Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy Jakie rozwiązanie wybrać przy budowie domu

Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy? Jakie rozwiązanie wybrać przy budowie domu?

Płyta fundamentowa niektórym kojarzy się z czymś w rodzaju przywożonych na miejsce budowy płyt, które składa się w całość, a na tym stawia się dom. Jest to błędne rozumienie tej technologii stawiania fundamentów. Płyty fundamentowe stanowią bardzo korzystną alternatywę dla tradycyjnych ław fundamentowych. Czemu?

Czym jest płyta fundamentowa?

Jest to konstrukcja, którą realizuje się na gruncie przeznaczonym pod budowę domu. Płyta fundamentowa składa się ze stalowego zbrojenia i prętów, które zalewane są betonem. Zarówno w pionie jak i poziomie płyty izoluje się styropianem (EPS, XPS, Hydro). W odróżnieniu od ławy fundamentowej płytę zalewa się na całej powierzchni, a do jej wykonania używane są specjalne elementy brzegowe, które stanowią jednocześnie izolację termiczną pionową. Płyty fundamentowe zyskują popularność, dlatego że są szybkie w realizacji, proste, doskonale izolują oraz sprawdzają się na niepewnych czy trudnych gruntach (np. z wysokim poziomem wód gruntowych). Płyty nie potrzebują tak głębokiego wykopu jak tradycyjne fundamenty.

Wady i zalety płyty fundamentowej

Do głównych wad tego rozwiązania zaliczyć należy konieczność wcześniejszego zaplanowania przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Przy tradycyjnych fundamentach przyłącza można wykonać w późniejszym czasie, natomiast przy płytach fundamentowych są one bezpośrednio umieszczone w żelbetonowej konstrukcji. Aczkolwiek zwykle zanim rozpocznie się budowę domu mamy gotowy projekt, więc nie powinno stanowić to problemu.

W zaletach płyty fundamentowej należy wymienić przede wszystkim szybki czas budowy, nawet do 7 dni roboczych. Na gotowej płycie można bezpośrednio układać płytki, panele, deski czy terakotę, co również przyspiesza cały projekt domu i jego finalizację. 

płyta fundamentowa

Płyty fundamentowe cechuje stabilność. Jest to element monolityczny o wiele stabilniejszy niż obecnie projektowane ławy i ściany fundamentowe. Dodatkowo domy na płycie nie osiadają, a ściany nie pękają po czasie. Wynika to z faktu równomiernego rozkładu obciążeń na całej powierzchni płyty. Ma to istotne znaczenie dla eliminacji późniejszych kosztów poprawiania pękających ścian i poprawek z tym związanych (klejenie, malowanie, itd). 

Ława czy płyta?

Tradycyjne fundamenty to klasyka gatunku. Jeszcze do niedawna nie było po prostu innego, sensownego rozwiązania, dlatego w większości przypadków taką technologię możemy spotkać przy budowie domu. Jednak zyskująca popularność płyta fundamentowa mocno rozpycha się na rynku, dlatego warto przeanalizować wszystkie wady i zalety obu rozwiązań i wybrać najlepsze dla swojego projektu. A gdybyśmy zdecydowali się na płyty fundamentowe to ważne jest również wybór odpowiedniego wykonawcy, np. takiego jak Termico – płyty fundamentowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Cena i zastosowanie płyt Multipor

Lubimy ciepło i przyjemną temperaturę w pomieszczeniach. Termomodernizacje różnych budynków, zarówno domów jednorodzinnych, kamienic, bloków i budynków użyteczności publicznej  to powszechne zjawisko w polskich miastach. Nowe budynki stawia się zgodnie…
Wyświetl wpis