Każdy budynek bez względu na przeznaczenie, musi być podłączony do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Już na etapie planowania budowy konieczne jest wykonanie projektu przyłączenia rur sieci miejskiej do nieruchomości. O stan rur biegnących pod ziemią przewodów wodociągowych czy kanalizacyjnych w miastach i gminach dbają miejskie przedsiębiorstwa wodne i kanalizacyjne, o tyle za przewody ulokowane na prywatnych posesjach, dbać muszą ich właściciele.
W razie awarii
Instalacja wodno-kanalizacyjna to obecnie cywilizacyjny standard. Nikt już nie wyobraża sobie nabierania wody ze studni i wylewania ścieków na trawnik. Podczas użytkowania powyższej sieci, mogą wystąpić różnego rodzaju awarie. Nie da się ich uniknąć, ponieważ najczęściej wynikają ze zużycia materiału lub warunków atmosferycznych. Zazwyczaj są niespodziewane i trzeba je usuwać natychmiast. Należy je zgłaszać telefonicznie do pogotowia wodno-kanalizacyjnego, które zajmuje się usuwaniem awarii i naprawianiem sieci oraz interwencjami podczas problemów z wodą w budynkach mieszkalnych. Pogotowie diagnozuje problem i udziela ekspresowej pomocy. Kamery wysokiej rozdzielczości ułatwiają szybkie odszukanie problemu. W przypadku awarii sieci wodno-kanalizacyjnej, pracownicy pogotowia muszą odciąć dopływ wody. Jeżeli naprawy będzie dłuższy, to na miejsce awarii wysyłane są beczkowozy z wodą. Do wezwania przyjeżdża ekipa ze specjalistycznym sprzętem. Celem interwencji jest jak najszybsze przewrócenie wody. Zdarzają się sytuacje, że znalezienie źródła usterki zajmuje więcej czasu niż naprawa.
Najczęściej wykonywane usługi
Pogotowie wodno-kanalizacyjne specjalizuje się w przepychaniu rur i udrażnianiu kanalizacji, a także w czyszczeniu kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz technologicznej. Osoba zgłaszająca problem z kanalizacją może liczyć na pomoc w zakresie usuwania awarii wodociągowych i kanalizacji. Pogotowie zabezpiecza miejsce awarii poprzez wstrzymanie wypływu wody i awaryjne wyłączanie sieci wodociągowej. Pracownicy przeprowadzają kontrolę w terenie i lokalizują awarię. Pozwala to na zamknięcie dopływ wody jedynie na uszkodzonym odcinku i na sprawną likwidację problemu.
Zalane domy
W Polsce dość często dochodzi do gwałtownych i obfitych opadów deszczu, które doprowadzają do zalania budynków: domów, piwnic, hal, garaży i innych obiektów. O pomoc w wypompowaniu wody należy zwrócić się do pogotowia wodno-kanalizacyjnego lub do straży pożarnej. Pogotowie pracuje w systemie całodobowym, więc pomoc przybywa szybko, co w takiej sytuacji zwiększa szansę na uratowanie dobytku, a nawet życia zwierząt i ludzi.
Pogotowie wodno-kanalizacyjne wykonuje działania interwencyjne, co oznacza, że musi szybko dostać się na miejsce zgłoszenia. Problemem w podjęciu interwencji bywają źle zaparkowane samochody, które utrudniają dostęp do zasuw wodociągowych niezbędnych do włączenia lub wyłączenia zasilania w wodę. O źle zaparkowanym pojeździe pogotowie może zawiadomić policję lub straż miejską.
Więcej na: https://pogotowiewodociagowe.pl/