Ekologiczna energia geotermalna

Ekologiczna energia geotermalna

Ekolodzy i klimatolodzy od lat ostrzegają, że rośnie zużycie energii, co szkodzi środowisku.  W wyniku coraz większego zapotrzebowania na energię zmniejszają się złoża paliw kopalnych: węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Rosną ceny energii. Niektóre państwa dokładają starań, aby zastępować energię pozyskiwaną z paliw kopalnych czystymi źródłami energii. Użytkownicy, którzy mają dość wysokich rachunków i smogu, na własną rękę poszukują odnawialnej energii. Trend ekologiczny w mieszkalnictwie nasila się wraz ze wzrostem świadomości społecznej o pozytywnym wpływie ekologii na portfel właścicieli domów i mieszkań.

Ogrzewanie z wnętrza ziemi

Istotną ogrzewania geotermalnego jest wykorzystywanie źródła energii pochodzącego z wnętrza ziemi. Pozyskuje się ją ze skał lub wód podziemnych. Aby być szczęśliwym użytkownikiem takiej energii, trzeba zakupić pompę ciepła. Energia geotermalna jest niewyczerpalnym źródłem ciepła. Instalacja geotermalna jest genialna w prostocie działania i opiera się na cieple wytwarzanym przez jądro Ziemi, które przenika przez warstwy skorupy ziemskiej, kumulując się w skałach i podziemnych zbiornikach wody.  Polska ma dość dobre warunki do pozyskiwania energii geotermalnej. Na połowie obszaru kraju, ogrzewanie geotermalne jest bardzo opłacalną inwestycją, ponieważ temperatura wód podziemnych jest optymalna  przy niskim zasoleniu.

Zasada działania ogrzewania geotermalnego

Działanie instalacji geotermalnych polega na pobieraniu ciepła z wód lub pary wodnej i odpompowywaniu ich pod ziemię w celu ponownego nagrzania. To znaczy, że urządzenie pobiera ciepło ze źródła o niższej temperaturze  i przekazuje do źródła o wyższej temperaturze, np.: ogrzewania podłogowego. W warunkach domowych można pozyskiwać  energię cieplną, budując instalacje pionowe.  Wymaga to wykonania odwiertów. Drugą metodą pozyskiwania tej energii są instalacje płytkie, poziome (wkopane na ok. 1,5m pod powierzchnią gruntu). Pobierają one energię z ziemi i powietrza. Jednym wymogiem jest posiadanie dużej przestrzeni do ułożenia rur. Ogrzewanie geotermalne nie zanieczyszcza środowiska.

Koszt instalacji pompy ciepła

Koszt założenia pompy ciepła do ogrzewania geotermalnego to inwestycja, która na pewno zwróci się finansowo w ciągu kilku lat. Bezcenne jest zdrowie domowników i ochrona środowiska przed zanieczyszczeniami, jakie wytwarzają się przy tradycyjnych źródłach ogrzewania. Pompa ciepła to koszt od 30 do 65 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć koszt założenia ogrzewania podłogowego i cenę odwiertów oraz zestawu instalacyjnego do c.w.u. Zaletą ogrzewania geotermalnego są niskie eksploatacyjne i niezależność od warunków pogodowych.

Instalacja geotermalna jest niewidoczna na posesji, więc nie wypływa na estetykę otoczenia domu. Wraz z innym „zielonymi źródłami energii” jest przyszłością energetyki. Odejście od węgla w ciągu 30 lat jest przesądzone, ze względu na szybkie wyczerpywanie się złóż. Zielona energia jest odnawialna i daje gwarancję bezpieczeństwa energetycznego.

1 comment
  1. Dzięki za artykuł. Szukałem własnie więcej na temat tej energii. Być może w przyszłym roku już podejmę konkretną decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Blacha Aluminiowa w Rolce

Blacha aluminiowa w rolce to popularny produkt przemysłowy, który jest szeroko stosowany w różnych sektorach, między innymi w budownictwie i motoryzacji. Jak wygląda proces produkcji wspomnianego materiału? Jakie właściwości, zastosowania,…
Wyświetl wpis

Rosnący trend na narzędzia pneumatyczne

Każda osoba pracująca w przemyśle musiała kiedyś zadać sobie pytanie “które narzędzia łączą w sobie najwięcej przydatnych mi cech?”. Do wyboru są bowiem urządzenia o zróżnicowanym zasilaniu i właściwościach. Jednak spośród dostępnych opcji jedna bardzo mocno się…
Wyświetl wpis