Księga wieczysta – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Księga wieczysta – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Księga wieczysta jest ogólnodostępnym dokumentem zawierającym informacje dotyczące domu lub mieszkania. W KW znajdują się dane dotyczące właściciela, hipoteki, powierzchni i przeznaczenia nieruchomości. Księgę wieczystą należy przejrzeć, przed podpisaniem umowy przedwstępnej. Dzięki informacjom z KW możemy być pewni, że transakcja jest legalna i bezpieczna.

Co zawiera KW? 

Księga wieczysta ma przejrzystą budowę. Składa się z czterech działów. Pierwszy z nich zawiera informacje o samej nieruchomości: o wielkości, przeznaczeniu, liczbie kondygnacji, pomieszczeń. Poza tym, dział pierwszy mówi o prawach właściciela nieruchomości. W drugim dziale zawarte są informacje o właścicielu lub wieczystym użytkowniku nieruchomości. Trzeci dział dotyczy praw i roszczeń do nieruchomości. Informuje on przede wszystkim o obciążeniach domu lub mieszkania. W czwartym dziale znajdują się informacje o hipotekach.  

Jak szukać informacji w księdze wieczystej? 

Sprawdzenie księgi wieczystej związane jest z posiadaniem jej numeru. Można go otrzymać od właściciela nieruchomości. Jeśli będzie on utrudniał dostęp do zapisów w księdze, oznacza to, że może mieć coś do ukrycia. Obecnie każda KW ma wersje papierową i elektroniczną, dzięki czemu można sprawdzić dane, bez wychodzenia z domu. Jeśli chcemy przejrzeć księgę drukowaną, należy udać się do sądu rejonowego, w okręgu, gdzie znajduje się dana nieruchomość. Warto sprawdzać zapisy w KW, najlepiej jest wrócić do informacji zawartych w księdze, przed podpisaniem umowy właściwej. Nieaktualne wpisy w księdze papierowej podkreślone są na czerwono, a w cyfrowej znajdują się na szarym tle. 

Jak założyć KW? 

Księgę wieczystą może założyć notariusz, przy okazji sporządzania umowy kupna/sprzedaży. Koszt założenia KW obejmuje: opłatę sądową – 60 zł, wpis prawa własności – 200 zł, taksę notarialną 200 zł + VAT oraz odpis aktu notarialnego – 6 zł + VAT za każdą stronę dokumentu. Można również założyć KW osobiście, składając wniosek, w sądzie odpowiedniego rejonu. Koszt złożenia pisma obejmuje: opłatę sądową, wpis prawa własności oraz odpis aktu notarialnego.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like