Folia paroprzepuszczalna a paroizolacyjna na poddaszu – zastosowanie, montaż, łączenie z pianą PUR 

Folia paroprzepuszczalna a paroizolacyjna na poddaszu – zastosowanie, montaż, łączenie z pianą PUR 

Podczas budowy domu jednorodzinnego czy innego obiektu budowlanego, należy pamiętać, że w każdym budynku zamieszkałym przez ludzi powstaje para wodna, która może zamieniać się w wodę. Warto więc zadbać o odpowiednią paroizolację. Kwestia zastosowania i montażu folii paroizolacyjnej oraz paroprzepuszczalnej, niby oczywista, nadal sprawia problemy wielu doświadczonym budowlańcom. Przyjrzyjmy się zatem bliżej obu produktom. Kiedy i jak je stosować?

Zastosowanie folii paroizolacyjnej

Folia paroizolacyjna, jak sama nazwa wskazuje, nie przepuszcza pary wodnej. Jej podstawowym zadaniem jest zatrzymanie pary wodnej gromadzącej się w pomieszczeniach. Zazwyczaj jest ona układana od strony poddasza pod krokwiami, pomiędzy ociepleniem a płytami gipsowo-kartonowymi. Znajduje również częste zastosowanie w uszczelnieniu dachów płaskich oraz ścian szkieletowych.

Położenie folii paroizolacyjnej

Układanie folii paroizolacyjnej jest konieczne przede wszystkim w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (m.in. łazienki, kuchnie, suszarnie). Nieprawidłowe ułożenie folii może skutkować pojawieniem się nieszczelności pomiędzy zakładami, a w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia folii.

Połączenia pomiędzy folią paroziolacyjną a ścianami szczytowymi i kominem należy skleić taśmą rozprężną. Przez folię przybija się listwę dociskową. Nie można zapomnieć o pozostawieniu odpowiedniej szczeliny wentylacyjnej. Folia przytwierdzana jest po wewnętrznej stronie krokwi, po zamontowaniu warstwy termoizolacyjnej.

Zastosowanie folii paroprzepuszczalnej

Folia paroprzepuszczalna a paroizolacyjna nie są produktami równorzędnymi o tym samym zastosowaniu i możliwościach. Folia paroprzepuszczalna, nazywana również folią wstępnego krycia, układana jest bezpośrednio na ociepleniu poddasza. Jej zadaniem jest ochrona ocieplenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Folia umożliwia odparowanie z warstwy izolacyjnej wody, chroniąc jednocześnie pomieszczenie przed jej przeciekaniem. Folia paroprzepuszczalna odpowiada za odprowadzanie wilgoci przenikającej z poddasza.

Położenie folii paroprzepuszczalnej

Folię montuje się (gwoździami lub zszywkami) bezpośrednio na krokwiach, zaczynając od okapu. Jej poziome rzędy łączy się na zakład, właściwą stroną do zewnątrz. Niezwykle ważne jest rozciąganie folii przy kominach lub oknach. Nie może się ona załamywać i fałdować.

W obiektach remontowanych posiadających gotowe pokrycie dachowe folię paroprzepuszczalną montuje się od wewnątrz do boków krokwi, zaczynając od kalenicy. Przez folię przybijamy listewki o przekroju 2 × 3 cm.

Folia a piana PUR

Zazwyczaj izolacje poddasza przeprowadza się z użyciem pianki otwartokomórkowej, która doskonale przepuszcza parę wodną. Piana PURIOS oferuje co najmniej trzy razy mniejszą prędkość dyfuzji pary wodnej w porównaniu do innych materiałów. Czy zatem kłaść jakąkolwiek folię na pianę PUR, czy raczej stosować ją jako dodatkowe zabezpieczenie?

Nie ma konieczności montowania folii paroizolacyjnej na pianie PUR, jednak warto zamontować na niej folię paroprzepuszczalną. Połączenie tych dwóch materiałów gwarantuje bezpieczeństwo również w przypadku nieprzewidzianych uszkodzeń pokrycia dachowego. Folia paroizolacyjna wraz z pianą poliuretanową stworzą razem skuteczne zabezpieczenie do czasu naprawy pokrycia dachowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like