Współczynnik przenikania ciepła, czyli jak ocenić okno przed zakupem

Współczynnik przenikania ciepła, czyli jak ocenić okno przed zakupem?

Współczynnik przenikania ciepła okna to jeden z podstawowych parametrów decydujący o jego właściwościach termoizolacyjnych. Za jego pomocą możliwe jest określenie ilości energii, która w danej jednostce czasu przenika przez określonych wymiarów okno. Planując zakup stolarki okiennej warto wziąć ten parametr pod uwagę, ponieważ jego wartość w znacznym stopniu może wpłynąć na koszty ogrzewania. Jak obliczyć współczynnik u dla okien oraz jaka wartość jest optymalna?

Dlaczego współczynnik przenikalności cieplnej okna jest taki ważny?

Okna są newralgicznym punktem jeśli chodzi o utrzymanie parametrów cieplnych budynku, ponieważ może przez nie uciekać nawet 40% ciepła. Dlatego dokonując wyboru okien należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przenikalności cieplnej. Jest to informacja o właściwościach termoizolacyjnych danego produktu. W celu obliczenia tego parametru należy znać współczynnik przenikalności cieplnej szyb oraz profili okiennych.

Szyby pozwalają na doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym, jednak przedostaje się przez nie także ciepło. W okresie zimowym efektem może być spadek temperatury wewnątrz budynku i konieczność mocniejszego ogrzewania. W celu zmniejszenia strat ciepła przez szyby, w energooszczędnych oknach montuje się 2 lub 3 warstwy szkła, między którymi znajdują się takie gazy szlachetne jak argon, krypton czy ksenon. Im warstwa z gazem jest grubsza tym mniej ciepła się przez nią przedostaje. Jednak z uwagi na właściwości fizyczne tego typu substancji szczelina nie może być szersza niż 16 mm.

Na współczynnik przenikalności cieplnej okna wpływ ma także typ zastosowanej ramy. Dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę również na ten element. W przypadku okien plastikowych istnieje możliwość zwiększenia właściwości termoizolacyjnych poprzez dodatkowe czy cieplejsze wypełnienie.

Wartość współczynnika przenikalności cieplnej, a przepisy budowlane

Maksymalna wartość współczynnika przenikalności cieplnej okien regulowana jest przez rozporządzenie ws. warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co istotne zapisy te są sukcesywnie aktualizowane, a wymagana wartość współczynnika wraz z upływem czasu jest obniżana. Od 1 stycznia 2017 roku maksymalna wartość współczynnika dla okien wynosi 1,1 przy panującej wewnątrz temperaturze 16 lub mniej stopni Celsjusza. W przypadku wyższej temperatury współczynnik ten nie może być wyższy niż 1,6. Z kolei od stycznia 2021 r. maksymalna wartość obu parametrów będzie obniżona o 0,2.

Czym jest ciepły montaż okien?

Ilość uciekającego przez okna ciepła zależy także od sposobu ich montażu. Tradycyjna metoda wstawania okien posiada sporą wadę, a mianowicie powstawanie mostków cieplnych w miejscu, gdzie okno styka się z murem. Można ją wyeliminować stosując tzw. ciepły montaż. Jest to kompleksowe zabezpieczenie warstwy izolacyjnej okna za pomocą trzech powłok. W środku znajduje się warstwa izolacji termicznej, zwykle wykonana z piany poliuretanowej. Wewnątrz umieszczona jest warstwa, która nie przepuszcza wilgoci, dzięki czemu właściwości termiczne piany nie ulegają pogorszeniu. Z kolei warstwa zewnętrzna chroni pianę przed wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych. Dzięki temu uzyskujemy odpowiednio zabezpieczone okno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Soundbary Yamaha – co warto o nich wiedzieć?

Soundbar to stosunkowo młode rozwiązanie technologiczne. Zostało ono rozpowszechnione przez firmę Yamaha, która do tej pory cały czas przoduje doskonaląc swój wynalazek. Soundbary tej japońskiej firmy jako jedyne na rynku…
Wyświetl wpis

Co na ścianę zamiast obrazu?

Ładne ściany, harmonijnie zgrane z osobowością właściciela mieszkania to obecne trendy w aranżacji wnętrz. Dochodzą do tego także specjalne dodatki, które umilają wystrój. Modne gadżety na ścianach czynią pomieszczenia nowoczesnymi.…
Wyświetl wpis