Wiercenie w gresie wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, które nie dopuszczą do uszkodzenia materiału, a zarazem poradzą sobie z jego wysoką twardością. Zależnie od potrzeb można użyć wierteł i koronek do wiercenia na sucho lub na mokro. Zanim przystąpimy do prac warto poznać zalety każdego z tych dwóch rozwiązań.
Wiercenie w gresie metodą suchą
Wiercenie w gresie na sucho sprawdzi się w momencie, gdy wykonany otwór nie musi posiadać idealnie gładkich krawędzi. W przypadku konieczności wywiercenia większego przelotu powinniśmy użyć koronki diamentowej dedykowanej do tego celu. Prędkość urządzenia powinna zostać ustawiona na maksimum, a trzymanie szlifierki lekko pod kątem zmniejszy ryzyko zakleszczenia się koronki. Do mniejszych otworów przyda się wiertło wielozadaniowe.
Zaletą wiercenia na sucho jest brak konieczności używania wody i korzystania z dodatkowych pojemników na nią. Wadą tego rozwiązania będzie wytwarzanie pewnej ilości pyłu, niezbyt precyzyjne krawędzie otworu, a także większe zużycie sprzętu.
Wiercenie w gresie na mokro
Wiercenie w gresie metodą mokrą będzie dobrym wyborem, gdy wykonany otwór musi posiadać jak najbardziej precyzyjne krawędzie. Koronki i wiertła diamentowe do prac na mokro umożliwiają wykonanie estetycznego przelotu bez wyszczerbień. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy otwór ten nie będzie w żaden sposób maskowany.
Wadą tego rozwiązania jest konieczność polewania opracowywanego obszaru wodą – jednoczesne zwilżanie i wiercenie może być nieco kłopotliwe. Aby zminimalizować tą niedogodność można zastosować hydronetkę z przystawką bądź wiertło olejowe. Konieczność pracy z wodą może generować również pewien bałagan w otoczeniu. Jednocześnie tym sposobem uzyskamy precyzyjny otwór, przedłużając zarazem żywotność naszego sprzętu.
Rodzaje wierteł do gresu
W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju końcówki do wykonywania otworów w gresie. Zazwyczaj są to wyjątkowo wytrzymałe elementy diamentowe. Powinny być one dobierane pod kątem twardości opracowywanego materiału. Do wyboru mamy wiertła, koronki lub otwornice. Można stosować je do wiertarek bądź szlifierek kątowych, używanych przy wierceniu na sucho i na mokro. Dobrą opcją są także wiertła olejowe – podczas wykonywania przelotu wypływa z nich olej, który wiąże pył i jednocześnie chłodzi końcówkę wiertła.
Jeśli planujemy wiercenie w klinkierze bądź gresie porcelanowym, które osiągają bardzo wysoką twardość, wskazane będzie użycie wiertła diamentowego. Gdy otwór będzie wykonywany w nieco mniej twardym gresie lub granicie, podczas prac można zastosować otwornice bądź koronki diamentowe.
Praktyczne wskazówki dotyczące wiercenia w gresie
Jeżeli podczas wykonywania otworu używamy wiertarki, nie wolno zapominać o wyłączeniu udaru. Prędkość obrotów powinna zostać ustawiona tak, by umożliwić skuteczną pracę, a zarazem nie przegrzać urządzenia. W końcowym momencie wykonywania otworu należy mocno i stabilnie trzymać sprzęt – tak, aby po przebiciu przez gres nie uderzył w jego powierzchnię i nie uszkodził płytki.
Poradę dostarczył Tooles.pl, dobry sklep z narzędziami, w którym kupisz najlepsze wiertła do gresu.