Beton komórkowy należy do jednego z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w pracach budowlanych. Nazywa się go często gazobetonem. Wyjaśniamy, dlaczego warto wybrać właśnie beton komórkowy.
Historia betonu gazowego nie jest zbyt długa. To wynalazek dwudziestowieczny. Szybko jednak został doceniony. Dziś beton komórkowy często używany jest do budowy domów, obiektów handlowych i przemysłowych, a także do stawiania ścian działowych, nośnych itd. Ten materiał doskonale sprawdza się zarówno w budynkach niskich, jak i wysokich.
Skąd się wziął beton komórkowy?
Prace nad betonem komórkowym trwały już od końca XIX wieku, jednak przełomowy pod tym względem okazał się 1923 rok. Wtedy to szwedzki architekt Axel Eriksson uzyskał beton komórkowy, utwardzając bloczki przy użyciu gorącej pary wodnej. Rok później opatentował swoją technologię. Jednak produkcja betonu komórkowego na skalę przemysłową rozpoczęła się w Szwecji w 1929 roku, a potem w Niemczech i innych krajach. W Polsce eksperymenty z betonem komórkowy rozpoczęły się w 1949 roku, a 2 lata później została uruchomiona produkcja przemysłowa tego materiału w Solcu Kujawskim. Dziś beton komórkowy można kupić bez problemu w składach budowlanych, sklepach lub bezpośrednio od producenta.
Zalety betonu komórkowego
Duża popularność gazobetonu wynika z wielu zalet, jakie posiada beton komórkowy. Przede wszystkim za pomocą bloczków z tego materiału można szybko i łatwo budować. Wielu producentów wytwarza bloczki ze specjalnymi wypustami, co ułatwi ich łączenie, bloczki mają wysoką dokładność wymiarową. Do tego są lekkie, więc łatwo je przenosić. Dużą zaletą jest również wysoka łatwość obróbki bloczków z betonu komórkowego, co pozwala na przykład wznosić ściany o zróżnicowanym kształcie jak gzymsy, skośne przypory, łuki itp.
Istotne jest także to, że beton komórkowy wykonywany jest z surowców naturalnych. Używa się do tego przede wszystkim cementu, wapna, gipsu (spoiwo), kruszywo (piasek, lotne popioły), proszek aluminiowy (tworzy pęcherzyki gazu w reakcji z wapnem, co pozwala wytworzyć mikrokomórki). Beton komórkowy charakteryzuje się do tego bardzo wysoką termoizolacyjnością, a porowata struktura zapewnia „oddychanie” ścian. Ponadto gazobeton jest materiałem mrozoodpornym i jest całkowicie odporny na ogień – nie nagrzewa się pod jego wpływem i nie wydziela szkodliwych oparów.
Bez wątpienia beton komórkowy jest materiałem, który warto wziąć pod uwagę, planując budowę domu lub innego obiektu. Nie tylko znacznie przyspieszymy pracę, ale również otrzymamy ściany trwałe, o dobrych parametrach termoizolacyjnych.