Jak łączyć tapety ścienne

Jak łączyć tapety ścienne?

Tapety w aranżacji wnętrz można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest ich łączenie, jednak w celu uzyskania przyjemną dla oka aranżację z wykorzystaniem kilku rodzajów tapet, należy trzymać się kilku zasad.

Zalety łączenia tapet

Zanim jednak przejdziemy do łączenia tapet, warto zastanowić się, jakie zalety ma tego typu rozwiązanie. Po pierwsze, jest to prosty sposób na urozmaicenie wnętrza. Nie musimy zamykać się w nudnych, bezpiecznych aranżacjach. Zamiast tego możemy wykorzystać różne wzory tapet, by uzyskać nietypowy, a jednocześnie przyjemny dla oka efekt. Jest to także świetny sposób na uniknięcie uczucia przytłoczenia. Odpowiednie połączenie tapet pozwala nam wykorzystać w naszym wnętrzu nawet bardzo odważne wzory, a jednocześnie zachować harmonię. Wzorzysta tapeta może również pełnić funkcję dekoracyjną – odpowiednie zestawienie jej z mniej odważnym wzorem pozwoli wyjść jej na pierwszy plan. Zastosowanie różnych tapet może także pomóc oddzielić od siebie różne strefy, na przykład obszar jadalniany i rekreacyjny w salonie, który łączy obie te funkcje.

(Tapety ścienne – https://domar.pl/kategorie/farby-tapety-okladziny-scienne/)

Jak łączyć tapety pod kątem kolorów?

Jednym ze sposobów na łączenie tapet jest zestawienie ich ze względu na kolor. Zasadniczo w tym obszarze mamy dwa rozwiązania. Pierwszym jest zestawienie podobnych odcieni. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy połączyć ze sobą różne wzory, jednak w tym przypadku warto także być ostrożnym. Odcień tego samego koloru powinien być możliwie taki sam lub różnić się na tyle mocno, by było to wyraźne. Drugim podejściem jest to opierające się na kontrastach. Sprawdza się ono doskonale w przypadku, gdy w pomieszczeniu chcemy umieścić jeden wzór tapety, jednak pragniemy jakoś go przełamać. Co, gdy zestawiamy tapetę wzorzystą i gładką? W zależności od potrzeb możemy wykorzystać podobne odcienie lub kontrast – np. ciemne i jasne barwy. Decyzję warto podjąć na podstawie pozostałych elementów wyposażenia, takich jak kolor mebli czy dodatków.

Jak łączyć tapety pod kątem wzorów?

Najczęściej spotykanym połączeniem ze względu na wzór jest zestawienie tapety gładkiej ze wzorzystą. Jest to proste rozwiązanie, które sprawdza się w wielu wnętrzach. Aby uzyskać gustowne połączenie, możemy wykorzystać zarówno podobne kolory, jak i barwy ze sobą kontrastujące, jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Pomysłowe i odważne jest zestawienie ze sobą różnych wzorów. Jak podejść do tego zagadnienia? Najprostsze połączenie to duży, wyrazisty wzór oraz drobniejszy, przypominający raczej fakturę, które są utrzymane w podobnych odcieniach. Zestawienie różnych wzorów na ścianie może dać naprawdę ciekawy efekt. Nie bójmy się wyjść poza schemat i odważnie zestawić tapety – pozwoli to nadać charakteru naszemu wnętrzu. Właściwe użycie różnych wzorów jest świetnym sposobem na pomysłową aranżację i podkreślenie elementów naszego wyposażenia.

Różne tapety czy jednolita aranżacja?

Łączenie tapet ściennych to ciekawe rozwiązanie, które świetnie może się sprawdzić zarówno w niewielkich, jak i sporych pomieszczeniach. Podczas urządzania wnętrza czy remontu warto rozważyć tego typu urozmaicenie. Pomysłowe połączenie świetnie sprawdzi się nawet we wnętrzach minimalistycznych. Dzięki niemu możemy uniknąć zachowawczej nudy, która może się czaić w tego typu aranżacjach. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej postawić na jednolitą aranżację, czy na połączenie różnych tapet. Wiele zależy przede wszystkim od naszego indywidualnego gustu. Niemniej, jeśli planujemy zmiany w swoich wnętrzach lub dopiero urządzamy nasz dom, dobrze jest rozważyć ciekawe wykorzystanie tapety. Dzięki temu możemy w prosty sposób zyskać stylowe i przyjemne dla oka wnętrze, które zapada w pamięć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like