Wentylacja

Wentylacja nawiewno-wywiewna w domu zimą

Do pomieszczeń mieszkalnych, w których stale przebywają ludzie, powinniśmy dostarczać określoną ilość powietrza, zależnie od przeznaczenia lokalu, jego kubatury i liczby osób, które będą w nim przebywać. Jakie są różnice pomiędzy tradycyjnym sposobem wentylacji budynku a wentylacją nawiewno-wywiewną z rekuperatorem? Jakie korzyści dają oba te systemy, szczególnie zimą? Eksperci firmy Vaillant przedstawiają, jak rodzaj wentylacji wpływa na dobór pompy ciepła oraz rachunki związane z eksploatacją budynku.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są zalety i wady wentylacji grawitacyjnej,
  • czym charakteryzuje się wentylacja mechaniczna,
  • jak wypada połączenie wentylacji nawiewno-wywiewnej z pompą ciepła.

Aby zmniejszyć straty ciepła, inwestorzy najczęściej zwiększają izolację ścian zewnętrznych oraz stropów budynków, przez co nowe domy są bardzo szczelne. Nowe okna spełniające aktualne warunki techniczne również wykazują się małym współczynnikiem strat ciepła i dużą szczelnością. Oczywiście nie ma w tym nic złego, o ile budynek jest dobrze wentylowany. W tym przypadku niezbędna okaże się wentylacja mechaniczna. Sprawdź jej wady i zalety w porównaniu z wentylacją grawitacyjną.

Wentylacja grawitacyjna – tradycyjna, ale nieekonomiczna

Wentylacja w domu dawniej opierała się głównie na różnicy ciśnienia w pionowych przewodach wentylacyjnych. Nieszczelności stolarki okiennej oraz nawiewniki okienne są konieczne do poprawnego działania wentylacji grawitacyjnej. Powietrze z zewnątrz przedostaje się wówczas do budynku poprzez szczeliny w oknach i drzwiach, a wydostaje się najczęściej poprzez dwa piony wentylacyjne – jeden w kuchni, drugi w łazience.

Główną zaletą tego systemu jest bezgłośność. Wentylacja grawitacyjna nie wymaga wentylatorów, przez co jest zupełnie cicha. Niestety, na tym jej zalety się kończą. Ten system jest szczególnie niekorzystny zimą, ponieważ ogrzane przez nas powietrze ucieka kominem, a zimne powietrze z zewnątrz ochładza pomieszczenia.

Wychłodzenie to często objawia się zimnymi parapetami lub chłodną podłogą w okolicach drzwi. W niektórych budynkach straty ciepła spowodowane przez system wentylacji stanowią nawet 40% całkowitej straty ciepła w budynku. Dodatkowo w okresie zimowym często dochodzi do zjawiska odwrócenia kierunku przepływu powietrza w szachtach wentylacyjnych, przez co efektywność tego systemu jest bardzo mała. Powietrze, które dostaje się do środka, nie jest filtrowane. Zamykanie nawiewników okiennych tak, by zimne powietrze nie dostawało się do środka, rozwiązuje problem strat ciepła, ale w takim układzie wentylacja budynku jest znikoma.

O ile niektórzy twierdzą, że wentylacja grawitacyjna jest tańszym rozwiązaniem niż wentylacja mechaniczna, to musimy zwrócić uwagę, że koszt budowy komina jest znaczny, a straty ciepła większe, przez co ostatecznie rachunki związane z ogrzewaniem również się zwiększają.

Wentylacja mechaniczna – czyste powietrze i mniejsze straty ciepła

Wentylacja mechaniczna rozwiązuje większość problemów generowanych przez wentylację grawitacyjną:

  • powietrze nawiewane do pomieszczeń jest przefiltrowane, pozbawione zanieczyszczeń,
  • straty ciepła są zdecydowanie mniejsze,
  • sprawność systemu nie jest uzależniona od warunków zewnętrznych.

Jak właściwie działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła? Wentylacja z rekuperacją wymaga centrali wentylacyjnej, która pobiera powietrze z zewnątrz i przekazuje energię z powietrza wywiewanego do nawiewanego (ogrzewając je). Następnie przefiltrowane ciepłe powietrze jest rozprowadzane systemem kanałów do poszczególnych pomieszczeń.  

