Ponadczasowa uroda drewna sprawia, że to atrakcyjny element wielu aranżacji – zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Podłogi drewniane nadają wnętrzom ciepły i przytulny charakter, a jednocześnie podkreślają elegancki styl. Potrafią jednak być kłopotliwe w utrzymaniu – o czym więc warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie?
Wady i zalety podłogi drewnianej
Decydując się na posadzkę z drewna, warto mieć świadomość korzyści i wyzwań z nią związanych. Poza walorami dekoracyjnymi drewno oferuje wiele innych dogodności. Podłogi drewniane są stosunkowo trwałe i mają długą żywotność. Po latach eksploatacji parkietu możesz przeprowadzić renowację, np. cyklinowanie, aby w ten sposób niewielkim kosztem uzyskać świeży wygląd posadzki.
Drewno jest przyjazne dla użytkowników. Niezależnie od temperatury powierzchnia podłogi będzie przyjemna w dotyku. Materiał reaguje na wilgotność powietrza, wpływając na domowy mikroklimat. Tę cechę można jednak potraktować jako wadę w przypadku dużych odchyleń, które mają miejsce np. podczas zimy. Nadmierna suchość powietrza może doprowadzić do przesuszenia i spękania włókien. Do wyzwań związanych z posiadaniem posadzki drewnianej należy zaliczyć także nie zawsze łatwy montaż i ewentualną konieczność przeprowadzania zabiegów konserwujących (zwłaszcza na deskach surowych).
Panele winylowe – alternatywne rozwiązanie
Jeżeli marzy Ci się posadzka z drewna, jednak ze względu na charakter wnętrza nie możesz sobie na nią pozwolić, mogą zainteresować Cię panele winylowe. Dzięki filmom ze strukturalnym rysunkiem słojów doskonale imitują deski, z kolei obecność warstw PCV zapewnia im wiele funkcjonalnych właściwości, takich jak wodoodporność, izolacja akustyczna (tłumienie kroków) i bardzo wysoka klasa ścieralności.
Podłogi winylowe dopasujesz do każdej aranżacji – szeroki wachlarz wzorów dostępnych na rynku umożliwia dobór dowolnego odcienia i rysunku drewna. Tego typu wykończenie sprawdzi się w wymagających wnętrzach, takich jak kuchnia, przedpokój czy nawet łazienka. Panele z winylu nadają się też do miejsc publicznych i lokali związanych z aktywnością fizyczną, np. sal gimnastycznych.
Jakie deski podłogowe wybrać?
Ze względu na estetykę wybór deski podłogowej nie jest dużym wyzwaniem. Podczas zakupów warto przyjąć kryteria, które odzwierciedlają Twoje oczekiwania względem funkcjonalności posadzki. Jeżeli szukasz wartych uwagi rozwiązań, sprawdź podłogi drewniane na dlh.pl.
Do kluczowych zagadnień należy trwałość posadzki, na którą wpływa gatunek drewna, struktura deski (lita lub warstwowa) oraz obecność powłoki wykończeniowej (np. lakier, olej). Warto zwrócić uwagę także na sposób montażu nie tylko ze względu na łatwość ułożenia posadzki – tzw. podłoga pływająca nie nadaje się do cyklinowania ze względu na brak przytwierdzenia do podłoża.
Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się ogrzewanie podłogowe, upewnij się że wybrany model deski będzie z nim współpracował. Niektóre produkty mają również oznaczoną maksymalną temperaturę.