Dom na zgłoszenie w 2022 roku - jak wygląda sytuacja

Dom na zgłoszenie w 2022 roku – jak wygląda sytuacja?

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób i niestety jego budowa wymaga nie tylko wielu formalności, ale także sporego kapitału. Po zmianach wprowadzonych przez polskie zamówienie, niektórzy mają możliwość budowy domów do 70 metrów kwadratowych bez pozwolenia na budowę. Jakie warunki musi spełniać dom bez pozwolenia na budowę?

Dom na zgłoszenie – co musisz wiedzieć?

Na początku należy rozumieć, że na życzenie możemy budować domy o różnym przeznaczeniu w trybie budowania. Przeznaczenie budynku jest bardzo ważne i daje wiele wskazówek dotyczących wyglądu formalności. Zgodnie z nowym prawem budowlanym, gdy dom jest budowany bez pozwolenia na budowę (wniosku), możemy przyjąć jedno z dwóch zastosowań takiego domu. Budynki mieszkalne jednorodzinne i indywidualne budynki rekreacyjne.

Rezydencja całoroczna. Od 2 stycznia 2022 roku budynki mieszkalne jednorodzinne mogą być dwukondygnacyjne z dostępnymi loftami do zamieszkania. Łączna powierzchnia użytkowa domu nie może przekroczyć 90 m2 łącznie z poddaszem. Przy budowie rezydencji o powierzchni mniejszej niż 70 metrów kwadratowych nie ma potrzeby ubiegania się o pozwolenie na budowę. Oznacza to, że nie musimy zatrudniać kierownika budowy i prowadzić dzienników budowy. Nie było to jednak łatwe, ponieważ dla 70-metrowego budynku mieszkalnego musieliśmy złożyć kompletny projekt budowlany, który nie był ani szybki, ani łatwy, ani tani w wykonaniu.

Budowa domu formalności w 2022

Ustawa przewiduje, że budowane domy o powierzchni do 70 mkw. będą budynkami wolnostojącymi z obszarami oddziaływania zlokalizowanymi w całości na działkach, na których są projektowane. Na 500 m2 powierzchni działki może przypadać nie więcej niż jeden z tych budynków. Ustawa nie zwalnia budowy, stosowania wymagań techniczno-budowlanych określonych w warunkach technicznych, jakim powinien odpowiadać budynek oraz jego usytuowania, tj. zachowania odpowiedniej odległości od granicy działki inwestycyjnej, w celu zapewnienia wpływ budowanego budynku ogranicza się do działki, na której zostanie wybudowany.

Dom na zgłoszenie w 3 dni

Budowa domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na przygotowanym fundamencie może zająć nawet 3 dni. Oczywiście wszystko zależy od wybranej technologii. Budowa domu murowanego trwa dłużej i jest zdecydowanie droższa. Jednak na swojej działce możesz zastąpić dom technikami szkieletu drewnianego. Po 3 dniach musisz wykonać ostatnie poprawki. Możesz to zrobić sam, przestrzegając przepisów BHP lub wynająć rekomendowany zespół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wybór oświetlenia zewnętrznego

Ganki, zadaszone tarasy, altany, wiaty, pergole, balkony i strefa wejściowa potrzebują odpowiedniego oświetlenia. Lampy wiszące na zewnątrz budynku podwyższają ich użyteczność, dają poczucie większego bezpieczeństwa po zmroku i kreują niepowtarzalny…
Wyświetl wpis