4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania

Warszawski rynek mieszkań deweloperskich rozwija się dynamicznie od wielu lat. Najróżniejsze firmy deweloperskie cały czas realizują nowe osiedla, a chętnych na mieszkania nie brakuje, Nie oznacza to wcale, że kupno nowego mieszkania w stolicy jest proste. Wręcz przeciwnie – na niedoświadczonego nabywcę czeka wiele pułapek. Może nie tak łatwo jest pieniądze stracić, bo po serii skandali obostrzenia są coraz większe, a i wzrosła świadomość społeczna i ludzie potrafią rozpoznać sprawdzonego dewelopera w Warszawie, jednak nietrudno jest przepłacić albo kupić mieszkanie, które nijak nie spełnia naszych potrzeb. Na co należy zwrócić uwagę wybierając mieszkanie, aby nie wyjść jak Zabłocki na mydle? Jak przeglądać oferty i na jakie zapisy w umowie zwrócić uwagę?

1. Metraż i układ pomieszczeń

Zanim zaczniesz szukać mieszkania wyznacz przedział wielkości lokalu, który cię interesuje. Wyznacz także liczbę pomieszczeń i nie przejmuj się ofertami nie spełniającymi tych założeń. O ile z balkonu można zrezygnować na rzecz ogródka, o tyle zakup kawalerki zamiast mieszkania trzypokojowego mija się z celem. Przeglądając oferty patrz nie tylko na liczbę pomieszczeń i sumaryczną powierzchnię mieszkania, ale również na to, jak metry kwadratowe rozkładają się na poszczególne pokoje – niektórzy lubią duże łazienki, inni jednak wolą mieć kompaktową łazienkę i przestronną, widną kuchnię. Jedno i drugie można zrealizować w tym samym metrażu, jednak to na nabywcy spoczywa obowiązek upewnienia się, że kupuje to, co chce.

2. Stan deweloperski

Mieszkanie od dewelopera odbierzesz w stanie deweloperskim, czyli mniej więcej stanie surowym. Jednak co deweloper to obyczaj, w związku z czym koniecznie sprawdź w umowie, co dokładnie będzie w mieszkaniu wykonane. Zwróć uwagę na rodzaj pokrycia ścian oraz podłogi, a także na materiał, z którego będą wykonane framugi i parapety. To te elementy najbardziej różnią się między sobą w różnych inwestycjach, więc można po nich poznać jakość wykończenia oferowaną przez dewelopera.

3. Sprawdź dewelopera

Szukając ofert mieszkaniowych nie zapomnij o sprawdzeniu firmy. Bardziej godne zaufania są firmy z bogatą historią, o których wiadomo, że na czas dostarczają dobrej jakości mieszkania. Jeden skandal czy przełożony termin w przeszłości nie powinny skreślać dewelopera, jednak nagminne opóźnienia i problemy powinny być sygnałem ostrzegawczym. Informacje o deweloperze najłatwiej znaleźć w Internecie – na jego stronie internetowej, ale również w lokalnej prasie.

4. Infrastruktura

Wybierając mieszkanie koniecznie zwróć uwagę na otaczającą je infrastrukturę. Nie chodzi nawet o to, czy znajduje się w tak zwanej dobrej lub złej dzielnicy, ale raczej o to, jak daleko jest do najbliższego sklepu spożywczego, supermarketu, restauracji, przychodni, kina, a przede wszystkim przystanku autobusowego lub tramwajowego. Choć możemy się łudzić, że te wszystkie udogodnienia nie będą nam potrzebne, bo przecież mamy własny samochód, to z czasem okaże się, że jechanie po przysłowiową szklankę cukru 20 minut autem do najbliższego sklepu jest frustrujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like