Czy warto stosować maty ogrodzeniowe?

Czy warto stosować maty ogrodzeniowe?

Balkon, taras, weranda – to miejsca, w których wielu z nas lubi spędzać czas wolny. Idealnie nadają się do relaksowania, odpoczynku, spokojnej lektury książki i wielu innych przyjemnych czynności. Jeśli chcemy zmienić to miejsce w jeszcze bardziej przyjemne – powinniśmy rozważyć możliwość zastosowania mat ogrodzeniowych. Dzięki nim możemy odgrodzić się od środowiska zewnętrznego, a przy okazji – zwiększyć walory estetyczne. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – na co zwrócić uwagę podczas kupowania mat ogrodzeniowych oraz dlaczego warto po nie sięgnąć.

Podstawowe funkcje mat ogrodzeniowych

Dlaczego korzystamy z mat ogrodzeniowych? Odpowiadając na to pytanie można, wskazać kilka najważniejszych funkcji, które mogą one pełnić. Przede wszystkim – maty ogrodzeniowe pozwalają zwiększyć prywatność danego miejsca. Jeśli powleczemy nimi ogrodzenie lub barierki, będą nas całkowicie izolować od osób z zewnątrz. Z tego powodu, po maty ogrodzeniowe sięgają między innymi osoby często spędzające czas na balkonach, pragnące uchronić swoją prywatność przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.

Co równie ważne, maty pełnią estetyczne funkcje – szczególnie, gdy sięgamy po maty wykonane z trzciny, słomy, wikliny lub bambusa. Te niezwykle popularne materiały nie zaburzają atmosfery ogrodu ani balkonu, a nawet podkreślają jego naturalne otoczenie. Sprawdzą się zarówno na balkonach ozdobionych licznymi kwiatami, jak i w tych mniejszych lub większych ogrodach.

Oprócz tego, maty ogrodzeniowe izolują nas od wpływu czynników zewnętrznych. Szczególnie na tarasach, balkonach i werandach, w których pragniemy odpocząć, nie narażając się na irytujące podmuchy wiatru. Otoczenie tych miejsca matą ogrodzeniową może skutecznie odseparować nas od wpływu niektórych zjawisk pogodowych.

Maty ogrodzeniowe – jakie materiały wybrać?

Maty ogrodzeniowe występują w różnych wersjach, różniących się zarówno rozmiarem, ale przede wszystkim – materiałem wykonania. W zależności od naszych preferencji estetycznych, powinniśmy sięgnąć po konkretny rodzaj.

Do tych najczęściej wykorzystywanych należą maty trzcinowe oraz maty słomiane. Prezentują przyjemne dla oka, delikatne barwy, w odcieniach koloru słomkowego oraz beżu.  Wykonane są przede wszystkim z łodyg różnych rodzajów traw.

Maty wiklinowe są równie chętnie kupowane. W ciągu ostatnich kilku sezonów, przebiły nawet popularność mat trzcinowych. Ich wyjątkowość tkwi w przyjemnym wyglądzie oraz dużej trwałości. Najczęściej, są to maty ciemnobrązowe, choć znajdziemy również przykłady mat pokrytych farbami w innym kolorze. Nadają się do wykorzystywania przez nawet kilka lat.

Ostatnią grupę stanowią maty bambusowe. W opinii wielu osób są to najlepsze spośród dostępnych mat. Charakteryzują się dużą wytrzymałością na działanie czynników atmosferycznych – takich jak opady, wilgoć, wiatr i niskie lub wysokie temperatury. W ich budowie znajdują się cienkie pędy bambusa, splecione z sobą lub połączone za pomocą innych materiałów.

fot. Wiklinowy-ogrod.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like

Przygotuj ogród na lato!

Zima, pomimo że była łagodna, to wiosenne porządki nie ominą żadnego sympatyka działek i ogrodów. Zanim nasz azyl na dobre rozświetli cudowna gama kwiecistych kolorów, a powietrze wypełnią miłe zapachy,…
Wyświetl wpis

Prawdziwy król świata grillów

Pośród wielu dostępnych na rynku modeli znajdziemy też takie, które wyróżnia coś więcej niż tylko zachęcająca cena. Stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach grille gazowe są ciekawą propozycją na…
Wyświetl wpis