Malowanie farbą lateksową

Jak przygotować ściany do malowania?

Przygotowanie ścian do malowania jest niezbędne, aby efekt końcowy spełnił Twoje oczekiwania. Świeża powłoka malarska na źle przygotowanej powierzchni może pękać, tracić na intensywności koloru czy nawet odpadać płatami. Jak uniknąć błędów malarskich i zadbać o to, by farby do wnętrz się nie zmarnowały? O receptę na przygotowanie ścian do malowania poprosiliśmy ekspertów z firmy Caparol – producenta m.in. farb lateksowych i tynków wewnętrznych.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zabezpieczyć wnętrze, by ślady farby nie pozostały na sprzętach domowych i podłodze,
  • dlaczego warto oczyścić ścianę przed malowaniem,
  • jak przygotować ściany do ponownego malowania.

Przygotowanie ścian do malowania zazwyczaj zaczynamy od zakupu samej farby do wnętrz. Warto zadbać, by była ona bezpieczna zarówno dla malującego, jak i dla domowników. Pamiętaj, by wybrana przez Ciebie farba miała przyjazny skład. Farby Caparol są na przykład opatrzone znakiem E.L.F., który informuje, że produkt nie zawiera toksycznych rozpuszczalników, lotnych związków organicznych ani plastyfikatorów. Farba kupiona? W takim razie dowiedz się, jak przygotować ściany do malowania, by efekt końcowy był naprawdę satysfakcjonujący.

Malowanie farbą lateksową – jak zabezpieczyć wnętrze

Jeśli udało Ci się już wybrać farbę do wnętrz i kupić narzędzia potrzebne do malowania farbą lateksową, takie jak wałek czy kuweta malarska, czas na zabezpieczenie pokoju. Malowanie farbą lateksową bez odpowiedniej ochrony może spowodować uszkodzenie sprzętów i podłogi. Plamy z farby lateksowej nie należą do łatwych do wyczyszczenia, dlatego jeszcze przed malowaniem:

  • wynieś niepotrzebne sprzęty – skórzana sofa czy biurko można łatwo zachlapać, dlatego warto przestawić je do innego pokoju i przy okazji zyskać więcej wolnej przestrzeni do ustawienia drabiny czy rozmieszczenia narzędzi malarskich,
  • wykorzystaj folię malarską – jeśli w Twoim pokoju są ciężkie meble czy sprzęty, których nie możesz wynieść, przykryj je dokładnie folią, którą bez problemu kupisz w każdym sklepie budowlanym,
  • oklej listwy podłogowe i sufit taśmą malarską – ten zabieg pozwoli Ci uniknąć wyjeżdżania za linię. Możesz dokładnie pokryć farbą nawet trudno dostępne kąty i krawędzie.

Niewielka wilgotność powietrza i temperatura między 18 a 25 stopni pomogą Ci uzyskać odpowiednie przyleganie warstwy pomalowanej do ściany. Aby jednak świeża powłoka malarska rzeczywiście utrzymała się na ścianie, musisz poczynić odpowiednie przygotowania.

Czyszczenie i gruntowanie – jak przygotować ściany do malowania

Aby malowanie farbą lateksową zakończyło się sukcesem, zacznij od dokładnego oczyszczenia powierzchni z brudu i pyłu i zaszpachlowania ubytków oraz pęknięć. Po wyschnięciu szpachli wszelkie powstałe nierówności należy zeszlifować przy pomocy papieru ściernego lub specjalnego urządzenia do szlifowania ścian. Równa, gładka i czysta powierzchnia ściany może teraz zostać poddana gruntowaniu.

Jeśli gruntujesz ścianę pod tynki wewnętrzne, pamiętaj, by dobrać grunt do zakupionego tynku – cementowo-wapiennego lub gipsowego. Gruntowanie przed malowaniem farbą lateksową jest konieczne na wszelkich podłożach chłonnych. Grunt reguluje chłonność podłoża i sprawia, że nie wyciąga ono wody z samej farby. Pomalowanie ścian bez gruntowania grozi nierównomiernością koloru farby do wnętrz oraz pogorszeniem jej odporności i trwałości. Jeśli zatem zależy Ci, by uzyskany efekt przetrwał w Twoim domu długie lata, pamiętaj o zagruntowaniu ściany przed malowaniem.

Jak przygotować ściany do ponownego malowania, by uniknąć malarskich wpadek

Czasem chcesz po prostu odświeżyć wnętrze lub zmienić jego kolor, a innym razem starasz się przywrócić ścianie estetyczny wygląd po zalaniu czy innych zniszczeniach. Jak zatem przygotować ściany do ponownego malowania?

Sam początek prac nie różni się specjalnie od klasycznych przygotowań. Jeżeli ściana jest pokryta łuszczącą się tapetą, trzeba ją niestety zedrzeć. Alternatywą jest pokrycie odpowiednio wyrównanej powierzchni z resztkami tapety tapetą szklaną o gładkiej powierzchni. Tapetę z włókna szklanego możesz pokryć satynową farbą Caparol Samtex 12 i uzyskać efekt elegancko wybarwionej, gładkiej jak tafla lodu oraz lekko połyskującej ściany.

Aby sprawdzić, w jakim stanie jest ściana, którą chcesz przygotować do ponownego malowania, warto ją opukać. Jeśli usłyszysz charakterystyczny głuchy odgłos, oznacza to, że tynk odchodzi od ściany i konieczne jest jego skucie. Na oczyszczone ze starego tynku i zagruntowane miejsca należy położyć tynk wewnętrzny. Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne pozwolą Ci przygotować ścianę do malowania, a także umożliwią wyrównanie niechcianych krzywizn, a także odegrają rolę podkładu pod płytki lub tapety. Tynki wewnętrzne cementowo-wapienne Caparol są odpowiednie zarówno do nakładania ręcznego, jak i mechanicznego.

Jeśli wszystko jest już gotowe, pozostała sama przyjemność – malowanie. Dowiedz się więcej o technice malowania farbą lateksową z poradnika Caparol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like