Regulacja drzwi tarasowych — jak wyregulować drzwi tarasowe?

Drzwi balkonowe zapewniają dostęp do światła i pozwalają komfortowo korzystać z tarasu czy balkonu. Ich montaż wiąże się jednak z regularną konserwacją i niekiedy też regulacją położenia skrzydła. Aby wykonać to zadanie prawidłowo, skorzystaj z poniższych wskazówek dotyczących regulacji. Przeczytaj!

Kiedy potrzebna jest regulacja drzwi tarasowych?

Specjaliści podkreślają, że drzwi tarasowe przesuwne, jak i rozwierno-uchylne podlegają pracom serwisowym wykonywanym regularnie. O ile skrzydła przesuwne są uważane za bezobsługowe i wystarczy je cyklicznie czyścić, to tradycyjna stolarka balkonowa jest podatna na pewne wahania.

Najczęściej okno tarasowe przesuwne konserwuje się i sprawdza jego położenie w momencie, gdy przestaje działać prawidłowo. Oznacza to:

  • trudniejsze otwieranie i zamykanie;
  • wydawanie dźwięków przy korzystaniu z okna;
  • brak szczelności przy zamknięciu.

Nowoczesna stolarka przesuwna w ogromnej większości przypadków nie wymaga regulacji. Jednak drzwi tarasowe rozwierno-uchylne powinno się serwisować raz do roku lub przed sezonem zimowym i letnim (2 razy do roku). Ma to związek ze zmianą położenia skrzydła względem ościeżnicy i zwiększeniem lub zmniejszeniem jego docisku. Taka czynność może podnieść lub zmniejszyć poziom szczelności i dostosować go do aktualnych warunków atmosferycznych.

Przesuwne drzwi tarasowe – dlaczego nie podlegają samodzielnej regulacji?

Jeśli masz przesuwne drzwi tarasowe, ich regulacja będzie bardzo ograniczona. Wszystko za sprawą zaawansowanego systemu otwierania i zamykania HST lub PSK. Elementy zapewniające szczelność i prawidłowe poruszanie się skrzydła na rolkach lub prowadnicy są schowane wewnątrz, co nie pozwala na samodzielne modyfikacje ich położenia. Kluczem do prawidłowego działania obu typów stolarki okiennej jest regularne czyszczenie i usuwanie zabrudzeń prowadnic i rolek.

Oczywiście regulacja drzwi tarasowych przesuwnych PSK czy HST jest możliwa, jednak nie zaleca się jej wykonywać samodzielnie. Jeśli zauważysz widoczny problem z funkcjonowaniem skrzydła, wezwij specjalistę. W pewnych sytuacjach konieczne jest zdjęcie skrzydła, by uzyskać dostęp do zaawansowanego systemu otwierania i zamykania. Z powodu wysokiego stopnia skomplikowania regulacja drzwi tarasowych przesuwnych HST wykonywana jest przez specjalistów.

Jak przebiega regulacja drzwi tarasowych?

A co jeśli masz tradycyjne balkonowe okno? W takiej sytuacji regulacja drzwi tarasowych będzie prostsza do wykonania samodzielnie. Pamiętaj, że położenie takich skrzydeł można zmieniać w 3. wariantach:

  • pionowym;
  • poziomym;
  • odległości od ościeżnicy.

W pierwszej kolejności musisz upewnić się, w jakim stopniu i gdzie okno jest nieszczelne. Pamiętaj, że:

  • górna śruba decyduje o położeniu okna w poziomie;
  • dolna śruba reguluje położenie w pionie;
  • mimośrodowa śruba ryglująca decyduje o sile docisku do ościeżnicy.

Wystarczy otworzyć skrzydło i wkręcać lub wykręcać poszczególne śruby, by wyregulować drzwi tarasowe rozwierno uchylne. Pamiętaj, by nie dokonywać niewielkich zmian w położeniu skrzydła, tak by zapewnić sobie swobodę przy otwieraniu i zamykaniu okna.

Na co ma wpływ regulacja okien tarasowych?

Łatwość manewrowania skrzydłem tarasowym to nie jedyna korzyść z przeprowadzania regulacji. Gdy okno HS ciężko się otwiera, warto dokładnie wyczyścić powierzchnie, po których przesuwają się ruchome elementy. Dzięki temu system będzie działał sprawniej przez dłuższy czas.

Co więcej, regulacja drzwi tarasowych PCV pozwala na dopasowanie poziomu szczelności. W lecie zaleca się zwiększenie szczeliny przez słabszy docisk skrzydła do uszczelki. To sprawia lepszą wymianę powietrza. Zimą, gdy unika się strat ciepła, warto zwiększyć docisk okna do ościeżnicy i uniemożliwić dopływ chłodnego powietrza do wewnątrz. Prawidłowa regulacja podnosi więc poziom komfortu użytkowania, ale też sprzyja oszczędnościom energii i zapewnieniu świeżego powietrza.

Jeśli nie wiesz, jak wyregulować drzwi tarasowe lub podejrzewasz ich usterkę, skorzystaj z pomocy specjalistów. Przy wymianie stolarki okiennej pamiętaj o skorzystaniu z oferty sprawdzonego producenta, który wykona montaż zgodnie z najwyższymi standardami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like