Przeprowadzka do nowego mieszkania - jak je odświeżyć

Przeprowadzka do nowego mieszkania – jak je odświeżyć?

Każde mieszkanie, przed tym, jak wprowadzą się do niego nowi lokatorzy, wymaga odświeżenia lub nawet niewielkiego remontu, by można było w nim komfortowo zamieszkać. Jednym z najprostszych sposobów na odświeżenie wnętrza lokalu jest malowanie ścian!

Malowanie ścian, czyli jak odświeżyć wygląd mieszkania

Malowanie ścian to jedno z podstawowych działań, które są podejmowane po przeprowadzce do nowego mieszkania, nawet jeśli jest ono zadbane i w dobrym stanie. Nie ma w tym nic dziwnego! Poprzez pomalowanie pomieszczeń na nowe kolory można znacznie odświeżyć przestrzeń mieszkania, zatuszować drobne niedoskonałości, a nawet optycznie powiększyć jego metraż.

Malowanie ścian – jak się do niego przygotować, gdy malujemy mieszkanie po raz pierwszy?

Do malowania ścian możesz wynająć profesjonalną ekipę, ale możesz także odświeżyć mieszkanie samodzielnie. Zanim przystąpisz do małego remontu, koniecznie wyposaż się w niezbędne akcesoria i sprzęty do malowania, takie jak folia ochronna, papier ścierny, pędzle różnej wielkości, pojemniki do czyszczenia pędzli i przechowywania farb, taśma malarska oraz wałki do malowania ścian. Obowiązkowym zakupem są farby (podkładowe oraz nawierzchniowe) oraz grunt.

Malowanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania przestrzeni mieszkania – wysprzątaj je dokładnie i zabezpiecz podłogi oraz meble. Zadbaj także o to, by powierzchnia ścian była czysta i odtłuszczona – jeśli mieszkanie było wcześniej malowane, usuń ze ścian pozostałości po poprzednich lokatorach w postaci starych warstw farby. Zanim nałożysz farbę nawierzchniową, nanieś na ściany grunt, a następnie farbę podkładową. Używaj farb tylko i wyłącznie wysokiej jakości, by mieć pewność, że pomalowana przestrzeń będzie wyglądać estetycznie przez co najmniej 3 lata.

WARTO WIEDZIEĆ: Zarówno ściany, które były już wielokrotnie malowane, jak i ściany w nowym mieszkaniu, które będą malowane po raz pierwszy, wymagają gruntowania. Dzięki temu można poprawić przyczepność materiałów wykończeniowych, wzmocnić podłoże ściany, poprawić wchłanianie farby, a także zmniejszyć zużycie farby nawierzchniowej i w ten sposób zredukować koszty związane z remontem.

Jakie są inne sposoby na odświeżenie mieszkania?

Poza malowaniem ścian, mieszkanie można odświeżyć także poprzez takie rozwiązania jak:

 • instalację świateł LED,
 • malowanie płytek w kuchni lub w łazience,
 • malowanie mebli,
 • odświeżenie łazienki – pomalowanie wanny, powieszenie zasłonki prysznicowej, renowacja fug,
 • położenie nowej wykładziny lub podłóg,
 • pozbycie się niepotrzebnych elementów w mieszkaniu,
 • tapetowanie pomieszczeń,
 • wymiana niektórych mebli na nowe lub ich odrestaurowanie,
 • wymiana wycieraczek,
 • wymiana uchwytów w szafkach,
 • wyposażenie w nowe meble tanim kosztem (DIY),
 • zamiana ciężkich kotar na lekkie firanki,
 • zakup drobnych dodatków – np. przeszklonego stolika, wiszącej dekoracji, luster, ażurowych ozdób, poduszek na kanapę lub dywanu,
 • zakup roślin doniczkowych.

Wszystkie te sposoby są bardzo szybkie do zrealizowania, nie kosztują dużo pieniędzy, a efekt, który można dzięki nim osiągnąć jest naprawdę świetny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Jak zaplanować oświetlenie kuchni?

Przyjazne dla użytkowników wnętrza gwarantują komfort podczas wykonywania codziennych czynności i zdecydowanie je usprawniają. Jednym z warunków zapewniających ich funkcjonalność jest dopasowana do potrzeb użytkowników instalacja oświetleniowa. Jak zaplanować ją…
Wyświetl wpis

Szybkozłączki niezbędne dla elektryka

Praktycznie niemożliwe  jest, aby cała instalacja nie posiadała żadnych połączeń.  Ich wykonanie jest konieczne i bez wątpienia przydatne.  Do wykonania połączeń znajdują zastosowanie szybkozłączki. To małe elementy licznych instalacji. Służą…
Wyświetl wpis