Na co zwracać uwagę, wybierając papier ścierny

Na co zwracać uwagę, wybierając papier ścierny?

Na rynku istnieje wiele rodzajów papierów ściernych dostosowanych do różnych zastosowań i narzędzi. Jedne przeznaczone są do obróbki zgrubnej, inne do obróbki wykańczającej, a jeszcze inne do gratowania czy honowania. Na co zwracać uwagę, wybierając papier ścierny?

Papier ścierny – rodzaje papierów i ich przeznaczenie

Papier ścierny najczęściej oferowany jest w postaci prostokąta, okręgu, kwadratu, trójkąta lub pasa bezkońcowego – zależnie od rodzaju i specyfiki urządzenia, do którego jest przeznaczony. Najczęściej na rynku spotkamy się z papierami prostokątnymi i krążkami ciernymi przeznaczonymi do montażu na szlifierkach kątowych, oscylacyjnych lub mimośrodowych.

Poza kształtem i budową papier ścierny różni się m.in. materiałem podkładu i zasypu ciernego, granulacją oraz sposobem montażu. Najczęściej papier ścierny wykonany jest z podkładu papierowego z nasypem z elektrokorundu lub cyrkonu.

Papier ścierny z elektrokorundu (tlenku glinu) to najpowszechniej wykorzystywany papier ścierny do zgrubnej i wykańczającej obróbki każdego rodzaju materiału – od powierzchni drewnianych i wykonanych z tworzyw sztucznych po materiały metalowe. Elektrokorund pozwala również na szlifowanie stali szlachetnej. Nieco twardszym i skuteczniejszym w obróbce twardszych stali materiałem jest papier ścierny z samoostrzącego się elektrokorundu cyrkonowego. Świetnie sprawdzi się on do obróbki stali szlachetnej, nierdzewnej i czarnej, zapewniając jednocześnie większą żywotność i trwałość względem nasypu z elektrokorundu.

Do najtwardszych materiałów ściernych należy zaliczyć papier ścierny z nasypem ceramicznym. Tego rodzaju papiery są nawet 6-krotnie wydajniejsze względem papierów z nasypem z elektrokorundu i są w stanie efektywnie szlifować każdy rodzaj stali.

Na co zwrócić uwagę, wybierając papier ścierny?

Stojąc przed wyborem papieru ściernego, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście dopasowanie wymiaru i sposobu montażu papieru do rodzaju posiadanego urządzenia oraz wymiarów jego stopy szlifierskiej. Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę na takie kwestie jak: granulacja nasypu, materiał, z którego wykonano podkład papieru, a także na liczbę otworów odpylających.

Granulacja papieru ściernego

Poza rodzajem nasypu ciernego, jego granulacja jest jednym z najważniejszych parametrów technicznych. Określana jest ona literką „P” i powinna być dobierana do etapu obróbki. Im mniejsza granulacja, tym papier ścierny będzie bardziej chropowaty i tym skuteczniej i mniej precyzyjnie będzie zbierał obrabiany materiał. Szlifując dany element lub powierzchnię, należy stopniowo przechodzić między mniejszą a większą granulacją papieru ściernego. Przykładowo, w przypadku szlifowania aluminium, zaczynamy szlifować papierem o granulacji ok. P 250-300, a kończymy na granulacji P 2500-3000.

Materiał podkładu

Wyróżniamy podkłady wykonane z papieru, folii i płótna. Rodzaj podkładu powinniśmy dobrać do metody szlifowania oraz rodzaju obrabianego materiału. W przypadku szlifowania na mokro sprawdzi się wyłącznie papier ścierny na podkładzie foliowym. Do twardszych i mniej równych powierzchni należy wybrać papier płócienny, który charakteryzuje się większą sztywnością i większą odpornością na odkształcenia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Najtańszy papier ścierny oparty jest na podkładzie papierowym i z powodzeniem sprawdzi się on do obraniania na sucho stosunkowo gładkich powierzchni metalowych i wykonanych z drewna oraz tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like