Nie każdy dysponuje ogromną ogrodową przestrzenią, a często do dyspozycji mamy jedynie niewielki pas zieleni. Nie oznacza to jednak, że nasz mini ogródek nie może być funkcjonalny. Niezależnie czy ma kształt kwadratu czy prostokąta może zapewniać ergonomię dla jego użytkowników. Zawsze również znajdzie się miejsce na altanę czy pergolę. Poznaj zatem nasze pomysły na małą, ale funkcjonalną ogrodową przestrzeń.
Plan przestrzenny jest kluczowy, zatem zacznij od projektu
Przyjrzyj się swojemu ogrodowi czy też działce, na której ma on powstać. Zmierz ile masz przestrzeni wzdłuż i wszerz. Jeśli chcesz do ogrodu wstawić altanę wyznacz miejsce, gdzie ma się znaleźć. Teraz łatwiej będzie Ci zaplanować nasadzenia, tak by pielęgnacja ogrodu nie była utrudniona. Warto wykorzystać trik, dzięki któremu ogród będzie wydawał się większy. We wnętrzu jest to stosowanie jasnych barw, czy przeszkleń, a na zewnątrz możesz zaplanować posadzenie wyższych roślin na obrzeżach ogrodu, a niższych blisko altany czy pergoli. W ten sposób zyskasz wrażenie przestrzenności. Co ciekawe w ogrodzie możesz także powiesić lustro, np. na pergoli. Będzie odbijało ogrodową roślinność i powiększało optycznie ogródek.
Jeśli ogród jest wyjątkowo mały, zamiast tradycyjnych nasadzeń postaw na wiszące donice
Gdy do dyspozycji masz niewielki pas zieleni, to nie opłaca się tam robić nasadzeń, aby zachować ciągi komunikacyjne. Oczywiście jeśli nie planujesz stawiać w tym miejscu ogrodowego kompletu wypoczynkowego czy np. huśtawki ogrodowej, to na posadzenie roślin możesz sobie pozwolić. Niewątpliwie w takim przypadku najlepiej sprawdzą się iglaki, zwłaszcza odmiany karłowate, których nie będzie trzeba przycinać. Zatem można postawić na cisy, a także tuje. Gdy miejsca jest mało, iglaki mogą zostać posadzone w donicach przy domu. Można wybrać modne, pasujące do nowoczesnych elewacji donice betonowe, które będą odporne na silne podmuchy wiatru i będą stanowiły dla drzewek solidną podporę.
Angielski, niewielki ogródek przydomowy
W przypadku małego ogrodu nie trzeba się ograniczać i możliwa jest praktycznie każda aranżacja. Świetnie sprawdzi się mały ogródek w stylu angielskim. Znajdą się w nim dzwonki, irysy, rezedy czy też berberysy. Oczywiście nie zabraknie miejsca dla lawendy, wrzosów i wrzośców. Pergolę można obsadzić różą pnącą, która idealnie pasuje do tej estetyki. Będzie sielsko i romantycznie. W takim ogrodzie znajdzie się miejsce na rattanowe meble ogrodowe. Nad tarasem lub gankiem można powiesić poidełka dla ptaków. Jeśli w naszym ogrodzie mamy choć jedno drzewko, np. niewielką brzózkę, to można również zawiesić na niej karmnik dla ptaków. Bo jak wiadomo ogród w angielskim stylu współgra z otaczającą przyrodą i umożliwia symbiozę różnych gatunków. Dbanie o ogród z wieloma bylinami nie jest bardzo wymagającym zajęciem. Jednak dla niektórych warto zakupić nawozy organiczne, a do sadzenia przyda się również gleba ogrodowa wzbogacona o torf. Takie produkty oferuje sklep euroogrod.com.pl.
A może japoński minimalizm?
A gdyby tak zupełnie zrezygnować z roślin na rzecz ozdobnych kamieni i trawy. Taki ogród również może być piękny i minimalistyczny zarazem. Na niewielkich przestrzeniach takie rozwiązanie doskonale się sprawdzi. Oczywiście w ogrodzie w stylu japońskim, bo tam kamienie są stosowane często i chętnie można postawić również na fontannę. Jeśli taki element zmieści się do Twojego ogrodu to może zastąpić Ci bujną roślinność. Na obrzeżach może zdecydować się na posadzenie traw ozdobnych, które nie zaburzą minimalizmu, a jednak dodadzą nutę nietuzinkowego charakteru, zwłaszcza, gdy zdecydujesz się na odmiany przebarwiające się czy o kolorowych źdźbłach.
Jeśli chcesz, aby Twój mały ogród był funkcjonalny, to przede wszystkim musisz pomyśleć o doborze oświetlenia ogrodowego. Oczywiście sprawdzą się wbijane w ziemię lampy solarne, które można umieścić wzdłuż kamienistej czy też brukowanej ścieżki. Możesz postawić również na dekoracyjne latarenki i umieścić w nich ledowe świeczki. Jeśli do dyspozycji masz taras, sprawdzą się także girlandy świetlne.