Kluczowym elementem jest wymiennik ciepła, w którym przekazywana jest energia bez mieszania się strumieni ciepła. Zużyte powietrze po oddaniu ciepła w 100% wydostaje się z budynku, a nawiewane jest tylko świeże, ogrzane powietrze.

Wentylacja mechaniczna rozwiązuje również problem wilgoci w domu. W dobrze zaizolowanych budynkach z tradycyjną wentylacją może się pojawiać pleśń w wilgotnych pomieszczeniach.

Zimą w pomieszczeniach może być odczuwalny smog, który obecnie jest dużym zagrożeniem w większości miast. Z kolei latem osoby uczulone na pyłki roślin mogą odczuwać skutki uczulenia nawet w pomieszczeniach. Rozwiązaniem jest filtracja powietrza. Centrale wentylacyjne recoVAIR są wyposażone w wysokiej jakości filtry F7 (ePM2,5 65%) lub opcjonalnie F9 (ePM1,0 85%) w strefie powietrza zewnętrznego oraz G4 (zgrubny) w strefie powietrza wywiewanego. Powierzchnia skuteczna filtrów wynosi ok. 0,9 m2, dzięki czemu ich żywotność zostaje wydłużona. Regulator kontroluje zanieczyszczenie filtra oraz przypomina o konserwacji. Centrale wentylacyjne Vaillant recoVAIR dzięki swej wysokiej sprawności odzysku, niskiemu zużyciu energii oraz szczelności uzyskały certyfikat PHI Instytutu Domów Pasywnych.

Firma Vaillant oferuje system rekuperacji:

  • dla małych domów parterowych recoVAIR VAR 260,
  • dla dużych domów piętrowych recoVAIR VAR 360.

Marka w swojej ofercie posiada również przewody do systemu rozdzielaczowego, który charakteryzuje się cichą pracą oraz łatwą regulacją. Doradcy techniczni Vaillant pomogą Ci odpowiednio zaprojektować system wentylacji. Źle wykonana, może być hałaśliwa, a zapachy mogą być odczuwalne we wnętrzu przez długi czas.

Wentylacja nawiewno-wywiewna a pompa ciepła

Wentylacja z rekuperacją pozwala na zmniejszenie strat ciepła, ponieważ ciepłe powietrze nie ucieka kominem, a chłodne nie dostaje się bezpośrednio do budynku. Sprawność wymiennika ciepła firmy Vaillant sięga 87%, przez co straty ciepła spowodowane wymianą powietrza w pomieszczeniach stanowią bardzo mały procent. Po ograniczeniu strat ciepła nie tylko zmniejszają się rachunki za ogrzewanie, ale również można wybrać mniejszą pompę ciepła. Pompy o mniejszej mocy:

  • mają niższą cenę,
  • nie wymagają rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów, dzięki czemu ich przegląd również będzie tańszy,
  • posiadają mniejsze średnice przewodów, mniejsze pompy obiegowe oraz całą armaturę.

Koszt związany z pracą wentylatora w centrali wentylacyjnej nie powinien przekroczyć 150 zł rocznie. Koszt konserwacji urządzenia ogranicza się tylko do wymiany filtra, którą bez większych problemów może przeprowadzić każdy użytkownik.

W zestawie pompy ciepła i rekuperacji Vaillant elementem sterującym jest jeden regulator multiMATIC VRC 700, który w sposób ekonomiczny zarządza jednocześnie pracą ogrzewania i wentylacji domu. Sterowanie umożliwia również aplikacja internetowa instalowana na smartfonie lub tablecie.

Warto wspomnieć, że zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 rekuperacja będzie obowiązkowa w każdym domu jednorodzinnym. W dobrze zaprojektowanej instalacji oraz dzięki wysokiej jakości tłumikom generowany hałas jest niesłyszalny. Doradcy techniczni firmy Vaillant pomogą w odpowiednim dobraniu jednostki, rozplanowaniu instalacji oraz zbilansowaniu systemu nawiewno-wywiewnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like