Rozwiązania technologiczne, które warto zastosować przy dużych metrażach

Rozwiązania technologiczne, które warto zastosować przy dużych metrażach

Inwestorzy zwykle jeszcze na długo przed wyborem projektu rozważają różne warianty metrażu planowanego domu. Wybór konkretnej powierzchni determinują różne czynniki, takie jak np. liczba domowników czy indywidualne możliwości finansowe. Duży metraż wiąże się z wieloma zaletami, takimi jak większa ilość pomieszczeń czy podniesiona funkcjonalność wnętrz. Pomocne w odpowiednim zaplanowaniu i wykończeniu takiego domu mogą się okazać różne ciekawe rozwiązania technologiczne.

Dom o dużym metrażu

Na wybraną powierzchnię użytkową domu nieodłącznie wpływa wielkość i rodzaj posiadanej działki. Jeżeli grunt jest nieduży lub wąski, pewnym ograniczeniem może się okazać konieczność postawienia budynku piętrowego lub z poddaszem. Brak miejsca wymusza nierzadko wybór projektu domu z piwnicą lub podpiwniczeniem częściowym, a to wiąże się z podniesionymi kosztami. Na działkach szerokich i obszernych swoboda jest dużo większa. Właśnie w takim przypadku warto rozważyć wybudowanie domu o sporym metrażu. Taki budynek zawiera dużą ilość pomieszczeń użytkowych, mieszkalnych, technicznych i gospodarczych, zapewniając jednocześnie ogromną swobodę w aranżowaniu układu funkcjonalnego. Przy optymalnym rozplanowaniu poszczególne pomieszczenia mogą być tak usytuowane, że mimo rozmiarów dom będzie zapewniał przystępną komunikację wewnętrzną. Kluczowe znaczenie ma wyznaczenie stref, czyli dziennej, nocnej i gospodarczej.

Bryła budynku

Na budowę domu o dużym metrażu zwykle decydują się inwestorzy, którzy dysponują odpowiednim budżetem. Nie muszą iść na kompromis i rezygnować z pomieszczeń, które zwiększą funkcjonalność budynku. Nie bez znaczenia pozostaje komfort i wygoda użytkowania. Warto jednak pamiętać o kosztach eksploatacji tak dużego domu. Jeszcze przed budową konieczne jest określenie technologii budowy i wykończenia, a także ustalenie parametrów cieplnych budynku. Inwestor musi też we właściwy sposób dobrać instalacje i urządzenia grzewcze. W domach o dużym metrażu kluczowe znaczenie ma bryła budynku. Jeżeli obiekt jest stosunkowo prosty, prace konserwacyjno-remontowe można ograniczyć do minimum. W przypadku domów z widocznym detalem i licznymi ozdobami trzeba się liczyć z pochłonięciem dodatkowych nakładów finansowych. Przy najbardziej skomplikowanej bryle sporym problemem jest także wykończenie dużego domu na zewnątrz i we wnętrzach.

Układ pomieszczeń

W budynku powinny się znaleźć sypialnie w ilości odpowiedniej dla domowników. Dobrym rozwiązaniem jest uwzględnienie różnych pokojów dodatkowych, spełniających funkcję gabinetu czy pokoju gościnnego. Poza otwartą strefą dzienną, warto pomyśleć o zapewnieniu spiżarni, garderoby czy składzików ułatwiających wygodne magazynowanie różnych rzeczy i sprzętów. Komfort użytkowania budynku znacząco zwiększają wiaty jedno lub dwustanowiskowe oraz garaż. W takim domu z powodzeniem sprawdzi się nie tylko jedna duża wspólna łazienka, ale też mniejsze pomieszczenie sanitarne z natryskiem oraz dodatkowym WC. Duży metraż pozwala na swobodne rozplanowanie przy kuchni wnęki lub spiżarki na zapasy. Przy jadalni i salonie często projektowany jest taras, będący ich naturalnym przedłużeniem przez okna balkonowe i otwierającym pomieszczenia na ogród.

Nowoczesna i przestronna willa

Warto pamiętać, że większa powierzchnia domu wiąże się z podniesionymi kosztami ogrzewania oraz dodatkowymi wydatkami przy pracach remontowych. Sposobem na oszczędność mogą być gotowe projekty domów jednorodzinnych. Przykładem takiej inwestycji jest parterowa willa parkowa 6 z oferty firmy New-House o kubaturze 1304 m3. Obiekt ten został szczegółowo opisany na stronie: https://new-house.com.pl/projekt/1191. Projekt willi nawiązuje do stylu amerykańskiego, dzięki czemu zachwyca klasyczną formą. Charakteryzuje się oryginalnym układem funkcjonalnym oraz niebanalnym rzutem. Posiada dodatkowy strych, który może służyć jako poddasze użytkowe. Dodatkową zaletą jest stosunkowo niski koszt budowy willi do stanu deweloperskiego, włącznie z ceną robocizny, sprzętu i wszystkich zastosowanych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like