Jak wygląda doradztwo energetyczne dla budynków istniejących

Jak wygląda doradztwo energetyczne dla budynków istniejących?

Tak jak każdy sportowiec posiada swojego trenera personalnego, który wie, jak wykorzystać pełnię jego potencjału, tak każdy budynek może mieć swojego doradcę energetycznego. To osoba mająca bogatą wiedzę na temat zużycia energii w obiektach budowlanych i będąca w stanie pomóc zmniejszyć ich zapotrzebowanie na prąd w nieszkodliwy sposób. Specjalista zna rynek i orientuje się, jaka jest wydajność konkretnych rozwiązań oraz ile one kosztują. Dowiedz się, jak dokładnie wygląda cały ten proces!

Na jakim etapie skorzystać z doradztwa energetycznego?

Z doradztwa energetycznego skorzystać można na różnych etapach życia budynku. Najkorzystniej jest zrobić to, zanim w ogóle on powstanie. W takim przypadku ocenie poddawany jest sam projekt. Fachowcy analizują lokalizację obiektu, jego kształt oraz plan, systemy, konstrukcję i wykorzystane materiały, a także usytuowanie względem kierunków świata. Na podstawie tych danych są w stanie oszacować, ile energii będzie potrzebował budynek i co można zrobić, aby to zapotrzebowanie zmniejszyć. Jest to zatem najlepszy moment na wdrażanie w życie różnego rodzaju rozwiązań, które przyniosą korzyści finansowe i eksploatacyjne.

To nie jedyna okazja na skorzystanie z usług doradcy energetycznego. Można to zrobić na każdym etapie budowy oraz eksploatacji budynku. Wtedy obiekt ocenia się pod nieco innym kątem.

Audyt energetyczny w budynkach istniejących

Doradztwo energetyczne na etapie projektu budynku daje największe możliwości zmniejszenia jego zapotrzebowania na energię, ale nie zamyka tematu. Każdy obiekt służący przedsiębiorstwu musi zgodnie z prawem co 4 lata przechodzić podobny audyt. Zmienia się przecież polityka energetyczna, zmieniają się także dostępne na rynku rozwiązania. Audyt energetyczny w budynkach istniejących jest więc po prostu konieczny. Co podlega ocenie w takim przypadku?

Analizie poddawany jest sposób funkcjonowania systemów budynkowych oraz zużywana przez nie energia. Weryfikuje się skuteczność zastosowanych rozwiązań oraz komfort eksploatacji obiektu. Najpowszechniejszy problem to wadliwa regulacja automatyki budynkowej. Do często diagnozowanych problemów zalicza się na przykład nieszczelne wymienniki ciepła w centralach, źle dobrane harmonogramy pracy urządzeń i ich nastawy czy energochłonne oświetlenie.

Im obiekt jest nowszy, tym rzadziej występuje problem związany ze stratami ciepła, a częściej są to defekty dotyczące automatyki. Doradca energetyczny przeprowadza więc inwentaryzację oraz ocenę instalacji zużywających energię i rozpoznaje obszary jej ewentualnych strat. Na podstawie przeprowadzonych badań rekomenduje rozwiązania prowadzące do ich ograniczenia, popierając swoje zalecenia analizą ekonomiczną.

Co daje doradztwo energetyczne?

Skorzystanie z doradztwa energetycznego zaleca się właścicielowi każdego budynku, bez względu na wiek oraz funkcję obiektu. Audyt pozwoli bowiem zmniejszyć zużycie energii, a to w oczywisty sposób przełoży się na oszczędności finansowe. Zaletą takiego postępowania jest również aspekt ekologiczny, ponieważ lepsze wykorzystywanie energii przez budynek powoduje mniejsze szkody w środowisku.

Praktycznie każdy budynek posiada potencjał do redukcji zużywanej energii. Jest to związane z faktem, iż wszyscy projektanci czy zarządcy obiektów podchodzą do tematu nazbyt bezpiecznie. Projektanci boją się, że dobiorą zbyt małą instalację, a pracownicy techniczni, ustawiając automatykę, dbają wyłącznie o komfort termiczny i nie zwracają uwagi na zużycie energii. Każda kolejna osoba zakłada dodatkowo bufor bezpieczeństwa, co sprowadza się do tego, że instalacje w budynkach często działają na maksimum 50% mocy, a część urządzeń okazuje się po prostu niepotrzebna. Taką sytuację można wyeliminować, korzystając z usług doradcy energetycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Zakup działki i co dalej?

Od czego zacząć budowę wymarzonego domu? Stało się – przepiękna działka w urokliwej okolicy jest naszą własnością i możemy zacząć planować budowę wymarzonego domu. Ale jak się do tego zabrać?…
Wyświetl wpis