Nowoczesna elewacja nawiązująca do natury – poznaj nowoczesne sposoby na ściany inspirowane drewnem

Nowoczesna elewacja nawiązująca do natury – poznaj nowoczesne sposoby na ściany inspirowane drewnem

Każdy chce, by jego dom sprawiał wrażenie ciepłego, przyjaznego, ale zarazem szykownego. Obecnie coraz więcej zwolenników mają rozwiązania nawiązujące do natury – jej barw i materiałów.

W przypadku domów jednorodzinnych doskonałym sposobem nawiązania do natury jest drewno. Jednak drewniana elewacja wymaga czasochłonnej i regularnej pielęgnacji. Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych dowodzą jednak, że można inspirować się naturą, lecz nie ogranicza to w żaden sposób swobody wyboru materiałów. 

Stylowe kombinacje 

Oryginalnym pomysłem jest łączenie ze sobą na elewacji drewna i tynku. W ten sposób nowoczesny dom jednorodzinny staje się też przyjazny. Naturalne ciepło drewna w połączeniu z chłodnym tynkiem daje stonowaną i elegancką kombinację. Takie zestawienie doskonale nadaje się do wyróżnienia otworów drzwiowych i okiennych. Na przykład dużym wyzwaniem dla projektantów bywa garaż w projekcie domu jednorodzinnego – nowoczesne rozwiązania na garaż w bryle budynku zapewniają jednak estetyczne dopasowanie wyglądu tego pomieszczenia. Drewno doskonale komponuje się także z kamieniem lub dużymi przeszkleniami. 

Nie tylko drewno 

Inspiracja drewnem wcale nie musi oznaczać stosowania drewna. Współcześni projektanci proponują rozwiązania takie jak płytka betonowa, która doskonale imituje drewno – oddaje nawet jego chropowatość i wygląd (rysunki słojów i sęków). Elewacja domu jednorodzinnego może być wykonana także z imitujących drewno paneli lub profili drewnopodobnych – są to po prostu odpowiednio wykończone deski styropianowe. Dostępne są one w wielu wzorach i odcieniach, mogą więc imitować różne gatunki drewna. Stanowią dobry materiał termoizolacyjny, więc przy okazji będą stanowić dodatkową warstwę ocieplenia. 

Kolejnym rozwiązaniem są winylowe panele drewnopochodne. Są tańsze od drewna, choć droższe od paneli i trudniejsze w montażu. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykonanie wzoru drewna w masie tynkarskiej, a następnie pomalowanie jej żywicą nadającą jej wygląd, a nawet fakturę drewna. 

Ludowe inspiracje 

Inspiracje drewnem obejmuje też wzorowanie się na tradycyjnym, wiejskim budownictwie. Pod miastami coraz częściej powstają nowoczesne domy jednorodzinne o prostych ścianach i dwuspadowym dachu, pozbawionych zewnętrznych dekoracji i wystających elementów. Taki styl aż prosi się o łączenie tynku z drewnem – oczywiście ostateczny kształt kompozycji zależy tylko od ciebie. Ważne jest na przykład, jak ułożysz deski: poziome optycznie poszerzą budynek, zaś pionowe sprawią, że wyda się wyższy.

Sprawdź więcej inspiracji projektów na stronie pracowni Domowe Klimaty: 

Pracownia Projektowa - projekty domów - domoweklimaty.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like