Jak dobrać projekt domu na wąską działkę

Jak dobrać projekt domu na wąską działkę?

Wymarzona działka pod budowę domu jest regularnym czworokątem o szerokości i długości dwudziestu kilku metrów, położonym w atrakcyjnej lokalizacji, z dostępem do dobrej drogi, mediów i dobrze skomunikowana z jakimś centrum miejskim. I przy tym wszystkim oczywiście jest niedroga. To się prawie nie zdarza. Atrakcyjne działki miejskie są tak drogie, że niewielu inwestorów stać na zakup gruntu i budowę w krótkim czasie, a rozciąganie tego procesu na lata trochę mija się z celem, bo zanim zgromadzi się odpowiedni budżet po spłaceniu parceli, może się zmienić sytuacja rodzinna i cały plan trzeba zrobić od nowa. Dlatego w najciekawszych lokalizacjach działki dzieli się na węższe, aby przeciętnego inwestora stać było na ich kupno i na w miarę szybkie rozpoczęcie budowy. Innym źródłem wąskich parceli są podziały spadkowe, w których wyniku do rąk przyszłego inwestora trafia grunt, na którego położenie i kształt nie miał on żadnego wpływu. Wąskich działek jest na rynku tak dużo, że biura architektoniczne mają w ofercie całe kolekcje domów, które można na nich wybudować, warto jednak wiedzieć, jak wybrać projekt domu na wąską działkę, aby w przyszłości cieszyć się komfortem i niczego nie żałować.

Co mówią przepisy o budowie na wąskiej działce?

Wolnostojący budynek jednorodzinny zgodnie z przepisami musi być odsunięty od granicy działki o 4 metry, jeśli w danej ścianie są oka i drzwi, lub o 3 – jeśli w ścianie nie ma żadnych otworów. W odległości 3 metrów od granicy nowy dom nie może być wyższy i głębszy niż stojący wcześniej dom sąsiada, aby nie zabierać mu światła. Na działce węższej nić 16 metrów można wybudować ślepą ścianę nawet półtora metra od granicy. A to nie koniec ograniczeń.

Zanim inwestor wyrysuje na działce obszar, na którym wyobrazi sobie swój dom, powinien sprawdzić w miejscowym urzędzie, jaki w jego lokalizacji obowiązują warunki zabudowy lub co jest zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego odnośnie do dopuszczalnej powierzchni zabudowy działki. Najczęściej wyrażona jest ona jako procent i oznacza, że część gruntu ma pozostać niezabudowana, aby zapewnić wystarczający odpływ wody opadowej do gruntu. Na wąską działkę rekomendowane są najczęściej połówki bliźniaka lub wręcz bliźniaki, jeśli sąsiedzi budują domy w tym samym czasie. Poza ułatwieniem usytuowania taka budowa umożliwia także oszczędność na kosztach.

Warto pamiętać o tym, że domy bliźniacze nie muszą się łączyć ścianami, za którymi są pomieszczenia mieszkalne, mogą być połączone garażami, co daje więcej prywatności mieszkańcom.

Projekt domu na wąską działkę – praktyczne rozwiązania

Na takich działkach najczęściej buduje się dwukondygnacyjne bliźniaki, jeśli tylko pozwalają na to lokalnie przepisy. Jeśli nie – rozwiązaniem są domy dwukondygnacyjne, czyli z poddaszami lub piętrowe. Domy parterowe buduje się w takich warunkach rzadko i jeśli – to nie są to domy duże, najczęściej z jedną sypialnią.

Architekci przyjmują, że jeśli dom ma być w miarę wygodny, powinien mieć szerokość co najmniej 10 metrów. W węższym budynku trudno zaprojektować funkcjonalny rozkład, szczególnie jeśli jedna ze ścian musi pozostać ślepa. Problemem bywa uzyskanie odpowiedniego doświetlenia wnętrz, więc od strony pełnej ściany projektuje się klatkę schodową z luksferami lub pomieszczenia, w których spędza się mniej czasu –pralnię, łazienki, kotłowinie.  Dobrym pomysłem są w takich miejscach luksfery, które przepuszczają światło, a nie są traktowane jak okna.

Na wąskiej działce rozwiązania wymaga też często sprawa garażu. Wbudowanie go w bryłę domu pozbawia użytkowników powierzchni, której nie ma za dużo, a położenie na ścianie bocznej nie wchodzi w grę. Jeśli działka jest odpowiednio głęboka, projektuj są garaż od frontu, a wejście do domu z boku.  Dobrym pomysłem jest garaż w piwnicy, bo nie zabiera on powierzchni ani działki ani domu, ale jest to rozwiązanie droższe, niż garaż naziemny.

Projekt domu na wąską działkę wymaga przemyślenia, ale nie oznacza on rezygnacji z komfortu mieszkania czy prywatności. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie warunki, przeanalizować swoje potrzeby, dostosować je do możliwości budżetowych i z takim przygotowaniem znaleźć  odpowiedni projekt i zbudować wymarzony dom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like