Piaskowanie jest sposobem na oczyszczanie powierzchni, który wyróżnia się używaniem sprężonego powietrza z piaskiem lub innym materiałem o właściwościach ścierających. W tym przypadku przydatny jest kompresor do piaskowania, który znacznie ułatwi wykonywanie tych czynności. Jak wybrać kompresor tego rodzaju? Na co zwracać uwagę podczas zakupu? O czym warto pamiętać? Jakie parametry są najistotniejsze w procesie wyboru?
Wybór najlepszego kompresora do piaskowania
Wybierając kompresor do piaskowania, warto przede wszystkim pamiętać o dobraniu ciśnienia maksymalnego i pojemności zbiornika, jakie posiada urządzenie. Pojemność odnosi się do faktu, jak długo kompresor będzie mógł pracować baz spadku ciśnienia w urządzeniu. Okazuje się, że sporą popularnością cieszą się na rynku kompresory od 200L do 500L, które są wystarczające do piaskowania różnego rodzaju sprzętów. Znacznym ułatwieniem dla użytkownika jest opcja nieskomplikowanego podłączenia pistoletu pneumatycznego do urządzenia, co wpłynie na wygodę. Obsługa sprzętu oraz podłączenie zawarte są w zrozumiałej instrukcji, jaka dołączona jest do sprężarki.
Najważniejsze parametry sprężarki
Kompresor do piaskowaniato specyficzne urządzenie, które powinno odznaczać się odpowiednimi parametrami zgodnymi z naszymi potrzebami. Podczas wyboru konieczne jest dobranie modelu z odpowiednią pojemnością i wydajnością efektywną odnośnie tego, co mamy zamiar piaskować. Podczas wykonywania piaskowania różnych elementów w budownictwie (ogrodzenia lub mury), sprawdzi się pojemność 200 litrów oraz wydajność efektywna na poziomie od 360 l/min do 433 l/min. Parametry te wpływają na sprawną pracę z wieloma elementami, które nie wymagają długiego czasu piaskowania czy też użycia dużej siły, z jaką powietrze docierać będzie do pistoletu pneumatycznego.
Korzystając z kompresorów do oczyszczania elementów stalowych (posadzki przemysłowe lub zbiorniki), najlepiej sprawdzą się duże siły wyrzucanego powietrza. W tym przypadku zazwyczaj dobrać należy pojemność zbiornika na poziomie 500 litrów oraz wydajność efektywną posiadającą ponad 1000 l/min. Aspekty te wpłyną na długą pracę bez przerwy oraz pozwolą uzyskać pożądany skutek, nawet gdy urządzenie wykorzystywane jest na najtwardszych nawierzchniach.
Zastosowanie kompresorów do piaskowania
Piaskowanie jest procesem czyszczenia strumieniowego, w którego trakcie wykorzystuje się piasek, Aktualnie potocznie nazywamy te czynności piaskowaniem, mimo użycia także innych materiałów. Okazuje się, że te procesy wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Technologia oczyszczania strumieniowego pozwala:
- piaskować elementy stalowe,
- grawerować w szkle,
- korzystać z sodowania maszyn.
Czyszczenie zabrudzeń wymaga użycia specjalnych maszyn, jakimi są kompresory do piaskowania. Pozwalają one usuwać korozje i zanieczyszczenia, z jakimi nie poradzą sobie inne sposoby czyszczenia powierzchni.
Podsumowując, inne kompresory wykorzystamy do sporadycznego piaskowania, a jeszcze inne do regularnych prac. W tym przypadku konieczne jest dobranie takiego sprzętu pneumatycznego, który odpowiadać będzie za odpowiednie dostarczanie sprężonego powietrza. Śrubowe modele sprawdzą się podczas częstego piaskowania wielu powierzchni. Nie zapominajmy o odpowiednich dyszach, które pozwalają sprawnie wykonywać pracę. Mniejsze elementy metalowe warto zastosować w przypadku piaskowania z większym ciśnieniem, ale o mniejszej średnicy. Profesjonalne warsztaty z pewnością postawią na kompresory o pojemnościach znacznie większych niż 200l.