werbena patagońska

Werbena patagońska – wysiew, uprawa, kwitnienie

Werbena patagońska jest rośliną jednoroczną, którą często można spotkać w niejednym ogrodzie. Jest to niewymagająca, fioletowa bylina, zostawiona do później jesieni – sama się wysiewa. Jeśli chcemy mieć te piękne rośliny kwitnące w kolejnym roku, powinniśmy pamiętać, by na wiosnę nie ingerować motyką bądź innego tego typu narzędziem w glebę, żeby przypadkowo nie wykopać siewek. Ta roślina o twardych i pustych w środku łodygach, zwieńczona różowo-fioletowymi kwiatami w kształcie wiech, pochodzi z Ameryki Południowej. Może ona osiągać do 100 cm wysokości, więc jest idealna do tworzenia wysokich rabat.

Pierwsze sadzenie i pielęgnacja werbeny patagońskiej

Przełom lutego i marca to najlepszy czas dla werbeny, by wsadzić ją do małych doniczek, gdzie będą rosły aż do kwietnia. Rośliny te lubią nasłonecznione miejsca oraz muszą być osłonięte od wiatru. Sadzonki, które znajdują się jeszcze w doniczkach, powinny stać na parapecie bądź w szklarni. Werbena nie jest zbyt wymagająca pod względem podłoża, w jakim rośnie, jednak najlepsza dla niej jest gleba żyzna, bogata w próchnicę oraz inne składniki odżywcze. Werbena jest gotowa, by przeżyć na suchym terenie, jednak na terenie podmokłym jej uprawa jest niemożliwa. Aczkolwiek w okresie suszy warto jest ją podlewać, by kwiaty były jeszcze piękniejsze oraz większe.

Rozmnażanie werbeny patagońskiej

W trakcie wzrostu tej rośliny należy mieć na uwadze kilka czynności, które muszą zostać wykonane, by można było cieszyć się pięknem tego niecodziennego kwiatostanu. Po pierwsze, gdy kwiaty na jesień przekwitną, łodygi należy ściąć, byliny zostawić w ziemi, a następnie należy je przykryć suchymi liśćmi lub korą. Innym rozwiązaniem na przezimowanie jej może być wykopanie bylin i wsadzenie ich do doniczek z ziemią i przechowywanie w chłodnym pomieszczeniu. Kolejnym sposobem rozmnażania jest pozostawienie kwiatostanu do późnej jesieni, tak aby nasionka same się wysiały.

Zalety werbeny patagońskiej

Werbena ta jest bardzo odporna na choroby i szkodniki, dlatego jest bardzo dobrą rośliną dla początkujących ogrodników. Co więcej, można bardzo długo cieszyć się jej pięknym wyglądem, ponieważ okres jej kwitnięcia trwa od lipca do października. Zaletą tej rośliny, która spodoba się wielu ogrodnikom, jest fakt, że kwitnie już w pierwszym roku, a swymi kwiatami przyciąga kolorowe motyle i owady. Dodatkowo sprawdza się w bukietach i kompozycjach kwiatowych. Nadaję się również do tworzenia alei wzdłuż ogrodzeń, budynków, czy schodów.

Jest rośliną, która bardzo ładnie prezentuje się z różnymi trawami oraz niskimi, kolorowymi kwiatami, takimi jak aksamitki, dalie.

Popularność w Polsce

Co ciekawe werbena patagońska pomimo swojego pięknego wyglądu i faktu, że bardzo łatwo można ją dopasować do innych roślin w ogrodzie, nie jest zbyt rozpowszechniona w naszym kraju, ale zyskuje coraz większe grono zwolenników.

1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Przygotuj ogród na lato!

Zima, pomimo że była łagodna, to wiosenne porządki nie ominą żadnego sympatyka działek i ogrodów. Zanim nasz azyl na dobre rozświetli cudowna gama kwiecistych kolorów, a powietrze wypełnią miłe zapachy,…
Wyświetl wpis