Jak wyciszyć mieszkanie w bloku

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Ciągle słyszysz sąsiadów na klatce schodowej i za ścianami? Cóż… to jest właśnie jeden z głównych minusów mieszkania w bloku. Cienkie drzwi przepuszczające hałasy z klatki schodowej, wieczny tupot butów, krzyki, rozmowy. Podobna kwestia w środku – ściany, przez które wyraźnie słychać sąsiedzkie kłótnie, płacz dziecka, odgłosy sypialni wieczorową porą. Można by wymieniać i wymieniać, ale z pewnością doskonale rozumiesz o czym mówimy, zwłaszcza jeśli sam mieszkasz w bloku.

Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Niektórzy twierdzą, że nie da się całkowicie wyeliminować hałasów blokowiska, bo taki jego urok i natura. Jednak nie do końca jest to prawda. Na rynku jest już wiele rozwiązań, które wdrożone w mieszkaniu potrafią o niemal 100% obniżyć hałas dobiegających zza drzwi i ścian. Pierwszym z takich pomysłów są odpowiednie drzwi wejściowe do mieszkania. Mowa oczywiście o drzwiach, które dzięki odpowiednim parametrom będą wysoce dźwiękoszczelne i odgrodzą nasze mieszkanie od przestrzeni głośnej klatki schodowej. Drugim pomysłem mogą być odpowiednie, dźwiękochłonne izolacje zastosowane w środku mieszkania, dzięki którym nie będziemy już narażeni na codzienne słuchanie sąsiedzkich przepychanek. O taki rodzaj izolacji najlepiej pytać fachowców od  budownictwa i remontów, ponieważ to właśnie oni najczęściej prowadzą zaawansowane prace wyciszające mieszkanie.

Co dają dźwiękoszczelne drzwi wejściowe do mieszkania?

Specjalnie opracowane parametry drzwi wejściowych mogą być nastawione nie tylko na ich elegancki wygląd, kolor i materiał, ale przede wszystkim na utrzymanie roli odgrodzenia od hałasów za drzwiami. Takiej „misji” nie pełnią oczywiście wszystkie drzwi, a jedynie te, zaprojektowane z myślą o efektywnym pochłanianiu dźwięków. Przeglądając kategorię producent drzwi zewnętrznych właśnie pod kątem drzwi o funkcji wygłuszania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest odpowiedni poziom wygłuszenia, producenci mogą tu mieć różnie skalowany ów poziom, ale minimum 32-36 dB (decybeli) to już naprawdę stopień satysfakcjonujący. Można też pytać w sklepach z gotowymi drzwiami o poziom wygłuszenia, i chociaż najczęściej masowo sprzedawane drzwi nie mają aż tak dobry parametrów, to jeśli znajdziemy w opisie skalę 32-36 dB, to znak, że jest naprawdę dobrze. Drzwiami które mają 38dB są drzwi z linii Otium firmy Mikea (mikea.eu/product/linia-otium) .

W jakich sytuacjach sięgać po drzwi wygłuszające?

Sąsiedzkie krzyki i klatka schodowa pełna ludzi to oczywiście pierwszy powód, dla którego warto wyposażyć się w drzwi akustyczne. Drugim powodem skłaniającym i do takich drzwi i do wewnętrznego wyciszenia mieszkania (np. poprzez specjalne ścienne panele akustyczne, elementy dekoracyjne z korka itd), jest nasze hobby. Tak, tak, wiele osób ma głośne hobby, które również dociera do sąsiadów. Żeby oszczędzić im odgłosów naszej gry na trąbce, pianinie, czy krzyków trójki radośnie brojących dzieci, warto pomyśleć o dodatkowych wygłuszeniach, tak by wszyscy mieszkający w bloku czuli się komfortowo.

Odpowiednie wyciszenie drzwi i wnętrza mieszkania poprawi również nasz komfort psychiczny – w końcu niekoniecznie musimy lubić sąsiadów i również nie zawsze chcemy, żeby i oni słyszeli nasze domowe kłótnie, i roznosili je później po mieście. Wyzwania hałasu w bloku skutecznie załatwia drzwi dźwiękoszczelne, panele akustyczne czy nieco grubsza izolacja ściany. I problem z głowy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Komu powierzyć zrobienie remontu?

Jedną spośród najcięższych rzeczy podczas inwestowania w nieruchomości jest znalezienie dobrej ekipy remontowej. Zakup mieszkania czy domu samo w sobie wiąże się z dużym nakładem pieniędzy. Pozycja „Koszty remontowe” flipowanej…
Wyświetl wpis