Co powinniśmy wiedzieć o kompresorze tłokowym 50 litrowym

Co powinniśmy wiedzieć o kompresorze tłokowym 50 litrowym?

Kompresory są bardzo popularnymi urządzeniami mechanicznymi, których zadaniem jest sprężanie powietrza lub innych gazów. Najbardziej popularną i najchętniej wykorzystywaną zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów jest sprężarka tłokowa 50l. Dzięki dużej elastyczności i efektywności pracy takie urządzenia idealnie sprawdzają się podczas przydomowych napraw, a także mogą być stosowane na co dzień w warsztatach samochodowych, czy innych firmach zajmujących się remontami urządzeń mechanicznych. Jak działają sprężarki i jakie jest ich najpopularniejsze zastosowanie?

Jak działa kompresor tłokowy 50l?

Zasada działa w przypadku tego typu urządzeń, jest bardzo prosta. Każdy kompresor zbudowany jest bowiem z cylindra, głowicy z zaworami wewnętrznymi oraz wału korbowego i korbowodu. Konieczny do prawidłowej pracy jest również tłok, który porusza się pionowo w górę i dół. Podczas pracy wytarza on podciśnienie, które odpowiada za otwieranie się odpowiednio zaworów wewnętrznych i wprowadzanie powietrza lub innego gazu do środka urządzenia. Powietrze ulega sprężeniu, ponieważ nie ma ujścia. Jedynym miejsce, które może spowodować spadek ciśnienia sprężanego powietrza, jest zawór bezpieczeństwa. Jest on obowiązkowym elementem każdego kompresora i zapobiega powstawaniu zbyt dużych ciśnień wewnątrz urządzenia.

Sprężarka tłokowa – co ją wyróżnia?

Każda sprężarka tłokowa 50l, dzięki swojej wysokiej efektywności znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również wśród amatorów i majsterkowiczów. Wyróżnia ją możliwość bardzo szybkiego sprężania powietrza i uzyskania wysokiego ciśnienia. Jest to urządzenie uniwersalne, które można wykorzystać do wielu czynności. Idealnie sprawdzi się więc zarówno do napełniania zabawek dla dzieci, pompowania opon czy zasilania profesjonalnych narzędzi pneumatycznych. Ważnym aspektem jest również ekonomia. Kompresor jest urządzeniem stosunkowo tanim, podobnie jak jego serwisowanie. W związku z tym jego zakup i ewentualne naprawy nie powinny być dużym obciążeniem dla portfela.

W przypadku urządzeń tłokowych należy pamiętać o odpowiednim smarowaniu – jest to jeden mały minus. Musimy bowiem cały czas czuwać nas odpowiednim poziomem oleju w silniku. W przeciwnym wypadku istnieje duża szansa uszkodzenia i konieczności przeprowadzenia naprawy.

Rodzaje kompresorów tłokowych

Na rynku możemy znaleźć sprężarki tłokowe 50l różnego rodzaju. W związku z tym możemy je podzielić ze względu na budowę oraz rodzaj procesu sprężania. Wyróżniamy więc:

  • sprężarki jednostopniowe,
  • sprężarki wielostopniowe,
  • kompresory jednocylindrowe
  • i kompresory wielocylindrowe.

Urządzenia jednostopniowe i jednocylindrowe są najczęściej spotykane i wybierane przez amatorów oraz profesjonalistów. W przypadku wielocylindrowych i wielostopniowych ich rozmiar zazwyczaj znacznie zawęża możliwość szerokiej aplikacji.

Najbardziej popularne zastosowanie

Kompresory ze względu na swoje wymiary, idealnie nadają się do zastosowania mobilnego i zaopatrywania w powietrze urządzeń pneumatycznych. Chodzi tutaj zarówno o narzędzia wykorzystywane w motoryzacji, jak i o urządzenia budowlane. Sprężone powietrze jest również potrzebne w przemyśle, gdzie służy do zasilania wielu maszyn produkcyjnych. Jest także nieodzownym elementem każdego warsztatu i serwisu samochodowego oraz wulkanizacji. Sprężarki do powietrza są również chętnie stosowane przez polskich rolników oraz majsterkowiczów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like