Okna narożne w nowoczesnym domu. Co musisz wiedzieć?

Okna narożne w nowoczesnym domu. Co musisz wiedzieć?

Jak zapewne doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby, które podjęły się nie lada wyzwania zbudowania od podstaw nowoczesnego, ergonomicznego i inteligentnego domu, budowla taka kieruje się swoimi prawami.

Nie ma tu miejsca na półśrodki, niskiej jakości materiały, czy też rozwiązania rodem z PRLu. Wszystko musi lśnić, wysoce pożądany jest minimalizm, a im bardziej niezwykłe rozwiązania architektoniczne tym lepiej. W ten trend wręcz idealnie wpisują się tak zwane okna narożne, a więc elementy wykończeniowe umieszczone na styku dwóch ścian zewnętrznych obiektu o przeznaczeniu mieszkalnym. Załóżmy, że uwzględniliśmy je w naszym projekcie – na co powinniśmy uważać oraz jakie kwestie należałoby wziąć pod rozwagę?


Przede wszystkim zadbajmy, by izolacja termiczna nabywanych produktów była na najwyższym możliwym poziomie. Sprawi to, że nawet podczas srogiej zimy nie będziemy musieli obawiać się, że poszczególne pomieszczenia naszego domu ulegną nadmiernemu wychłodzeniu, co z kolei mogłoby przełożyć się na konieczność powzięcia dodatkowych inwestycji mających na celu zakup opału lub też dogrzanie obiektu w inny sposób. Ważna jest także izolacja akustyczna – jeżeli będzie ona zadowalająca, będziemy mogli mieć pewność, że po zamknięciu okien w sezonie letnim, do wnętrza naszego salonu czy kuchni nie będą przenikały dźwięki bawiących się dzieci, robót drogowych, czy głośnej imprezy organizowanej przez sąsiadów z naprzeciwka. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w pokoju, w którym zamontowane mają zostać okna narożne przebywamy relatywnie często lub też gdy uczyniliśmy z takiego pomieszczenia nasze prywatne biuro.

Zadbajmy także, aby na okna składała się odpowiednia ilość tafli szkła – obecnie standardem są trzy warstwy tego materiału, jednakże jeżeli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie oraz odpowiednim zabezpieczeniu naszego domu przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych lub też uszkodzeń mechanicznych, możemy zdecydować się na nieco większą ilość powłok. Warto także, aby ramy podtrzymujące szkło w miejscu powstały na bazie sprawdzonego, gwarantującego odpowiednią żywotność materiału, takiego jak chociażby PVC, aluminium, czy drewno – będzie to gwarancją, że raz nabyte okno służyć nam będzie przez wiele kolejnych miesięcy lub nawet lat, nawet bez regularnej konserwacji oraz ingerencji z naszej strony. Nie powinniśmy się również zrażać ceną takich produktów, która niekiedy może odbiegać w dość znacznym stopniu od sumy jaką zapłacić należy za standardowe okno zewnętrzne. Płacimy bowiem w takim przypadku nie tylko za elegancję, ale także za podwyższoną wytrzymałość oraz zaimplementowane elementy dodatkowe, takie jak systemy zabezpieczające przed włamaniem czy też mechanizmy, dzięki którym okno będziemy w stanie w gorący letni dzień lekko uchylić, nie natomiast uchylać na oścież. Inwestycja w tego typu elementy wykończeniowe będzie strzałem w dziesiątkę, szczególnie jeżeli mieszkamy lub też zamierzamy zamieszkać w ultranowoczesnym domu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like