Drzwi do łazienki powinny spełnić nieco inne funkcje niż drzwi wewnętrze do innych pomieszczeń. Przede wszystkim dlatego, że odpowiednie modele nie tylko zapewniają prywatność, lecz także dobrze odprowadzają wilgoć. Warto zadbać o to, by drzwi łazienkowe pasowały zarówno do stylistyki łazienki, jak i do wystroju przedpokoju. Podpowiadamy, jak wybrać dobre drzwi do łazienki!
Przy zakupie drzwi łazienkowych, a następnie przy ich montażu warto kierować się nie tylko tym, czy będą pasować do paneli podłogowych i koloru ścian w pomieszczeniu. Równie ważne są ich parametry techniczne – przedstawiamy najważniejsze z nich.
1. Sposób otwierania drzwi łazienkowych
W łazienkach najczęściej montuje się klasyczne drzwi uchylne. Są wygodne w użytkowaniu, wymagają jednak dość dużej ilości wolnej przestrzeni. Dlatego coraz więcej posiadaczy małych łazienek decyduje się na założenie drzwi przesuwnych.
Przyjmuje się, że uchylne drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz. Jest to bezpieczniejsze w sytuacji, gdy zajdzie pilna potrzeba wejścia do łazienki (np. gdy ktoś w łazience zemdleje lub zasłabnie). Ten sposób otwierania pozwala też zaoszczędzić miejsce w niewielkim pomieszczeniu.
2. Rozwiązania w drzwiach do łazienki, które zapewniają cyrkulację powietrza
W łazience panuje wysoka wilgotność powietrza – sięga nawet 70%. Dlatego też drzwi powinny być wyposażone w specjalne otwory w dolnej części skrzydła, które pozwalają odprowadzać wilgoć na zewnątrz pomieszczenia. Otwory te mogą mieć postać:
- kratki wentylacyjnej,
- jednego lub dwóch rzędów tulei,
- wyprofilowanego podcięcia wzdłuż dolnej krawędzi skrzydła.
3. Rozmiar drzwi do łazienki
Zgodnie z prawem budowlanym drzwi łazienkowe nie mogą mieć mniej niż 80 cm szerokości i 200 cm wysokości. W praktyce niekiedy nie jest to przestrzegane (zwłaszcza w starszym budownictwie), dlatego w sprzedaży są dostępne również węższe drzwi do łazienek.
4. Konstrukcja drzwi wewnętrznych do łazienki
Przyjmuje się, że pełne drzwi zapewniają największe poczucie prywatności, stanowią bowiem nieprzejrzystą przegrodę. Dużą popularnością cieszą się jednak również modele z przeszkleniami (nieprzezroczystymi, np. ze szkła mlecznego lub witrażowego). To dobre rozwiązanie zwłaszcza do małych i ciemnych łazienek, którym przyda się dodatkowe doświetlenie. Przeszklenie pozwala też łatwo sprawdzić, czy ktoś w danym momencie przebywa w pomieszczeniu.
5. Zamek
Drzwi do łazienki powinny być również wyposażone w zamek. W drzwiach warto zamontować zamek z blokadą łazienkową (WC), który zapewnia odpowiednią prywatność. By go zamontować, konieczny jest specjalny szyld do zamka WC – jego pokrętło (montowane tylko po wewnętrznej stronie drzwi) pozwala otwierać i zamykać drzwi. Zamki dobrej jakości powinieneś móc jednak otworzyć z zewnątrz, np. za pomocą klucza.
Tych pięć parametrów będzie dla Ciebie gwarancją znalezienia odpowiednich drzwi do łazienki, którymi będziesz się cieszyć przez długi czas.