Mech – alternatywa dla trawnika

Mech – alternatywa dla trawnika

Ogrodnicy zazwyczaj nie lubią mchu. Uważają go za szkodnika, który niszczy trawnik. Miłośnikom długich wycieczek mech kojarzy się z wyznaczaniem kierunku północnego. W najnowszych trendach dekoracji ogrodu mech zyskuje na znaczeniu, jako alternatywa dla trawnika. Mech może rosnąć na podłożu, na którym nie wyrośnie trawa.  Nie powinno go być na trawniku, ale w innych miejscach ogrodu, np.; na skalniakach może stanowić piękne tło dla innych roślin i dodawać atmosfery tajemniczości i oryginalności. Japończycy doceniają ich estetyczny wygląd i od wieku stosują zamiast trawników.

Wróg, czy przyjaciel ogrodnika?

Panuje przekonanie, że mech nie jest mile widziany w ogrodzie. Z drugiej strony jego możliwości aranżacyjne, głęboki zielony kolor sprawiają, że mech znajduje swoje miejsce w ogrodzie. Na popularności zyskuje trend hodowania mchu.  Kojarzy się z bajkowością,  dzikością, naturą. Mchy potrafią rosnąć  nawet w warunkach niekorzystnych, np.: na skałach, dachach, betonowych murach. Widok mchu na starych drzewach nikogo nie dziwi. Wszystko dlatego, że nie popierają wody z ziemi, tylko z powietrza. Wyhodowanie mchu i posadzenie go w ogrodzie jest tanie i proste. Sadzonkę mamy z natury.

Budowa mchów

Charakteryzują się prostą budową, rozmnażają się przez zarodniki. W przeciwieństwie do innych roślin nie posiadają korzeni, nie wykształcają też typowych dla innych roślin liści czy łodygi. Zbudowane są z  listków, łodyżek  i chwytników.  Mchy lubią stanowiska zacienione i wilgotne, ale bez problemów wytrzymują okresy suszy.

Hodowla mchu

Na forach ogrodniczych ludzie pytają: jak wyhodować mech? Dostrzegają jego miękkość i dekoracyjność.  Pierwszym krokiem do wyhodowania mchu zebranie go z dowolnej powierzchni.  Roślinę układa się kępkami na odchwaszczonej ziemi i wciska równomiernie do podłoża. Można to zrobić używając deski. Trzeba pamiętać o regularnym zraszaniu mchu.

Ekograffiti z mchu

Jednym ze sposobów hodowania mchu jest ekograffiti. Znakomicie wygląda na elewacjach i ceglanych murach. Składniki takie jak: kilka kępek mchu,  dwie szklanki naturalnego jogurtu, szklankę piwa i wody, pół łyżeczki cukru blendujemy do uzyskania jednolitej mazi. Tak przygotowaną farbę nanosimy na dowolną elewację (mur). Do wykonania ciekawych wzorów można użyć szablonu. Mur powinien być w miejscu zacienionym. Raz w tygodniu trzeba zraszać malunek z mchu wodą.  Najczęściej wybierane są wzory zwierząt. Trend robienia graffiti z mchu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jest to ekologiczny sposób ozdabiania murów.

Zaletą mchu jest to, że bardzo szybko regeneruje się po suszy.  Może zastąpić trawę w miejscach, w których ona nie wyrośnie. Badania naukowe wskazują, że mchy mogą mieć właściwości antysmogowe i w Europie Zachodniej tworzy się z nich specjalne kompozycje, które urozmaicają przestrzeń miejską i oczyszczają powietrze w miejscach, gdzie nie mogą rosnąć olbrzymie drzewa. Mechy to ciągle nie do końca odkryta grupa roślin. Warto je wykorzystywać w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like