Nowoczesne technologie a sterowanie oświetleniem w domu

Nowoczesne technologie a sterowanie oświetleniem w domu

W zasadzie nie ma już chyba dziedziny życia, w której nie stawiałoby się na nowoczesne technologie. Zdominowały przemysł, transport i usługi. Obecnie coraz śmielej wprowadzają się także do naszych domów. Szczególnie ciekawym tego przykładem są choćby nowoczesne systemy oświetleniowe, w których technologia gra zdecydowanie pierwsze skrzypce. Jak tego typu rozwiązania wpływają na kształt i komfort domowego oświetlenia? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Domowe oświetlenie – do czego przydaje się technologia?

Powszechnie stawia się na wprowadzanie do domów nowoczesnych rozwiązań, które zwiększają komfort, obniżają wysokość domowych rachunków oraz podnoszą stopień bezpieczeństwa domu i ludzi, którzy w nim mieszkają.

To najważniejsze zadania dla nowoczesnych technologii. I trzeba przyznać, że istnieje szereg rozwiązań, które idealnie sobie z tym radzą.

Co warto wykorzystać w przypadku instalacji oświetleniowej, żeby żyło się nam lepiej, taniej i bezpieczniej?

Sterowanie oświetleniem – wygoda i funkcjonalność

Podstawowym elementem, który wpływa na komfort użytkowania całej instalacji oświetleniowej, jest oczywiście sterowanie lampami.

Można to robić przy pomocy standardowych włączników światła. Są jednak inne, nowoczesne rozwiązania, dające znacznie więcej opcji.

Pierwsze z nich stosuje się od lat. Piloty pozwalają na sterowanie podstawowymi funkcjami pojedynczej lampy lub całego zespołu punktów świetlnych w pomieszczeniu. Często umożliwiają również kontrolowanie i zmianę dodatkowych opcji, jak choćby sterowanie natężeniem światła.

Zdecydowanie bardziej rozbudowanym rozwiązaniem są mobilne aplikacje, które pozwalają na zarządzanie wszystkimi lampami w domu oraz w ogrodzie z niemal dowolnego miejsca na świecie. Warunkiem jest tylko oczywiście dostęp do Internetu.

Aplikacje umożliwiają włączanie i wyłączanie lamp, a także sterowanie innymi parametrami, jak choćby natężeniem światła, temperaturą barwową a nawet kolorem. Przy jej pomocy zapisuje się też rozmaite ustawienia na przyszłość. Idealne oświetlenie na romantyczną kolację, przyjęcie ze znajomymi lub do pracy? Wszystkie lampy są gotowe do działania po raptem jednym kliknięciu w ekran telefonu.

Rozwiązanie tego typu bywa często wykorzystywane w ramach systemu Smart House, w którym steruje się też innymi urządzeniami elektrycznymi oraz wieloma różnymi instalacjami.

Ciekawą i praktyczną nowinką stają się obecnie czujniki (wielkie wsparcie dla Smart House) oraz sterowanie przy pomocy komend głosowych. Dzięki nim dom zaczyna być jeszcze wygodniejszy dla domowników.

LED – oświetlenie pod pełną kontrolą

Nowoczesne oświetlenie najczęściej stawia na technologię LED. Ten typ źródeł światła sprawia, że zużywa się zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. W praktyce oznacza to optymalny komfort oświetleniowy, przy znaczącym obniżeniu wysokości rachunków za prąd.

Współczesne źródła światła LED są znacznie bardziej zaawansowane technicznie niż produkty sprzed kilku lat. Obecnie nie stanowi bowiem problemu znalezienie żarówek LED o niemal dowolnej temperaturze barwowej, dzięki czemu idealnie sprawdzają się one do oświetlania przestrzeni spełniających różne funkcje. Takie produkty oferuje sklep Lampy.it.

Oprócz tego technologia LED pozwala na uzyskanie światła w różnych kolorach – a to wielka zaleta nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale także dekoracyjnym.

Fotowoltaika – czy warto wykorzystać ją dla potrzeb oświetlenia?

Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsze. W wielu przypadkach można wręcz dostać dofinansowanie na montaż tego typu instalacji.

Do czego się przydają? Pozwalają na produkowanie elektryczności z energii słonecznej. W ogniwach krzemowych wytwarza się prąd stały, który następnie falownik zamienia na prąd zmienny.

Tak uzyskaną energię elektryczną można użyć do potrzeb ogrzewania domu lub właśnie obniżenia kosztów oświetlenia budynku lub posesji wokół niego.

Dzięki temu dodatkowo zwiększa się komfort, przy maksymalnym obniżeniu wysokości rachunków za prąd.

Nowoczesność w każdym domu

Opisane powyżej rozwiązania to bynajmniej nie sfera science-fiction, ani nowinki, które traktuje się co najwyżej jako gadżety dla najzamożniejszych.

Każde z opisanych urządzeń powoli wchodzi do powszechnego użytku, stając się nowymi standardami w domowym oświetleniu. Warto sprawdzić samemu, które z nich mogłoby się przydać również w naszych domach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Wszechstronna firma remontowa

Remont może być wyczekiwaną zmianą lub koniecznością losową.. Zazwyczaj wiąże się bałaganem, chaosem i nerwowością.  Można uniknąć wszelkich trudności remontowych i powierzyć to zadanie fachowcom z firm remontowych, którzy zadbają…
Wyświetl wpis