Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego — czy to możliwe

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego — czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny jest coraz bardziej popularnym produktem bankowym zwłaszcza wśród młodych osób. Jak wskazują statystyki, liczba młodych Polaków kupujących własne m4 z roku na rok wzrasta coraz bardziej, a w większości przypadków środki przeznaczone na ten cel pochodzą właśnie z zaciągniętego kredytu. Jednak często, gdy chcemy wziąć kredyt na mieszkanie, zastanawia nas kwestia wkładu własnego. Czy możliwe jest wzięcie kredytu hipotecznego bez wkładu?

Czym jest kredyt hipoteczny i na co możemy go przeznaczyć?

Kredyt hipoteczny jest produktem bankowym, który najczęściej zaciągamy na zakup mieszkania lub domu. Jest on zabezpieczony hipoteką, dzięki czemu banki podpisujące umowę z klientami zyskują pewność, że w razie niespłacania rat, mogą przejąć daną nieruchomość. Niewiele osób jednak wie, że kredyt hipoteczny możemy wziąć nie tylko na kupno domu. Środki z tego typu kredytu przeznacza się również m.in. na zakup działki budowlanej lub rekreacyjnej, na budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania itp.

Czy można dobrać środki do kredytu hipotecznego?

Bardzo często zdarza się, że po czasie dochodzimy do wniosku, iż pożyczyliśmy zbyt mało środków z banku. W takiej sytuacji zastanawiamy się, czy możliwe jest dobranie większej ilości gotówki do zaciągniętego już kredytu? Na szczęście w ofercie wielu banków znajduje się taka możliwość, dlatego przed podpisaniem umowy warto szczegółowo zapoznać się z usługami konkretnych instytucji finansowych.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny?

Jak wiadomo, w przypadku wszystkich banków zasady udzielania kredytów są takie same. Przede wszystkim, aby móc złożyć wniosek o tego typu pomoc, musimy być osobami pełnoletnimi, posiadać obywatelstwo polskie i mieszkać na terenie kraju. Niezbędne będzie również założenie konta w polskim banku oraz ważny dokument tożsamości.

Jedną z podstawowych kwestii, którą musimy wziąć pod uwagę przy okazji starania się o kredyt hipoteczny, jest nasza ciągłość finansowa. Większe szanse na otrzymanie kredytu na mieszkanie mają osoby, które przyjmują stałe dochody z tytułu umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że emeryci nie mogą starać się o kredyt. Banki w wielu przypadkach akceptują także środki pobierane ze świadczeń typu emerytura i renta, jednak musimy wziąć tu pod uwagę ewentualność otrzymania mniej korzystnej oferty.

Nie da się ukryć, że jeśli chcemy wziąć kredyt hipoteczny, musimy mieć wystarczającą zdolność finansową. Aby sprawdzić, w jakiej wysokości kredyt nam przysługuje, warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytu hipotecznego. Dzięki wprowadzeniu do systemu podstawowych danych takich jak wysokość zarobków oraz liczba osób w gospodarstwie domowym otrzymamy naszą zdolność, a także listę ofert bankowych. Korzystając z tego typu narzędzia, nie tylko możemy sprawdzić wysokość kredytu hipotecznego, który będziemy mogli zaciągnąć, ale także ułatwi nam to wybór najkorzystniejszej usługi. W wygenerowanej liście otrzymujemy bowiem wszelkie szczegóły dotyczące kredytu, np. wysokość rat, prowizji, okres kredytowania itp.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Obowiązujące prawo bankowe ściśle określa wymogi dotyczące wysokości wkładu własnego. Obecnie przyjęto, iż musi on wynosić minimum 10% wartości kredytu, jednak w większości przypadków banki wymagają, aby było to 20%. Oznacza to, że przykładowo biorąc kredyt o wartości 400 tysięcy złotych, musimy mieć zgromadzone 40 tysięcy złotych oszczędności, aby móc podpisać umowę z bankiem. Warto wiedzieć, że środki nie mogą pochodzić z innych kredytów lub pożyczek, gdyż deklarujemy, iż zebraliśmy je samodzielnie. Istnieje jednak możliwość przeznaczenia posiadanej przez nas nieruchomości lub działki na wkład własny, nawet jeśli jest ona obecnie sprzedawana.

Czy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest możliwy?

Jeszcze kilka lat temu na rynku usług bankowych mogliśmy doświadczyć wielu ofert, w których niekonieczne było posiadanie wkładu własnego. Banki w ten sposób umożliwiały zaciągnięcie kredytów na mieszkanie zwłaszcza osobom młodym, które nie miały jeszcze okazji, aby zaoszczędzić wymaganą wartość. Niestety obecnie prawo zakazuje stosowania tego typu praktyk i kredyt hipoteczny bez wkładu nie jest możliwy. Co zrobić w sytuacji, gdy nie posiadamy wystarczającej gotówki na wkład?

Wkład własny — skąd go wziąć?

Jak wspomniano, na wkład własny nie możemy przeznaczyć pieniędzy pochodzących z kredytu lub pożyczki bankowej. Jednak istnieje kilka sposobów na pozyskanie odpowiednich środków. Przede wszystkim możemy skorzystać z darowizny od rodziny, co jest stosunkowo często wybieraną opcją przez młodych Polaków. Dzięki tego typu rozwiązaniu unikniemy konieczności opłacenia wysokich podatków.

Możemy również wziąć pożyczkę z zakładu pracy, ale taką możliwość dostają wyłącznie osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Takie rozwiązanie wiąże się z o wiele niższym oprocentowaniem aniżeli pożyczka bankowa. Różni się od niej także tym, iż nie jest odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej.

Kolejną opcją jest likwidacja książeczek mieszkaniowych, które ma w posiadaniu jeszcze spora liczba Polaków. Istnieje także możliwość wykorzystania środków zgromadzonych na Indywidualnym Koncie Emerytalnym

Ważne!

Wkład własny niekoniecznie musi przyjmować formę pieniężną! Możemy przeznaczyć na niego np. mieszkanie lub dom, którego jesteśmy właścicielem/współwłaścicielem. Banki akceptują także działkę rekreacyjną lub budowlaną, nawet jeśli właśnie na tym konkretnym gruncie ma zostać wybudowany dom.

1 comment
  1. Są zestawienia banków jak przedstawia się procentowo wkład własny. Jeszcze są banki, które oferują kredyty hipoteczne od 10% wkładu własnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like