Jak mądrze inwestować w mieszkania na wynajem

Jak mądrze inwestować w mieszkania na wynajem?

Zakup mieszkania na wynajem to jeden z najlepszych sposobów na rozsądne ulokowanie własnego kapitału. Odpowiednio wybrana nieruchomość może zacząć bardzo szybko się spłacać i przynosić zyski, dzięki czemu będziemy mogli dalej rozwijać się jako deweloperzy lokali mieszkalnych pod najem. Zanim jednak wybierzemy konkretne mieszkanie, powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Warto poznać czynniki, które rzutują na atrakcyjność nieruchomości, aby później nie żałować. W poniższym artykule opisujemy jak mądrze zainwestować w mieszkania na wynajem, aby ich rentowność była na jak najwyższym poziomie.

Lokalizacja mieszkania na wynajem

Czy to będzie małe mieszkanie kawalerka, czy też wielometrażowy apartament zawsze największe znaczenie będzie miała lokalizacja. Jeśli nieruchomość będzie znajdować się na uboczu z dala od zabudowań i nie będzie miała dobrej komunikacji, ciężko nam będzie ją nawet wynająć. Z drugiej strony nikt nie chce wydawać ogromnej sumy pieniędzy na lokal mieszkalny w centrum miasta, skoro będzie on predysponowany do najmu. Podstawa to umieć znaleźć taką lokalizację, która nie będzie droga i będzie jednocześnie dobrze skomunikowana.

Gdzie zatem kupić mieszkanie na wynajem? Najlepiej blisko swojego miejsca zamieszkania, a więc na rynku, który znamy i gdzie będziemy mogli łatwo oraz szybko obsługiwać swoich najemców. Jest to bardzo istotny czynnik, jeśli będziemy sami zarządzać najmem nieruchomości. Jako początkujący powinniśmy przynajmniej na starcie odrzucić opcje mieszkań w atrakcyjnych cenach, które znajdują się kilkadziesiąt kilometrów on naszego domu. Po prostu ciężko nam będzie obsługiwać lokal mieszkalny na odległość.

Na co zwraca uwagę najemca?

Nie wiesz, czy małe mieszkanie kawalerka będzie spełniać wymagania przyszłych najemców? Jeśli chcemy poznać odpowiedź na to pytanie, wystarczy postawić się na ich miejscu. To najlepsze rozwiązanie, ponieważ sami możemy określić oczekiwania względem nieruchomości, standardu jej wykończenia i wielu innych aspektów. Jakimi kryteriami kierują się jeszcze najemcy? Ważne dla nich jest między innymi:

  • koszt miesięczny najmu – zawsze na niższą cenę patrzy więcej zainteresowanych, ale niekoniecznie musi ona spełniać ich wymagania,
  • koszty utrzymania – powinny być one niskie i w miarę możliwości przewidywalne
  • mieszkanie musi być czyste i zachęcać do ulokowania się w nim
  • standard wykończenia – schludnie ale nie po taniości
  • odpowiednia komunikacja – przystanki autobusowe i tramwajowe

Na co powinien zwrócić uwagę inwestor?

Lokalizacja, o której zostało wspomniane wyżej ma również bardzo istotne znaczenie dla samego inwestora. Dlaczego? Jasne jest, że kupując nieruchomość w centrum, będzie trzeba za nią więcej zapłacić, aniżeli za tą, która znajduje się na uboczu. Można jednak znaleźć coś, pomiędzy co będzie w mieście, ale nie jego ścisłym centrum. Przykładem może być małe mieszkanie kawalerka, która na rynku będzie kosztować 200 tysięcy złotych. Taką samą można kupić nieco dalej, na przykład w przyległej uliczce o 50 tysięcy taniej.

Owszem, będzie to rzutować na koszt wynajmu, ale różnica nie będzie tak drastyczna. Zaledwie dwieście, może trzysta złotych mniej. Mimo to jej rentowność będzie wyższa o około pół procenta. Dlatego też nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie lokalizacją. Najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie badania rynku, w którym sprawdzimy ceny najmu i bez problemu obliczymy, czy zakup danej nieruchomości będzie opłacalny, czy też nie.

Więcej porad znajdziesz na https://republikawnetrz.pl/blog/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Mop parowy czy myjka parowa?

Chcesz szybko i skutecznie pozbyć się typowych zabrudzeń z powierzchni bez użycia detergentów? Jeśli tak, zwróć uwagę na nowoczesne urządzenia działające na parę. Wydobywająca się pod wysokim ciśnieniem para wodna…
Wyświetl wpis