Szynoprzewód jedno- czy trójfazowy Najważniejsze różnice!

Szynoprzewód jedno- czy trójfazowy? Najważniejsze różnice!

Szynoprzewody oświetleniowe cieszą się rosnącą popularnością. Początkowo były domeną przestrzeni publicznej, dziś coraz częściej można je spotkać w domach i mieszkaniach. Są bardzo praktyczne i, co najważniejsze, elegancko się prezentują. Istnieje przy tym możliwość zamontowania szynoprzewodów jedno- lub trójfazowych. Czym różnią się te rozwiązania? Zapytaliśmy eksperta.

Szynoprzewody oświetleniowe – jeden czy trzy niezależne obwody światła?

Różnica między oświetleniem szynowym jedno- lub trójfazowym jest bardzo prosta. Z technicznego punktu widzenia w szynoprzewodach jednofazowych energia elektryczna biegnie wyłącznie pomiędzy dwoma przewodami – fazą oraz przewodem neutralnym. Oznacza to, że wszystkie reflektory zamocowane na szynie są sterowane łącznie, czyli włączane i wyłączane jednocześnie. Z kolei w szynach oświetleniowych trójfazowych, jak sama nazwa wskazuje, występują trzy fazy. Można łączyć je oddzielnie z przewodem zerowym. A to z kolei daje możliwość utworzenia trzech oddzielnych obwodów energii w szynoprzewodzie oświetleniowym, przy czym każdy z nich może być sterowany oddzielnie. 

Szynoprzewody oświetleniowe trójfazowe – jakie mają zalety w porównaniu z szynami jednofazowymi?

Łatwo więc domyślić się, że szynoprzewody oświetleniowe trójfazowe są o wiele bardziej praktyczne i funkcjonalne. Pozwalają dowolnie manewrować światłem i dopasowywać oświetlenie do bieżących potrzeb. Doskonale sprawdzają się w przestrzeni publicznej, gdzie dają możliwość doświetlenia poszczególnych elementów pomieszczenia –  wystaw czy ekspozycji, podczas gdy pozostałe światła mogą być wyłączone. To z kolei przekłada się na mniejszy pobór energii i oczywiście niższe rachunki za prąd. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, szynoprzewody trójfazowe mogą zostać użyte w charakterze szyny jednofazowej – wystarczy jedynie połączyć ze sobą wszystkie trzy fazy. Zaletą oświetlenia szynowego trójfazowego jest także większy wybór projektorów niż w przypadku opraw jednofazowych. Szyny trójfazowe są bardziej solidne i trwałe. Dodatkowo są to rozwiązania bardziej przyjazne w instalacji. W szynie trójfazowej jest po prostu więcej miejsca na to, aby ukryć kable. Lepiej też osłaniają otwór, z którego wychodzą przewody. 

Co łączy oświetlenie szynowe jedno- i trójfazowe?

Chociaż szynoprzewody oświetleniowe trójfazowe i jednofazowe różnią się od siebie pod względem funkcjonalności, tym co je łączy jest ciekawy design. Rozwiązania prezentują się bardzo elegancko, dlatego często pojawiają się w wystroju sklepów, restauracji czy galerii handlowych. Warto pamiętać o tym, że szyny mają lekką, kanapkową strukturę dzięki czemu nie obciążają stropu. Istnieje możliwość zainstalowania na nich różnorodnych reflektorów – od klasycznych, pozwalających regulować kierunek padania światła, do eleganckich zawieszonych na linkach i budujących doskonały klimat w pomieszczeniu.

Artykuł powstał przy współpracy z EG System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Zakup działki i co dalej?

Od czego zacząć budowę wymarzonego domu? Stało się – przepiękna działka w urokliwej okolicy jest naszą własnością i możemy zacząć planować budowę wymarzonego domu. Ale jak się do tego zabrać?…
Wyświetl wpis

Jak zaplanować oświetlenie kuchni?

Przyjazne dla użytkowników wnętrza gwarantują komfort podczas wykonywania codziennych czynności i zdecydowanie je usprawniają. Jednym z warunków zapewniających ich funkcjonalność jest dopasowana do potrzeb użytkowników instalacja oświetleniowa. Jak zaplanować ją…
Wyświetl wpis