Nowoczesne systemy wentylacji – świeże powietrze przez okrągły rok

Nowoczesne systemy wentylacji – świeże powietrze przez okrągły rok

Jakość powietrza, którym oddychamy, w stopniu najwyższym decyduje o naszej kondycji zdrowotnej. Świeże powietrze, to pojęcie które z reguły kojarzy się z otoczeniem zewnętrznym – aby oddychać nim trzeba pójść na spacer, albo otworzyć okno. To prawda, ale nowoczesne technologie pozwalają cieszyć się świeżym, czystym powietrzem bez konieczności otwierania okien. Systemy wentylacji mechanicznej, która nie tylko wymienia powietrze, a dodatkowo odzyskuje ciepło z powietrza zanieczyszczonego przeznaczonego do wymiany, to rozwiązanie dla wszystkich, komu na zdrowiu zależy najbardziej, a proekologiczne działania wpisują się w ich styl życia.

Wentylacja tradycyjna a rekuperacja

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna wykorzystuje różnicę temperatur powietrza, a szczególnie zróżnicowaną wagę przy zmianach temperatur. Nawiewane powietrze z zewnątrz wypiera powietrze zużyte, zawierające znaczne ilości CO2. Ciepłe powietrze unosi się w górnych rejonach pomieszczeń, chłodne jest tuż przy podłodze. Taki układ temperatur jest najbardziej niekorzystnym dla ludzkiego zdrowia.

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ze zużytego powietrza, działa jak nawiew z filtrami i swoistymi „łapaczami” ciepła. Do pomieszczeń tłoczone jest powietrze zaczerpnięte z otoczenia domu – w zależności od pory roku jest ono podgrzewane lub nie.

Z pomieszczeń urządzenie odbiera porcję zużytego, zanieczyszczonego głównie dwutlenkiem węgla powietrza, aby usunąć je z domu. Zanim jednak powietrze zostanie wypuszczone do atmosfery, specjalne konstrukcje dają możliwość odzyskania części ciepła z powietrza wydychanego. Taki proces nazywa się rekuperacją, a najważniejszą zaletą, obok dostarczania czystego powietrza, są znaczne oszczędności energii cieplnej.

Ważne jest to, że rekuperatory odzyskujące energię działają przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach domu. Aby mieć dobrej jakości, natlenione powietrze nie trzeba otwierać okien. Zimą nie ma więc strat powietrza, a latem można uchronić się przed dokuczliwymi owadami.

Nie tylko tlen

Rekuperatory są urządzeniami do wentylowania pomieszczeń, odzyskiwania energii a dodatkowo mogą oczyszczać powietrze. Na zewnątrz wyrzucane jest powietrze zużyte nasycone dwutlenkiem węgla, kurzem, bakteriami i wirusami, grzybami i roztoczami oraz nieprzyjemnymi zapachami; zasysane z zewnątrz powietrze z tlenem nie zawsze jest idealne, a w niektórych regionach może być wręcz szkodliwe dla zdrowia, stąd przydatność rekuperacji, która dostarcza powietrze uzdatniane przez filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne, pochłaniają zapachy, działają zabójczo na drobnoustroje.

Zalety domu z rekuperacją

Dzięki rekuperacji powietrze wypełniające pomieszczenia ma znacznie wyższą jakość, od tego w domach z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Warto zamontować takie urządzenia, ponieważ:

  • Nie ma potrzeby otwierania okien – okna otwieramy, gdy chcemy, a nie musimy,
  • W ciągu roku są znaczne oszczędności na ogrzewaniu – rachunki za ogrzewanie można zmniejszyć nawet o 50% ,
  • Powietrze nasycone jest tlenem, oczyszczone, ułatwia oddychanie w ciągu dnia, daje dobry sen w nocy,
  • Dodatkowe filtry dają możliwość oczyszczania powietrza z roztoczy, wirusów i bakterii – idealne rozwiązanie dla alergików,

Tradycyjne systemy działające w domach, które zimą działają jak termosy trzymające ciepło są mało ekonomiczne – każde otwarcie okna, to znaczne ubytki ciepła. Wentylacja rekuperacyjna nie tylko nie potrzebuje otwierania okien, ale dodatkowo zatrzymuje część ciepła, odzyskując je ze zużytego powietrza – obrazowo rzecz ujmując dodaje domowi ciepła, a nie traci go, czy gubi podczas działania.

Powierz swój oddech najlepszym – rekuperacja Łódź podpowiada jak zadbać o jakość powietrza w domu

Zakup instalacji wentylacyjnej opartej na odzyskiwaniu energii warto przewidzieć na etapie planowania inwestycji –budowy lub przebudowy domu. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się o budowę dodatkowych kominów, czy wyburzanie lub przebudowę już istniejących.

W każdym razie zawsze warto zwrócić się do najlepszych, najbardziej doświadczonych firm, które od lat specjalizują się w systemach wentylacyjnych. Dla mieszkańców zasnutych smogiem wielkich miast znalezienie wykonawcy instalacji wydaje się dość proste – ofert na rynku jest wiele. Jednak nie każda godna jest uwagi – znających się na rzeczy jest, niestety, niewielu. W dobrej sytuacji są inwestorzy w centralnej Polsce – rekuperacja Łódź i okolice, to obszar działania doskonałej firmy, która zatrudnia najlepszych fachowców w branży i jest liderem jeśli chodzi o montaż nowatorskich, wiodących na rynku rozwiązań rekuperacyjnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.pol-went.pl/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like