Pompy ciepła - rodzaje i zastosowanie

Pompy ciepła – rodzaje i zastosowanie

Pompa ciepła jest fascynującym urządzeniem, dlatego że ogrzewa dom energią cieplną, którą transportuje z otoczenia mającego dosyć często temperaturę znacznie poniżej zera. Z tego artykułu dowiesz się, że pompy ciepła nie służą tylko do grzania, jaki jest ich podział i do czego mogą być zastosowane.

Pompy ciepła – ogólny podział

Urządzeniami ogrzewającymi budynki mieszkalne są głównie pompy ciepła zawierające sprężarkę napędzaną silnikiem elektrycznym. Napomknąć jednak trzeba, że oprócz takich pomp istnieją jednostki o zupełnie innej budowie, które wykorzystywane są między innymi w przemyśle. Takimi urządzeniami są na przykład:

  • sprężarkowe  spalinowe  pompy  ciepła (sprężarka napędzana silnikiem spalinowym na gaz lub olej opałowy);
  • absorpcyjne pompy ciepła (procesy fizykochemiczne, sprężarka termiczna np. na amoniak);
  • adsorpcyjne pompy ciepła (zastosowanie ciał stałych np. węgla aktywnego);
  • pompy ciepła Vuilleumiera (wykorzystywany jest gaz ziemny);
  • termoelektryczne pompy ciepła.

Podział sprężarkowych elektrycznych pomp ciepła

Pompy ciepła na sprężarkę zasilane prądem ze względu na miejsce, skąd czerpią energię, można podzielić na:

  • powietrzne (brak orurowania na zewnątrz w celu pozyskania energii);
  • wodne (pionowa rura, głęboki odwiert);
  • gruntowe (orurowanie w formie wężownicy).

Najbardziej popularna ze względu na łatwość montażu i coraz niższą cenę jest pompa powietrzna. Jeszcze 12 lat temu najwięcej sprzedawanych było pomp gruntowych. Jednak koszty umieszczenia orurowania pod ziemią na dużej powierzchni albo odwiert pionowy w celu dostania się do wód gruntowych (pompa wodna) są  bardzo wysokie. Dodatkowo mogą być potrzebne specjalne zezwolenia geodezyjne.

Podział pomp powietrznych

Ze względu na budowę pompy dzielimy na monoblok i split. Te pierwsze mają budowę kompaktową, zazwyczaj są montowane na zewnątrz i podłączane do centralnego ogrzewania. Pompy typu split są podzielone na dwie części. Wewnątrz znajduje się tylko skraplacz i pompa obiegowa. Pierwsze rozwiązanie jest łatwiejsze w montażu, drugie potrzebuje wykwalifikowanych monterów.

Szukasz dobrej firmy, która poprowadzi cały proces związany z doborem i montażem pompy ciepła? Opolskie to województwo, w którym z sukcesami działa firma JB Energia. Zaufaj im, a nie zawiedziesz się. 

Zastosowanie pomp ciepła

Ogólnie montaż pomp ciepła ma na celu ogrzewanie budynków, ale także wody użytkowej. Pompa ciepła działa na tej samej zasadzie co klimatyzacja, więc czemu nie miałaby w lecie chłodzić. Jest taka możliwość w inwersyjnych pompach ciepła, gdzie następuje zmiana kierunku transportu ciepła przez czynnik chłodniczy. Wtedy pompy pobierają energię cieplną z domu, oddając do otoczenia na zewnątrz. 

Kolejnym wykorzystaniem pomp jest ogrzewanie basenów. Dużym polem do zastosowania jest  transport tzw. ciepła opadowego z jednego miejsca na drugie. Takie ciepło można znaleźć tam, gdzie jest duża temperatura i wilgotność na przykład w hotelowych pralniach, suszarniach, chlewniach, w przemyśle. Wtedy energia jest pobierana przez pompę z takich miejsc i wykorzystywana do ogrzewania wody np. technologicznej.

Pamiętaj, że warto zainwestować w dobrą ekipę, która dokładnie wyjaśni Ci, jak i gdzie zastosować pompy ciepła. Nysa znajduje się na mapie zasięgu firmy JB Energia, która odpowie Ci na wszelkie pytania.

Zastosowanie ogniw słonecznych

Jednym z bardziej interesujących zastosowań, bo dających jeszcze więcej czystej energii jest połączenie powietrznej pompy ciepła i fotowoltaiki. Panele słoneczne mogą napędzać silnik elektryczny sprężarki, ucinając dostęp energii elektrycznej, pochodzącej głównie z węgla. Jest coraz większe zainteresowanie takim połączeniem, bo daje ono wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków.

Pompa ciepła ma duży potencjał, w Polsce jeszcze niewykorzystany. Na świecie przeprowadzane są próby podłączenia tego urządzenia do normalnej sieci ciepłowniczej. Jest to bardzo poważne przedsięwzięcie, ponieważ wielkość pomp ciepła jest wówczas bardzo duża na skalę przemysłową.  W wymiarze mikro, dla budynków, powietrzne pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, dające dużo możliwości i co najważniejsze oszczędności. Zapytaj o powietrzne pompy ciepła od JB Energia, a zostaniesz profesjonalnie obsłużony, a twój dom dobrze ogrzany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Nowoczesna lampa na wysięgniku

Sztuką jest oświetlenie każdego zakątka pomieszczenia.  Nierównomierne oświetlenie jest problemem wielu miejsc w domu lub w mieszkaniu. Przesuwanie krzesła, biurka, fotela w stronę światła bywa frustrujące. Znacznie lepszym pomysłem jest…
Wyświetl wpis