni się on procesu kupowania czegokolwiek innego, to jednak możemy zauważyć, że im większa i poważniejsza inwestycja, tym bardziej skomplikowany jest proces finalizowania jej. Przykładowo kiedy kupujemy suszarkę, zastanawiamy się krócej niż kiedy kupujemy telewizor, a na pewno dużo krócej niż kupując samochód. Ciągnąc tę myśl dalej możemy łatwo dojść do wniosku, że decyzja o zakupie mieszkania jest bodaj najtrudniejszą i najbardziej odpowiedzialną decyzją, jaką przychodzi nam w życiu podjąć. Jeśli chodzi o decyzje konsumenckie – może to być prawda. Wszak czy jest coś, co wpływa na nasze życie bardziej niż nasz dom czy mieszkanie, a co kupujemy? 

Odłóżmy jednak na bok te quasi-filozoficzne rozważania. Przecież kupując nowe mieszkanie zastanawiamy się raczej jak kupić dobre mieszkanie w niskiej cenie, a przy okazji nie utknąć na dalekich przedmieściach na długie lata. Znalezienie mieszkania, które spełniałoby nasze oczekiwania, a jednocześnie nie rujnowało portfela może być trudne. Jednak dla chcącego nic trudnego: istnieje kilka sprawdzonych metod, by znaleźć mieszkania w dobrej cenie. 

Po pierwsze, szukaj projektów, które jeszcze nie ruszyły. Wraz z powstawaniem budynku cena za metr kwadratowy może rosnąć, jednak przede wszystkim ograniczana jest możliwość wyboru – im więcej mieszkań zostanie kupionych nim ty się zdecydujesz na zakup, tym mniej będzie takich, spośród których będziesz mógł wybierać. Na mieszkanie kupione na etapie projektu czy tzw. “dziury w ziemi” poczekasz kilka lat, jednak zapłacisz za nie mniej. 

Po drugie, kupuj jedynie od sprawdzonych deweloperów z doświadczeniem. Dzięki temu zyskasz pewność, że blok zostanie ukończony, a mieszkanie, które kupujesz będzie istnieć. Zdarzały się sytuacje, w których firmy deweloperskie ogłaszały upadłość, a klienci zostali bez mieszkań i bez pieniędzy. 

Po trzecie sprawdza plany rozbudowy miasta – mieszkania na obrzeżach i przedmieściach są tańsze, jednak słabiej skomunikowane, a w okolicy jest mniej infrastruktury. Jednak jeśli miasto planuje rozwój danej dzielnicy mieszkanie może okazać się niezła inwestycją. 

Kiedy już wybierzesz odpowiednie oferty, sprawdź je dokładnie, by wybrać tę najodpowiedniejszą. Po konsultacji z najbliższymi – o ile nie mieszkasz i nie utrzymujesz się sam – nie zwlekaj, gdyż oferty nie są wieczne. Nie kupisz mieszkania marzeń, jeśli ktoś inny zrobi to przed tobą, a dobre oferty mają to do siebie, że ludzie z nich korzystają. Nie zwlekaj więc i już dziś znajdź dobre mieszkanie w dobrej cenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wybór oświetlenia zewnętrznego

Ganki, zadaszone tarasy, altany, wiaty, pergole, balkony i strefa wejściowa potrzebują odpowiedniego oświetlenia. Lampy wiszące na zewnątrz budynku podwyższają ich użyteczność, dają poczucie większego bezpieczeństwa po zmroku i kreują niepowtarzalny…
Wyświetl wpis

Zakup działki i co dalej?

Od czego zacząć budowę wymarzonego domu? Stało się – przepiękna działka w urokliwej okolicy jest naszą własnością i możemy zacząć planować budowę wymarzonego domu. Ale jak się do tego zabrać?…
Wyświetl wpis