Poznaj fakt nie mity na temat kamienia elewacyjnego. Najczęstsze pytania i rzetelne odpowiedzi

Poznaj fakt nie mity na temat kamienia elewacyjnego. Najczęstsze pytania i rzetelne odpowiedzi

Prawdziwy kamień elewacyjny to kamień naturalny, nigdy żadna imitacja. Przede wszystkim jest on chwalony za trwałość i wytrzymałość. Jednak trzeba pamiętać, że kluczowa dla jego eleganckiego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Wbrew pozorom kamiennej elewacji nie można pozostawiać samej sobie. Postaramy się znaleźć odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące kamienia elewacyjnego.

Czy kamień elewacyjny jest drogi?

I tak i nie. Wszystko tak naprawdę zależy od jego rodzaju, a także wielkości. Duże kamienne płyty są droższe. Najdroższy jest granit, gdyż jest to materiał najtrwalszy. Jest również niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zatem stawiając na trwałość warto właśnie na niego postawić. Równie popularnym wyborem jest łupek kwarcytowy, który występuje w różnych barwach i posiada cieniowaną strukturę od szarej, przez ceglaną aż po brązową. Wiele osób decyduje się również na piaskowiec, a nawet wapień. Są to materiały mniej odporne na niekorzystną pogodę taką jak wiatr, deszcz, grad i mróz i częściej ulegają pęknięciom. Niemniej jednak w sprzyjających warunkach mogą dobrze sprawdzić się na elewacji. Z pewnością można kłaść go w miejscach osłoniętych. Pewnym sposobem z pewnością jest obsadzanie wertykalnych roślin, jednak taką elewację trzeba zaplanować na etapie projektu, z uwzględnieniem obciążenia ścian. Kamień nie musi być drogi, zwłaszcza, jeśli nie wykorzystuje się go na całej elewacji, a jedynie w jej częściach, np. na fasadzie, albo jedynie na cokole.

Czy kamień elewacyjny należy impregnować?

Rzeczywiście kamienie elewacyjne wymagają impregnacji. Każdy kamień naturalny posiada naturalnie, bardziej lub mniej, porowatą strukturę, w którą może wnikać wilgoć. Dlatego faktem jest, że konieczna jest jego okresowa impregnacja. Jak często należy impregnować elewacje? Najlepiej raz na kilka lat. Przede wszystkim należy wiedzieć, że po położeniu kamieni elewacyjnych na elewacji nie należy ich od razu impregnować i odczekać z tym ok. 2 tygodnie. Chodzi o to, by materiał dobrze się związał, gdyż kładzenie impregnatu na dopiero, co położony kamień mogłoby spowodować powstanie na nim nieodwracalnych odbarwień.

Czy kamień elewacyjny nadaje się na każdą elewację?

Generalnie, to czy kamień elewacyjny może być użyty zależy od projektu domu, gdyż użycie każdego materiału musi być zaplanowane, ze względu na obciążenie konstrukcji nośnej ścian. Nie może być ono zbyt duże. O ile na ścianach trzywarstwowych, a nawet dwuwarstwowych z powodzeniem można stosować kamień, o tyle na ścianach domu szkieletowego będzie to raczej niemożliwe. Jednak zawsze można zdecydować się na imitację. Duży kamień montowany jest na kotwach mocujących, a ta metoda w tym przypadku nie może być wykorzystana. Drobniejszy kamień przyklejany na zaprawę ewentualnie mógłby być wykorzystany jednak trzeba dokładnie obliczyć wytrzymałość konstrukcji.

Czy kamień elewacyjny może pleśnieć i zakwitać?

Oczywiście kamienie elewacyjne wyglądają pięknie po położeniu. Jednak jeśli nie będzie się dbało o właściwą pielęgnację, czyli czyszczenie, a zaraz po nim impregnację, to na powierzchni kamienia mogą pojawić się plamy pleśni, a między poszczególnymi płytkami zakwitnąć mchy. Niestety mchów bardzo trudno jest się pozbyć, dlatego właśnie należy pamiętać o pielęgnacji takiej elewacji.

Czy kamień elewacyjny stanowi dodatkową barierę ochronną przed chłodem?

W istocie kamienie elewacyjne zewnętrzne tworzą dodatkową warstwę termoizolacyjną. Dlatego w zimie można cieszyć się komfortem cieplnym. Stąd warto wybierać ten materiał przynajmniej na cokół budynku. Świetnie sprawdzi się również położony wokół okien i drzwi, co jest także często stosowanym rozwiązaniem. Może osłonić również filary.

Kamień elewacyjny niewątpliwie doskonale się prezentuje i faktem jest, że przy odpowiednim dbaniu o elewację można cieszyć się nią przez kilka dekad. Jeśli jest dobrze zamontowany, to nie ulega erozji. Natomiast trzeba pamiętać o impregnacji. W naszym klimacie lepiej zrezygnować z wapieni, której lepiej sprawdzają się nie w umiarkowanym, a w śródziemnomorskim środowisku. Montaż kamieni elewacyjnych należy powierzyć specjalistom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like