Jak zaplanować oświetlenie kuchni?

Jak zaplanować oświetlenie kuchni?

Przyjazne dla użytkowników wnętrza gwarantują komfort podczas wykonywania codziennych czynności i zdecydowanie je usprawniają. Jednym z warunków zapewniających ich funkcjonalność jest dopasowana do potrzeb użytkowników instalacja oświetleniowa. Jak zaplanować ją w kuchni? Trendy oświetleniowe dotyczące pomieszczeń kuchennych zdecydowanie zmieniły się w ciągu kilku ostatnich lat. Dziś już coraz rzadziej decydujemy się na zawieszenie we wnętrzu jednej centralnie umieszczonej na suficie oprawy. Zdecydowanie częściej natomiast pojawia się w kuchni kilka różnych lamp, którym przypisuje się odmienne role. W praktyce takie rozwiązanie sprawdza się dużo lepiej. Poszczególne oprawy mogą być użytkowane oddzielnie lub razem, wzajemnie uzupełniając pełnione przez siebie funkcje. Sprawdź, jak zaaranżować przestrzeń z kilkoma lampami!

Oświetlenie z podziałem na role

Oświetlenie kuchni uwzględniające kilka opraw o różnych funkcjach doskonale sprawdza się w dużych wnętrzach, w których jedna centralnie zawieszona lampa nie byłaby w stanie doświetlić całego wnętrza. Wprowadzając wiele lamp, inwestor ma szansę na stworzenie praktycznej przestrzeni, która ułatwi codzienne funkcjonowanie domowników. Kilka opraw oświetleniowych to także doskonała alternatywa dla pomieszczeń o nietypowych kształtach, gdzie znajdujące się we wnętrzu przegrody stanowią barierę dla światła rozchodzącego się z zawieszonej w jego centrum lampy. Różnicowanie oświetlenia i montowanie wielu opraw nie musi być jednak regułą. Prawdopodobnie nie będzie konieczne w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, w którym zawieszona centralnie lampa doskonale oświetli całą kuchnię.

Funkcjonalne oświetlenie kuchni

A jaki sposób postępowania warto przyjąć w przypadku większych pomieszczeń? Przede wszystkim należy określić potrzeby inwestorów i intensywność użytkowania wnętrza. Jeśli ta będzie wysoka, kompromisy przejawiające się rezygnacją z doskonałego doświetlenia wszystkich jego zakamarków nie są wskazane. Sugeruje się wtedy podział oświetlania na takie, które:

  • zostanie zawieszone centralnie na suficie i będzie emitowało rozproszone światło, które równomiernie oświetli całe wnętrze;
  • zostanie zamontowane nad blatem roboczym, dzięki czemu domownicy zyskają przestrzeń funkcjonalną i zwiększającą bezpieczeństwo podczas posługiwania się urządzeniami elektrycznymi i ostrymi narzędziami;
  • będzie oświetlało blat stołu przeznaczonego do spożywania posiłków (ewentualnie pełniącej tę samą funkcję wyspy).

Warto zwrócić uwagę na to, że zamiast oświetlenia ogólnego, czyli zawieszonej centralnie lampy wielu inwestorów decyduje się na wykonanie większej instalacji świetlnej, w której skład wchodzi kilka lub kilkanaście lamp rozmieszczonych równomiernie w całym pomieszczeniu. Mogą to być lampy podtynkowe, natynkowe plafony albo oprawy montowane na szynach. Przykłady wszystkich z powyższych znajdziemy w ofercie producenta opraw Azzardo.

Warto zapamiętać

Choć podział oświetlenia kuchni na kilka opraw o odmiennych funkcjach nie w każdym przypadku jest konieczny, w wielu pomieszczeniach może znacznie podnieść funkcjonalność wnętrza. Szczególnie istotne – poza oświetleniem centralnym – staje się oświetlenie blatu roboczego. – Od niego zależy bezpieczeństwo użytkowników. Należy pamiętać, że w kuchni może się też pojawić oświetlenie o charakterze dekoracyjnym. To wpływa przede wszystkim na estetykę wnętrza, co również nie pozostaje bez wpływu komfort pracy w kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like