Czy pompa ciepła to antidotum na rosnące ceny węgla?

Czy pompa ciepła to antidotum na rosnące ceny węgla?

Gwałtowny wzrost cen węgla w połączeniu z polityką unijną dążącą do wyłączenia z powszechnego użytku źródeł ogrzewania zasilanych paliwami stałymi zmusza do szukania alternatyw. Czy pompa ciepła może stać się w tym przypadku antidotum? I czy będzie skuteczna nie tylko w zamian węgla, ale także gazu?

Pompa ciepła a ogrzewanie węglowe

Według licznych raportów nadal blisko połowa Polaków ogrzewa swoje domy za pomocą paliw stałych. W ostatnich latach wiele osób zdecydowało się jednak na zmianę, wykorzystując przy okazji dotacje z różnych rządowych programów – głównie takich, jak Czyste powietrze. Ostatecznym ciosem dla węgla czy ekogroszku może być polityka proekologiczna i wzrost ceny uprawnień do emisji CO2, co w połączeniu z inflacją i zawirowaniami na krajowym rynku węglowym sprawiło, że ceny węgla w ciągu ostatnich kilku miesięcy skoczyły w górę o kilkaset procent.

Wśród alternatywnych źródeł ogrzewania dostępne są pompy ciepła. Czy faktycznie mogą stanowić one wyjście z tej niezwykle trudnej sytuacji? Trzeba tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, że Polska ze względu na swój dość chłodny klimat, jest krajem, w którym ogrzewanie musi pracować przez większą część roku. W przypadku tradycyjnych pieców węglowych koszty takiego ogrzewania stają się obecnie horrendalne i mogą wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie.

Pompy ciepła zamiast węgla

Biorąc pod uwagę tak olbrzymi wzrost cen paliw kopalnianych, pompy ciepła stają się jedną z najlepszych alternatyw dla węgla. O tym, że inwestorzy zdają sobie z tego sprawę, świadczy gwałtowny wzrost zainteresowania montażem pompy ciepła, który zanotowano w 2022 roku. Szacuje się, że w tym roku nowych właścicieli znajdzie aż 140 tysięcy pomp. Nie bez znaczenia jest to, że pompa ciepła to urządzenie wielofunkcyjne, które:

  • ogrzewa zimą
  • latem chłodzi
  • i służy do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Przy czym trzeba jednak pamiętać o tym, że pełną opłacalność pompy ciepła i możliwość korzystnego zastąpienia nią tradycyjnych kotłów na paliwa stałe, uzyskamy przy połączeniu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną oraz przy odpowiedniej termoizolacji budynku.

Nie jest to jednak przeszkodą, ponieważ aktualnie istnieje wiele programów rządowych, które zapewniają dotacje na termomodernizacje starych budynków. Daje to możliwość zastąpienia starych kotłów węglowych w istniejących budynkach przez pompy ciepła. To jednak nie wszystko, bo pompa ciepła zamiast gazu także może również okazać się doskonałą alternatywą, biorąc pod uwagę olbrzymi wzrost ceny tego surowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like