Dereń sadzonki – przeglądamy najładniejsze odmiany dostępne online!

Dereń: sadzonki – przeglądamy najładniejsze odmiany dostępne online!

Derenie to sadzonki, które podbijają serca zarówno architektów krajobrazu, jak i amatorów w tej dziedzinie. Stanowią prawdziwie orientalną dekorację polskich ogrodów i są nieocenionym elementem modnych kompozycji roślin. Dzisiaj wraz z serwisem ogrodowymlyn.pl przygotowaliśmy dla was mały przegląd odmian. Które sadzonki derenia przypadną wam do gustu najbardziej?

Dereń: sadzonki odmiany kanadyjskiej (Cornus canadensis)

Dereń kanadyjski to urokliwa odmiana o drobnych białych kwiatach i gęsto rozrastających się, stożkowatych liściach. Tworzy efektowne dywany, na których tu i ówdzie można zauważyć drobne, czerwone owoce derenia. To krzewinka, która lubi podłoże lekko kwaśne i próchniczne, ładnie przyjmuje się w naszej strefie klimatycznej i jest chętnie wybierana do ogrodów i ogródków działkowych, które mają spory potencjał przestrzenny.

Sadzonki derenia kanadyjskiego kwitną w czerwcu, zaś owocują od października do września. Warto również wiedzieć, że owoce derenia tej odmiany nie są jadalne. W ogrodowymlyn.pl sadzonki derenia w pojemnikach C3 można nabyć już od 25 zł.

Dereń: sadzonki odmiany Kousa Copacabana (Cornus kousa Copacabana)

W odróżnieniu od opisanej wyżej krzewinki, sadzonki derenia Kousa mają formę małego drzewka lub dużego krzewu. Wzrostem sięgają nawet 2,5 m, to bardzo okazałe i niezwykle urokliwe rośliny. Derenie odmiany Copacabana wyróżniają się pięknymi liśćmi o nietuzinkowej barwie bordowo-brązowej. Uroda tego krzewu w okresie kwitnienia, który przypada na czerwiec, rośnie jeszcze bardziej, gdy z pięknymi, gęsto ścielącymi się liśćmi współgrają delikatne różowawe kwiaty derenia.

Sadzonki te lubią stanowiska półcieniste lub lekko słoneczne. Dobrze radzą sobie na podłożu próchnicznym o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ze względu na swój rozłożysty charakter (wysokość ok 2,5 m, szerokość nawet do 3 m) dereń sadzonki kousa warto wkopywać w miejscu, które posiada sporą przestrzeń w bliskim sąsiedztwie, a dorosły krzew nie będzie zasłaniał ważnych lokalizacji lub zwyczajnie przeszkadzał. Cena? Sadzonki derenia w tej odmianie dostaniemy za ok 45 zł (poj. C3 na ogrodowymlyn.pl).

Dereń: sadzonki odmiany Kousa Milky Way (Cornus kousa chinensis Schmetterling)

Zdecydowanie najbardziej rozłożysty przedstawiciel wśród opisywanych przez nas krzewów. Dereń sadzonki Kousa w odmianie Milky Way osiąga po 10 latach wysokość i szerokość nawet 5 m! Przy odpowiedniej pielęgnacji jego krzaczasto wzniesiony pokrój zapewnia w maju niebywały efekt – białe kwiaty derenia ścielą się wo ogrodzie niczym bajkowe dywany. Efekt zapada w pamięć.

Sadzonki derenia Milky Way posiadają ładne, intensywnie zielone i gęste liście, które jesienią zmieniają barwę na pastelową, purpurowo-brązową. Nadaje to krajobrazowi bardzo ładny, malowniczy charakter. W odróżnieniu od derenia kanadyjskiego, sadzonki derenia kousa chinensis posiadają jadalne owoce, które przy okazji pięknie dopełniają kompozycję w okresie od października do listopada.

Więcej informacji na temat tego, jak uprawiać derenie oraz szczegóły dotyczące poszczególnych odmian znajdziecie w sklepie z sadzonkami ogrodowymlyn.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like