Mop parowy czy myjka parowa?

Mop parowy czy myjka parowa?

Chcesz szybko i skutecznie pozbyć się typowych zabrudzeń z powierzchni bez użycia detergentów? Jeśli tak, zwróć uwagę na nowoczesne urządzenia działające na parę. Wydobywająca się pod wysokim ciśnieniem para wodna skutecznie usuwa wiele typów zanieczyszczeń, co ułatwia utrzymanie porządku. Pytanie jednak, które urządzenie wybrać. Myjka parowa czy mop? Podpowiadamy!

Mop parowy bezprzewodowy i myjka parowa – czy są tym samym?

Chociaż terminy „mop” oraz „myjka” bardzo często są stosowane przez sprzedawców i użytkowników naprzemiennie, warto wiedzieć, że nie są to te same urządzenia. Tym, co je do siebie zbliża, jest zasada działania. Wszystkie sprzęty tego typu działają, generując parę wodną. Jej zadaniem jest wnikanie w zanieczyszczenia tak, aby możliwe było ich usunięcie bez konieczności stosowania chemicznych środków czyszczących.

Para wodna pod ciśnieniem dobrze radzi sobie m.in. z:

  • tłuszczem,
  • lepkimi plamami, np. po słodkich płynach,
  • zaschniętymi resztkami jedzenia i kurzem.

Warto też podkreślić, że wysoka temperatura pary wodnej pozwala skutecznie eliminować szkodliwe bakterie oraz inne drobnoustroje. A to dobra wiadomość m.in. dla alergików.

Z tych powodów coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem sprzętu sprzątającego generującego parę.

Jednak mop parowy i myjka parowa to nie to samo. Czym różnią się między sobą?

  • Mop parowy to urządzenie zaprojektowane z myślą o myciu podłóg. Ma zazwyczaj długą rączkę, która umożliwia wygodne przecieranie ich powierzchni, a końcówka takiego mopa ma kształt pozwalający na docieranie do trudno dostępnych miejsc, np. do rogów.
  • Myjka parowa to urządzenie ręczne, które jest przystosowane do manualnego oczyszczania rozmaitych powierzchni – np. kafelków na ścianach w łazience i kuchni, kabiny prysznicowej, zlewozmywaka czy piekarnika. Zazwyczaj otrzymasz do niego szereg końcówek, które pozwalają także dotrzeć w różne zakamarki, np. do fug kafelków.

Myjka czy mop – co wybrać?

Jak widać, każde z omówionych powyżej urządzeń spełnia nieco inną funkcję. Trzeba jednak podkreślić, że istnieją takie, które łączą oba zastosowania – najczęściej jednak jest to sprzęt profesjonalny, który jest wykorzystywany do sprzątania na skalę przemysłową.

Który ze sprzętów zatem wybrać? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi – w końcu wszystko jest uzależnione od indywidualnych potrzeb. W niektórych domach przydadzą się oba, a w innych np. tylko myjka lub mop. Zastanów się więc, które urządzenie lepiej wpisze się w Twoje potrzeby.

Możesz też zakupić oba sprzęty – każdy z nich znajdzie zastosowanie podczas wykonywania codziennego sprzątania lub przy generalnych porządkach.

Najlepszy mop parowy, czyli jaki?

Jeżeli chcesz wygodnie oczyszczać podłogi, przyda Ci się urządzenie na parę przeznaczone właśnie do tego celu. Pytanie jednak, jaki jest najlepszy mop parowy? Na rynku istnieje wiele urządzeń, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji może być wyzwaniem. Jest jednak kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.

  • Sposób zasilania mopa

Zastanawiasz się, czy wybrać mop parowy bezprzewodowy, czy taki, który ma kabel? Na pierwszy rzut oka modele bezkablowe wydają się lepszym rozwiązaniem. Sęk jednak w tym, że brak zasilania z sieci może nieść za sobą kilka problemów. Po pierwsze, moc pracy urządzenia może być dość niska, a do wygenerowania intensywnego strumienia pary jest potrzebna duża energia. Po drugie, trzeba pamiętać o ładowaniu urządzenia, a jego praca jest ograniczona czasowo. Jeśli więc do umycia jest duża i mocno zabrudzona powierzchnia, to może być problem.

Tymczasem urządzenia, które cieszą się największą popularnością, np. mop parowy Vileda Steam XXL, mają długie i elastyczne kable, które nie stwarzają ograniczeń i pozwalają dotrzeć urządzeniem w najdalsze zakamarki.

  • Pojemność zbiornika na wodę

Od niej – podobnie jak od źródła zasilania – zależy to, jak wiele pary będzie w stanie wygenerować mop parowy w trakcie jednej sesji. Im większa pojemność pojemnika, tym dłużej popracuje urządzenie bez konieczności dolewania wody.

  • Parametry nakładki czyszczącej

Znaczenie ma zarówno jej szerokość (im większa, tym szybciej będzie się czyściło podłogę), jak również materiał wykonania (najlepiej sprawdza się mikrofibra) oraz „elastyczność”. Im bardziej giętka będzie główka mopa, tym łatwiej będzie Ci dotrzeć do problematycznych miejsc. Istotny jest także kształt – ten trapezoidalny jest wybieranym najchętniej.

Istotny jest też czas rozgrzewania się sprzętu – najlepszym modelom potrzeba tylko kilkunastu sekund, aby wygenerować pełną moc pary.

Zwróć także uwagę na to, co otrzymujesz w zestawie – bez względu na to, czy wybierasz mop parowy bezprzewodowy, czy model przewodowy. Przykładowo, wspomniany już mop parowy Vileda zawiera w zestawie wkłady wymienne na końcówkę – a to oznacza, że kiedy np. zechcesz wyprać jedną z nakładek, możesz skorzystać w tym czasie z drugiej.

Bez względu na to, czy postawisz na myjkę parową, na mop, czy na oba urządzenia, wybór odpowiedniej klasy sprzętu wniesie nową jakość do codziennego sprzątania. Spróbuj i przekonaj się, jak łatwo można się pozbyć zanieczyszczeń!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Kompresor do piaskowania – jak wybrać?

Piaskowanie jest sposobem na oczyszczanie powierzchni, który wyróżnia się używaniem sprężonego powietrza z piaskiem lub innym materiałem o właściwościach ścierających. W tym przypadku przydatny jest kompresor do piaskowania, który znacznie ułatwi wykonywanie…
Wyświetl wpis

Co na ścianę zamiast obrazu?

Ładne ściany, harmonijnie zgrane z osobowością właściciela mieszkania to obecne trendy w aranżacji wnętrz. Dochodzą do tego także specjalne dodatki, które umilają wystrój. Modne gadżety na ścianach czynią pomieszczenia nowoczesnymi.…
Wyświetl wpis