Podkaszarka akumulatorowa jest jednym z urządzeń, które pozwala nam odpowiednio zadbać o trawnik. O ile kosiarka na kółkach czy robot koszący doskonale radzą sobie na całej przestrzeni trawnika, to niewykończone w odpowiedni sposób obrzeża sprawiają, że całość nie będzie wyglądać tak, jak powinna. Jak używać podkaszarek, by trawnik wyglądał ładnie, a kosiarki nie były narażone na częste usterki? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Podkaszarka czy kosa spalinowa – odpowiedni wybór ma spore znaczenie
Wielu z nas przed wyborem urządzenia służącego do prac wykończeniowych na trawniku zadaje sobie pytanie – kosa spalinowa czy podkaszarka? Wybór nie jest jednak tak trudny, jak może się to z początku wydawać. Akumulatorowe podkaszarki zapewniają komfortową pracę na zadbanych trawnikach. Są ciche, mało awaryjne i lekkie. Powinniśmy się na nie zdecydować zawsze, gdy w naszym ogrodzie nie ma dużych chwastów i nieużytków, które koszone są tylko kilka razy do roku.
Jeśli natomiast oprócz prac przy zadbanym trawniku planujemy koszenie nieużytków, warto wybrać dobrej jakości kosę spalinową, bo urządzenie to zapewni sporą porcję mocy i umożliwi komfortowe koszenie nawet bardzo wysokich traw, niewielkich krzewów czy chwastów. Pamiętajmy, że używanie niewielkiej podkaszarki akumulatorowej na tego typu przestrzeniach może skończyć się jej uszkodzeniem. Pół biedy, jeśli uszkodzeniu ulegną gumowe oringi, prawdziwy problem powstanie w momencie, gdy zatrze się silnik.
Jak pracować podkaszarką, by nie narazić jej na uszkodzenia?
Praca z podkaszarką nie jest trudna, ale warto pamiętać, że jej niewłaściwe używanie może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Jeśli dysponujemy sprzętem akumulatorowym, powinniśmy pamiętać o jego regularnym ładowaniu. Aby wydłużyć żywność baterii, warto dbać o systematycznie rozładowywanie akumulatora, a następnie ładowanie go na 100%.
Pracując z podkaszarką, pamiętajmy, że wyposażone jest ona w żyłkę tnącą i niewłaściwa technika koszenia będzie powodować jej ścinanie. Jest to jednak element eksploatacyjny i należy liczyć się z tym, że jego degradacja będzie zjawiskiem ciągłym. Warto jednak zadbać, by kosząc unikać dotykania podkaszarką betonowego podłoża, szczególną ostrożność zachowujmy więc przy brukowych chodnikach, ale również plastikowych obrzeżach ogrodowych.
Jakie podzespoły w podkaszarkach psują się najczęściej?
Jedną z najczęstszych usterek w podkaszarkach jest uszkodzenie głowicy tnącej. Niestety awaria ta przeważnie powstaje na skutek nieumiejętnego używania podkaszarki. Zła technika i używanie maszyny niezgodnie z zaleceniami może skutkować zniszczeniem plastikowego korpusu, co kończy się przeważnie wymianą całej głowicy. Inną częstą usterką wynikającą z niewłaściwego użytkowania jest uszkodzenie jednostki napędowej. Podkaszarka akumulatorowa jest urządzeniem, którego nie warto używać na nieużytkach i mocno zarośniętych przestrzeniach. Może to bowiem skończyć się zatarciem silnika.
W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są kosy spalinowe. Są one urządzeniami bardzo trwałymi, ale również i one czasami się psują. Jedną z popularniejszych usterek w tego typu maszynach jest awaria szarpaka służącego do odpalenia kosiarki. Na całe szczęście wymiana nie jest droga i przeważnie zamyka się w kilkudziesięciu złotych. Można ją przeprowadzić we własnym zakresie, bo wymaga odkręcenia 4 śrubek i podmiany uszkodzonej części na nową.
Niezależnie od tego, czy używamy kosy spalinowej, czy podkaszarki, bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta, bo dzięki temu sprawimy, że oba te urządzenia będą działać bezproblemowo przez wiele lat.