Cennik robót budowlanych 2019

Cennik robót budowlanych 2019

Budowa domu, czy innego budynku to droga inwestycja. Koszty pozwoleń, gruntu, prac przygotowawczych, materiałów budowlanych i samej budowy oraz wykończenia wnętrza sięgają setek tysięcy złotych w przypadku domów prywatnych. Mogą  sięgać milionów złotych, jeżeli budowana jest hala produkcyjna, budynek użyteczności publicznej, czy blok mieszkalny. Cennik prac budowlanych nie jest jednakowy, zależy od wielu czynników.

Dysproporcje kosztowe

Przeglądając cennik robót budowlanych 2019, można zauważyć duże dysproporcje w cenach tych samych prac.  Cena zależy od regionu i wielkości miejscowości.  Najdrożej jest w dużych miastach, gdzie klienci stawiają wyższe wymagania wykonawcom. Na cennik robót budowlanych mają wpływ ceny materiałów budowlanych i odległość, jaką musi pokonać ekipa od firmy do miejsca budowy.

 Różne standardy cenowe

Na cennik robót budowlanych wypływa także standard wykonania prac. Tani wykonawcy czasami nie podpisują żadnej umowy na wykonanie usługi, więc zleceniodawca nie ma żadnej pewności co do jakości usługi. Musi liczyć na zwykłą, ludzką uczciwość ludzi, których zatrudnił do wykonania prac budowlanych. Wynajmowanie najtańszych wykonawców nie zawsze jest najlepszym wyjściem. W przypadku nieoszacowanego budżetu lub nieprzewidzianych wcześniej sytuacji,  wynajęcie najtańszej ekipy budowlanej może być jedyną szansą na wybudowanie budynku. Trzeba pamiętać, że najtańsi wykonawcy często są najmniej doświadczeni. Mogą to być młodzi ludzie po szkołach lub starsze osoby dorabiające na emeryturach, które nie mają doświadczenia budowlanego. Korzystanie z ich pracy wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Standard pośredni, czyli atrakcyjny stosunek cennika robót budowlanych do jakości oferują sprawdzeni, pracujący na własną rękę fachowcy, którzy mają dobrą opinię wśród  klientów oraz wykwalifikowane  firmy budowlane. Standard wysoki, czyli bardzo dobrą jakość, ale za odrobinę droższy cennik robót budowlanych oferują doświadczone firmy, mające znakomitą załogę i wykwalifikowanych nadzorców budowy, którzy udzielają gwarancji na swoje usługi i podpisują umowę z klientem.

Jak wybrać ofertę usług budowlanych?

Różnice w cenniku usług budowlanych w poszczególnych województwach mogą być znaczące dla inwestorów. Zanim dokona się wyboru wykonawcy budowy, warto przeanalizować kilka ofert i zasięgnąć opinii firm lub osób, które korzystały z usług firmy budowlanej, którą inwestor zamierza zatrudnić. Prace trzeba podzielić na kilka etapów i sprawdzać, która firma oferuje najkorzystniejszą cenę za dany etap. Na szczęście w internecie bez trudu można znaleźć porównywarki cennika usług budowlanych. Wystarczy wypełnić krótki formularz i skorzystać z podpowiedzi.

Robocizna jest jednym z większych kosztów budowy budynku. Ludzi trzeba opłacić, zapłacić wszystkie wymagane prawem podatki i składki. W Polsce rośnie wartość pracy ekip budowlanych i niestety, brakuje fachowców. To sprawia, że ceny usług budowlanych są różnorodne i trudno podać  standardowy przedział cenowy.

1 comment
  1. Cennik robót mniej więcej wygląda na tym samym poziomie od kilku lat, aczkolwiek mozna zauważyć, że przez to, że wszystko idzie do góry, to i materiały również znacznie wzrosły…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like