Plusy i minusy domów typu stodoła. Czy warto wybrać projekt domu typu stodoła?

Plusy i minusy domów typu stodoła. Czy warto wybrać projekt domu typu stodoła?

Dom powinien być spełnieniem marzeń. Idealny projekt domu to połączenie funkcjonalności i estetyki. Tylko taki projekt z pięknej wizualizacji może zmienić się w komfortowy dom, w którym można wygodnie mieszkać. Domy typu stodoła to jeden z ciekawszych trendów w budownictwie – z jednej strony nawiązują do tradycyjnych zabudowań, z drugiej zaś dzięki współczesnym motywom doskonale wpisują się w najnowsze trendy w budownictwie. Projekt domu parterowego typu stodoła lub piętrowego to fuzja klasycznego projektowania i nowoczesnych inspiracji. Efektem jest modna i wygodna nieruchomość.

Dom typu stodoła – minimalizm i energooszczędność

Stodoła – zazwyczaj kojarzy się z wiejskim zabudowaniem przeznaczonym do przechowywania zboża lub maszyn rolniczych. We współczesnym budownictwie słowo „stodoła” nabrało nowego znaczenia i oznacza pewien rodzaj domu, który wyglądem odrobinę przypomina stodołę. To propozycja budowlana dla osób, które chcą połączyć tradycję z nowoczesnością. Domy typu stodoła urzekają swoją prostotą, minimalizmem formy, nawiązywaniem do natury, dużymi przeszkleniami i rozwiązaniami ułatwiającymi oszczędzającymi energię. Projekty domów typu stodoła to rozwiązanie warte uwagi, które spełni wymagania osób oczekujących wygodnego i przestrzennego domu dla rodziny.

Energooszczędność i klasyka

Wielu inwestorów planujących budowę domu poszukuje projektu, który połączy energooszczędność z klasyczną formą budynku. Nowoczesne domy typu stodoła są odpowiedzią na potrzeby osób, które cenią klasykę, a jednocześnie chcą iść z duchem czasu i poszukują rozwiązań  energooszczędnych.

Podstawowe cechy domu typu stodoła

Projekt domu typu stodoła, cechują duże przeszklenia. Ich cechami wyróżniającymi są także: zwarta kubatura, plan prostokąta, jeden poziom z poddaszem zaadoptowanym na część sypialną, jednospadowy lub dwuspadowy dach. Wyróżnia go brak okapu, co poprawia termoizolacyjność i ogranicza ilość mostków termicznych. Rzadkością są balkony. Dzięki temu dom staje się energooszczędny i wykazuje minimalne straty ciepła.

Komfort cieplny to kolejny plus domu typu stodoła. Przeszklenie może stanowić nawet całą ścianę szczytową, jest elementem dekoracyjnym, oświetla wnętrza i pozwala na większy kontakt z otoczeniem. Aby dom był energooszczędny, przeszklenia należy umieścić od strony południowej lub zachodniej, co pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzania domu.

Projekty domów typu stodoła zakładają także montaż ekologicznych systemów pozyskania i utrzymania ciepła, jak: wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pompa ciepła i system solarny. Pozwala to na znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania. Mieszkanie w takich domach jest wygodne, ekologiczne i ekonomiczne. Są to domy najcieplejsze i najtańsze w budowie. W prostocie formy tkwi sekret niskich kosztów eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Komu powierzyć zrobienie remontu?

Jedną spośród najcięższych rzeczy podczas inwestowania w nieruchomości jest znalezienie dobrej ekipy remontowej. Zakup mieszkania czy domu samo w sobie wiąże się z dużym nakładem pieniędzy. Pozycja „Koszty remontowe” flipowanej…
Wyświetl wpis