Rosnący trend na narzędzia pneumatyczne

Rosnący trend na narzędzia pneumatyczne

Każda osoba pracująca w przemyśle musiała kiedyś zadać sobie pytanie “które narzędzia łączą w sobie najwięcej przydatnych mi cech?”. Do wyboru są bowiem urządzenia o zróżnicowanym zasilaniu i właściwościach. Jednak spośród dostępnych opcji jedna bardzo mocno się wyróżnia. Narzędzia pneumatyczne łączą w sobie ergonomię, bezpieczeństwo i wysoką jakość pracy. Jakimi specjalnymi cechami odznaczają się urządzenia na sprężone powietrze?

Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania oferowane przez pneumatykę? 

Narzędzia pneumatyczne to urządzenia wyposażone w napęd zamieniający energię sprężonego gazu dostarczanego ze specjalnego układu w ruch postępowy albo obrotowy wykorzystywany m.in. w szerokiej gamie urządzeń przemysłowych. Główną zaletą tego typu narzędzi jest bezpieczeństwo pracy. Dzięki braku wypełnienia cieczą roboczą zagrażającą środowisku, jak to ma miejsce w przypadku narzędzi hydraulicznych lub zasilania elektrycznego niekiedy powodującemu iskry, jak w elektronarzędziach, wersja pneumatyczna nie stanowi zagrożenia w czasie pracy nawet w otoczeniu wilgotnym lub gdzie istnieje niebezpieczeństwo wybuchu. Takie warunki można spotkać w przemyśle petrochemicznym, górniczym czy oceanotechnicznym.

Narzędzia pneumatyczne wykorzystywane w górnictwie

Wykorzystywane w przemyśle narzędzia muszą charakteryzować się wysoką wydajnością oraz żywotnością. Dzięki niewielu częściom, które składają się na cały pneumatyczny sprzęt, narzędzia te są wytrzymałe i przy zalecanej konserwacji mogą pracować nawet pięć razy dłużej niż ich standardowe odpowiedniki  tj. narzędzia elektryczne. Dodatkowo można wyróżnić wyższy stosunek mocy do masy obecny w wersji pneumatycznej w odniesieniu do elektronarzędzi. 

Przemysłowa szlifierka pneumatyczna

W zakładach przemysłowych oprócz bezpieczeństwa istotny jest komfort pracy. Pracownicy przez długi czas muszą korzystać z narzędzi, dlatego tak ważnym jest, by były one możliwie jak najwygodniejsze w użyciu. Urządzenia pneumatyczne charakteryzują się prostotą budowy co skutkuje niewielką wagą. Jednak do działania wymagają podłączenia do układu sprężonego powietrza za pomocą odpowiednio dobranego przewodu, który definiuje zakres ruchów podczas pracy. Do warunków wpływających na komfort pracy zaliczany jest także poziom hałasu. W przypadku narzędzi pneumatycznych natężenie wydawanych przez nie dźwięków nie przyjmuje wysokich wartości. Porównując np. do narzędzi hydraulicznych, w których poziom hałasu rośnie wraz z ciśnieniem, wersja pneumatyczna jest stosunkowo cicha. 

Wiertarka pneumatyczna w przemyśle metalowym

To co może zniechęcić do zakupu narzędzi pneumatycznych to ich początkowy koszt. Oprócz samych urządzeń przedsiębiorstwo musi zainwestować w instalację zapewniającą dopływ sprężonego powietrza. Jednak późniejsze koszty eksploatacyjne, ze względu na niską awaryjność są niewielkie, w porównaniu do drogich w utrzymaniu narzędzi elektrycznych.

Popularność narzędzi pneumatycznych wzrasta z dnia na dzień. Zastosowane rozwiązania są proste i przekonują do siebie kolejne przedsiębiorstwa. W końcu kto by nie chciał mieć w zakładzie ergonomicznego i nowoczesnego sprzętu, który nie zagraża ani pracownikom jak i środowisku? Więcej informacji o narzędziach pneumatycznych i szeroko pojętej pneumatyce znajdą Państwo na stronie www.pneumat.com.pl Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą, w której znaleźć można szlifierki, wiertarki, klucze, młotki, nitownice, gwintownice, wkrętaki, piły czy inne rozwiązania zasilane sprężonym powietrzem – zarówno dla warsztatu jak i branży przemysłowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Blacha Aluminiowa w Rolce

Blacha aluminiowa w rolce to popularny produkt przemysłowy, który jest szeroko stosowany w różnych sektorach, między innymi w budownictwie i motoryzacji. Jak wygląda proces produkcji wspomnianego materiału? Jakie właściwości, zastosowania,…
Wyświetl wpis