Materiały budowlane nie tolerują skrajnych warunków atmosferycznych. Letnie upały i palące słońce są dla nich niekorzystne bardziej niż mroźna zima. Producenci przypominają, że większość chemii budowlanej jest przeznaczona do użytku w temperaturze od + 5 do +25°C. Letnia aura sprzyja jedynie wysychaniu wilgotnych murów, nie pomaga w odpowiednim wiązaniu klejów i zapraw.
O jakich czynnikach należy pamiętać, prowadząc letnie prace remontowe?
1. Właściwe przechowywanie i transport
O ile wysokie temperatury nie stanowią zagrożenia dla materiałów suchych, dostarczanych w workach, należy uważać na towary dostarczane w zafoliowanych paletach, które działają na nie niczym ,,szklarnie”. Materiały mokre w wiaderkach, stojące zafoliowane na słońcu, wręcz się ,,gotują”. Najwięksi producenci chemii budowlanej (np. firma Baumit) uwzględniają czynniki pogodowe, wysyłając dostawy nocnymi transportami, dzięki czemu z samego rana trafiają one do magazynu lub innego zacienionego miejsca.
2. Dbaj o właściwą ilość wody w półproduktach
Woda to nieodzowny element procesów wiązania i utwardzania materiałów mineralnych, które prowadzą do uzyskania odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej. Gorąca pogoda sprzyja zbyt szybkiemu parowaniu wody, przez co stosowane zaprawy mogą nie uzyskać właściwości deklarowanych przez producenta, doprowadzając do kruszenia, pękania bądź piaszczenia. Należy nieustannie monitorować wilgotność stosowanych materiałów i przestrzegać zaleceń z karty produktu.
3. Zastosuj odpowiednie środki ochronne
Najlepszym rozwiązaniem problemu ze zbyt wysoką temperaturą powietrza jest przerwanie budowy i wznowienie jej w momencie poprawy pogody. Jednakże, napięte harmonogramy prac często nie pozwalają na nieprzewidziane przestoje – w takiej sytuacji wykonawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej ograniczyć nagrzewanie elewacji.
Należy pamiętać o pokryciu rusztowań odpowiednimi siatkami i odpowiedniej organizacji pracy (np. przełożenie części prac na godziny poranne). Pomocna jest również odpowiednia pielęgnacja ścian – dobre namoczenie przed położeniem tynków oraz cykliczne zwilżanie mgiełką wodną.
4. Przestrzegaj zaleceń producenta
Produkty chemii budowlanej i elektronarzędzia posiadają zazwyczaj kartę techniczną, która wraz z opisem na opakowaniu stanowi swoistą instrukcję obsługi. Tylko przestrzeganie zaleceń producenta gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego rezultatu – pracując poza wyznaczonym zakresem temperatur, narażamy się na stratę nie tylko cennego czasu, lecz również materiałów. Producenci nie uwzględniają reklamacji za wykorzystanie produktów niezgodnie z wymogami.
Czym grożą prace budowlane w skrajnych temperaturach?
O skutkach prac remontowych przy zbyt wysokiej temperaturze opowiedział nam Maciej Iwaniec, konserwator zabytków i ekspert firmy Baumit: W ostatnich dniach kilkukrotnie odwiedzałem budowy, gdzie klejono bloczki stojące w pełnym nasłonecznieniu. Ich temperatura powierzchni wynosiła niemal 50°C, a naniesiona spoina wysychała momentalnie, uniemożliwiając jakiekolwiek korekty ustawienia bloczka.
Zasychająca natychmiast spoina nie wiąże bloczków w sposób trwały, niestabilne podłoże doprowadzi z czasem do spękań murów. Po pewnym czasie takie niestabilne podłoże może skutkować spękaniami nowych tynków po linii bloczka – dodaje ekspert Baumit.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dobrych praktyk budowlanych?
Odwiedź stronę Baumit.pl – jednego z wiodących producentów chemii budowlanej w Europie. Zapoznaj się z charakterystyką oferowanych produktów, odwiedź również blog Baumit, na którym znajdziesz wiele wartościowych wskazówek na temat prac budowlanych i remontowych.