Szkło matowe czy o zmiennej przezierności Wady i zalety

Szkło matowe czy o zmiennej przezierności? Wady i zalety

Matowe szkło to idealny materiał do dzielenia przestrzeni bez utraty dziennego światła. Alternatywą jest aktywne szkło o zmiennej przezierności, które zapewnia prywatność wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna, ale może także pozostać całkowicie przezroczyste. Które rozwiązanie wybrać?

Dobór rodzaju szkła będzie zależał od miejsca, w którym ma się ono znaleźć, wielkości przeszklenia, a także zasobności portfela. Szkło o zmiennej przezierności jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej kosztownym, jednak można dzięki niemu uzyskać spektakularne aranżacje.

Wady i zalety szkła o zmiennej przezierności

Szkło aktywne to specjalny rodzaj szkła, które po przyłożeniu prądu o niskim napięciu zmienia swoje właściwości – może to być funkcja grzewcza lub rozwijające się mikrożaluzje. Ciekawym rozwiązaniem jest szkło o zmiennej przezierności, umożliwiające dowolne przechodzenie od przezroczystej tafli do matowego wykończenia. Aby osiągnąć taki efekt, wykorzystano zjawisko dyspersji cząsteczek zawieszonych w przestrzeni między dwiema taflami szkła. W stanie spoczynku cząsteczki dowolnie układają się na całej powierzchni, tworząc efekt matowej powierzchni. Po przyłożeniu prądu zyskują uporządkowany charakter, a tafla staje się przezroczysta. Niewątpliwą zaletą szkła aktywnego są nietypowe możliwości aranżacyjne – można dowolnie grodzić i otwierać przestrzeń, np. w gabinecie lekarskim czy biurze. Wśród wad tego rozwiązania należy natomiast wymienić zależność od dopływu prądu – jeśli go nie ma, szkło nie stanie się przezroczyste (domyślnym stanem jest wykończenie matowe). Trzeba także pamiętać, że korzystanie z tego rozwiązania wiąże się z kosztami. Wprawdzie nie są one wysokie, jednak przy większych powierzchniach mogą stać się odczuwalne.

Szkło matowe – jak powstaje i kiedy sprawdzi się najlepiej?

Zmienna przezierność nie zawsze jest pożądana. Niekiedy potrzebujemy na stałe odgrodzić dane pomieszczenie lub jego część przed wzrokiem osób znajdujących się na zewnątrz. Dotyczy to przede wszystkim przeszkleń w drzwiach łazienkowych, parawanów prysznicowych czy okien w łazienkach, które wychodzą na ulicę lub sąsiedni budynek. W takich sytuacjach inwestorom najczęściej zależy na zachowaniu maksymalnej prywatności, bez rezygnacji z dopływu promieni słonecznych. Do tego celu idealnie nada się szkło matowe. Materiał wyróżnia się subtelnym, mlecznym wykończeniem, które osiąga się za pomocą piaskowania powierzchni. Drobny piasek, który jest wypuszczany pod wysokim ciśnieniem, tworzy na tafli szkła mikroskopijne nierówności. W efekcie szyba traci przezierność, ale wciąż przepuszcza światło. Zaletą matowego szkła jest niska cena oraz wielofunkcyjność – można je wykorzystywać zarówno do przeszklenia okien czy drzwi, jak i do stworzenia ścianek działowych, fragmentów mebli czy osłon prysznicowych. Z powodzeniem stosuje się tafle szkła niewielkich rozmiarów (np. do wypełnienia okienka w drzwiach wejściowych lub tych prowadzących do łazienki), co nie jest możliwe w przypadku szkła aktywnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like